Polski projekt zwycięzcą konkursu The Plan Awards
Dom Polski z prestiżowym wyróżnieniem w ramach konkursu The Plan Awards w kategorii domy jednorodzinne. Projekt autorstwa krakowskiego BXB Studio Bogusław Barnaś to współczesna i niezwykle nowoczesna interpretacja klasycznej góralskiej chaty połączonej z drewnianym leśnym kościołem, skansenem i starym folwarkiem szlacheckim.
Projekt całymi garściami czerpie z polskiego dziedzictwa architektonicznego i kulturalnego, które według jurorów „nie jest powszechnie obecne wśród międzynarodowych trendów”. Sędziowie docenili także inteligentne połączenie elementów betonowych i drewnianych oraz doskonałe rozplanowanie przestrzeni.
„Dwie oderwane od siebie formy tworzą razem intrygujący przestrzenny dialog kontrastów. Układ domu jest pomyślany tak, aby zmaksymalizować pozytywne aspekty krajobrazu działki. Kondygnację salonu wyposażono w przeszklenia. Podstawowa betonowa bryła została celowo pozbawiona pionowych linii tak, aby dopasować ją do pochyłej formy dachu i krajobrazu” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.
Dom Polski znajduje się w Gródku nad Dunajcem.
Polecamy
Polecamy
Czym jest konkurs The Plan Awards

Projekt „Domu Polskiego” został wybrany zwycięzcą w ramach The Plan Awards spośród łącznie 1200 zgłoszeń, 700 nominacji i grona 433 finalistów w 20 kategoriach.
Konkurs organizowany jest od 2016 r. przez czasopismo "The Plan" - jeden z dwóch najważniejszych magazynów architektonicznych we Włoszech. W skład jury co roku wchodzą natomiast najbardziej renomowani architekci, projektanci i naukowcy.
W edycji 2022 w gronie sędziowskim znaleźli się m.in. Yehuda Safran, krytyk architektury i profesor School of Architecture of Pratt Institute, Li Xiangning, dziekan i profesor w Szkole Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Tongji oraz Diane Gray, dyrektorka Laboratory of Architecture for Healthcare Barcelona.
Sam Bogusław Barnaś to z kolei jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz Fachhochschule Muenster, pracował też dla renomowanych światowych biur projektowych m.in. Foster + Partners czy Make Architects. Od 2012 r. wykłada też w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.