Dom Jane Austen - historia rezydencji 

Jane Austen urodziła się 1775 w Hampshire, gdzie mieszkała przez 26 lat. W domu rodzinnym napisała też swoje powieści: "Dumę i uprzedzenie", "Opactwo Northanger" oraz "Rozważną i romantyczną".

Reklama

W 1801 roku jej ojciec podjął decyzję o przeprowadzce do Bath, a dom rodzinny stał w niezmienionej formie przez kolejnych 25 lat. W 1826 roku brat Jane Austen, Edward zburzył oryginalny budynek i na jego miejscu postawił to, co jest obecnie znane jako Steventon House. W 1885 roku sprzedał rezydencję drugiemu księciu Wellington.

Zabytkowy dom Jane Austen wystawiony na sprzedaż  / fot. materiały prasowe Knight Frank Zabytkowy dom Jane Austen wystawiony na sprzedaż / fot. materiały prasowe Knight Frank

Steventon House - rodzinny dom Jane Austen na sprzedaż

Steventon House trafił obecnie na sprzedaż. Posiadłość pojawiła się w ofercie jednego z brytyjskich biur nieruchomości i można ją nabyć za 10,3 mln dolarów. Jak zaznaczają przedstawiciele agencji, ten dom wyróżnia się wśród innych również historycznych budowli, które dostępne są w Wielkiej Brytanii. 

- Wiele domów w całym kraju może poszczycić się powiązaniami z niektórymi z najbardziej historycznych postaci Wielkiej Brytanii, jednak tylko Steventon House był miejscem narodzin kultowej pisarki Jane Austen, gdzie napisała niektóre ze swoich najważniejszych dzieł — wyjaśnia w oświadczeniu prasowym Ed Sugden, dyrektor działu nieruchomości krajowych w agencji Savills. 

Niesamowite wnętrza domu Jane Austen / materiały prasowe Savills Niesamowite wnętrza domu Jane Austen / materiały prasowe Savills

Zabytkowy dom na angielskiej prowincji

Steventon House to przeszło 20-hektarowa klimatyczna posiadłość, która została wpisana na listę zabytków. Teren wokół domu to zielone ogrody i parki. Sam budynek prezentuje się wytwornie z białymi tynkami i łupkowym dachem. Ozdobne i eleganckie okiennice zdradzają, że wewnątrz panuje wyjątkowy klimat.

Jadalnia w Steventon House / Knight Frank Jadalnia w Steventon House / Knight Frank

Rzeczywiście, wnętrze domu zapiera dech w piersiach! Każdy szczegół oddaje ducha dawnych epok. Kominki z ozdobnym kamieniem, wysokie sufity rzeźbionymi gzymsami, przepiękne meble i doskonale rozplanowana przestrzeń - to tylko niektóre z atutów tego domu. 


W budynku znajdują się przestronne sale, które mają służyć do spotkań z rodziną i znajomymi czy rozrywki, sześć sypialni i cztery łazienki.

Mimo że w domu panuje klimat, które idealnie pasuje do scenerii powieści Jane Austen, to został wzbogacony o wiele nowoczesnych rozwiązań. Wśród udogodnień są m.in. podgrzewany basen, kort tenisowy, szklarnia czy piwnica z regulowaną temperaturą do przechowywania win. 

- Steventon House to najrzadsza okazja do zamieszkania w jednym najważniejszych domów w Hampshire, o ile nie w Wielkiej Brytanii - podsumowuje Ed Sugden.