„Dom Polski” najpiękniejszym domem świata! Krakowskie studio architektoniczne z prestiżową nagrodą

Projekt o nazwie „Dom Polski” autorstwa BXB Studio Bogusław Barnaś zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym, międzynarodowym konkursie architektonicznym organizowanym przez włoski magazyn „The Plan”. Jurorzy docenili przede wszystkim inteligentne połączenie tradycji z nowoczesnością.
Polski projekt zwycięzcą konkursu The Plan Awards
Dom Polski z prestiżowym wyróżnieniem w ramach konkursu The Plan Awards w kategorii domy jednorodzinne. Projekt autorstwa krakowskiego BXB Studio Bogusław Barnaś to współczesna i niezwykle nowoczesna interpretacja klasycznej góralskiej chaty połączonej z drewnianym leśnym kościołem, skansenem i starym folwarkiem szlacheckim.
Projekt całymi garściami czerpie z polskiego dziedzictwa architektonicznego i kulturalnego, które według jurorów „nie jest powszechnie obecne wśród międzynarodowych trendów”. Sędziowie docenili także inteligentne połączenie elementów betonowych i drewnianych oraz doskonałe rozplanowanie przestrzeni.
„Dwie oderwane od siebie formy tworzą razem intrygujący przestrzenny dialog kontrastów. Układ domu jest pomyślany tak, aby zmaksymalizować pozytywne aspekty krajobrazu działki. Kondygnację salonu wyposażono w przeszklenia. Podstawowa betonowa bryła została celowo pozbawiona pionowych linii tak, aby dopasować ją do pochyłej formy dachu i krajobrazu” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.
Dom Polski znajduje się w Gródku nad Dunajcem.
Polecamy
Polecamy
Czym jest konkurs The Plan Awards

Projekt „Domu Polskiego” został wybrany zwycięzcą w ramach The Plan Awards spośród łącznie 1200 zgłoszeń, 700 nominacji i grona 433 finalistów w 20 kategoriach.
Konkurs organizowany jest od 2016 r. przez czasopismo "The Plan" - jeden z dwóch najważniejszych magazynów architektonicznych we Włoszech. W skład jury co roku wchodzą natomiast najbardziej renomowani architekci, projektanci i naukowcy.
W edycji 2022 w gronie sędziowskim znaleźli się m.in. Yehuda Safran, krytyk architektury i profesor School of Architecture of Pratt Institute, Li Xiangning, dziekan i profesor w Szkole Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Tongji oraz Diane Gray, dyrektorka Laboratory of Architecture for Healthcare Barcelona.
Sam Bogusław Barnaś to z kolei jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz Fachhochschule Muenster, pracował też dla renomowanych światowych biur projektowych m.in. Foster + Partners czy Make Architects. Od 2012 r. wykłada też w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Polecamy
Popularne
- 1 Sypialnia jak marzenie. 10 ciekawych pomysłów na aranżację sypialni od polskich architektów wnętrz
- 2 Warszawa: Wielka metamorfoza Hotelu Sobieski. Koniec z pastelami
- 3 Warszawa: Kamienica Wolfa Krongolda zyskała drugie życie! Teraz "Pekin" wygląda jak przed wojną
- 4 IKEA x Annie Leibovitz. Słynna fotografka sprawdzi, „jak mieszkają współcześni ludzie”
- 5 Jak wysokie mogą być drapacze chmur w przyszłości? Niektóre wizje architektów mówią o 10 km wysokości!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Bill Gates walczy o planetę, podróżując prywatnym samolotem. I nie uważa tego za hipokryzję

Skoda, Audi czy Mini Morris - jakimi markami aut jeżdżą najmądrzejsi kierowcy? Ciekawe wyniki badań

Królowa Śniegu wróciła do Polski. Ta polska wieś hitem internetu. "Zaspy jak za starych dobrych czasów"

Figurki z Kinder Niespodzianki na celowniku kolekcjonerów. Niektóre mogą być warte fortunę!
