Polski projekt zwycięzcą konkursu The Plan Awards

Dom Polski z prestiżowym wyróżnieniem w ramach konkursu The Plan Awards w kategorii domy jednorodzinne. Projekt autorstwa krakowskiego BXB Studio Bogusław Barnaś to współczesna i niezwykle nowoczesna interpretacja klasycznej góralskiej chaty połączonej z drewnianym leśnym kościołem, skansenem i starym folwarkiem szlacheckim.

Reklama

Projekt całymi garściami czerpie z polskiego dziedzictwa architektonicznego i kulturalnego, które według jurorów „nie jest powszechnie obecne wśród międzynarodowych trendów”. Sędziowie docenili także inteligentne połączenie elementów betonowych i drewnianych oraz doskonałe rozplanowanie przestrzeni.

„Dwie oderwane od siebie formy tworzą razem intrygujący przestrzenny dialog kontrastów. Układ domu jest pomyślany tak, aby zmaksymalizować pozytywne aspekty krajobrazu działki. Kondygnację salonu wyposażono w przeszklenia. Podstawowa betonowa bryła została celowo pozbawiona pionowych linii tak, aby dopasować ją do pochyłej formy dachu i krajobrazu” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Dom Polski znajduje się w Gródku nad Dunajcem.

Czym jest konkurs The Plan Awards

Projekt Domu Polskiego, fot. BXB Studio Bogusław Barnaś Projekt Domu Polskiego, fot. BXB Studio Bogusław Barnaś

Projekt „Domu Polskiego” został wybrany zwycięzcą w ramach The Plan Awards spośród łącznie 1200 zgłoszeń, 700 nominacji i grona 433 finalistów w 20 kategoriach.

Konkurs organizowany jest od 2016 r. przez czasopismo "The Plan" - jeden z dwóch najważniejszych magazynów architektonicznych we Włoszech. W skład jury co roku wchodzą natomiast najbardziej renomowani architekci, projektanci i naukowcy.

W edycji 2022 w gronie sędziowskim znaleźli się m.in. Yehuda Safran, krytyk architektury i profesor School of Architecture of Pratt Institute, Li Xiangning, dziekan i profesor w Szkole Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Tongji oraz Diane Gray, dyrektorka Laboratory of Architecture for Healthcare Barcelona.

Sam Bogusław Barnaś to z kolei jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz Fachhochschule Muenster, pracował też dla renomowanych światowych biur projektowych m.in. Foster + Partners czy Make Architects. Od 2012 r. wykłada też w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.