Dolny Śląsk. Zabytkowy Pałac w Obiszowie na sprzedaż

Mówi się, że Dolny Śląsk skrywa wiele nieodkrytych jeszcze architektonicznych skarbów. Pałac w Obiszowie z pewnością można uznać za jeden z nich. Opuszczona rezydencja do tej pory przyciągała jedynie miłośników XIX-wiecznej architektury. Dziś szuka nowego właściciela.

Reklama

Pałac w Obiszowie znajduje się w gminie Grębocice. Sam budynek obejmuje 1200 m kw, w tym dwie kondygnacje, na których mieści się dziesięć pokoi i ganek. Ponadto tuż obok znajduje się ogromny podjazd i przypałacowy park.

- Piękny Pałac w położony w uroczym miejscu wśród wzgórz Dalkowskich przy parku krajobrazowym. Pałac ze względu na niewielkie rozmiary idealnie nadaje się na posiadłość lub mały hotelik butikowy – czytamy w ofercie sprzedażowej.

Aktualna cena, za jaką można nabyć pałac, to 350 tysięcy złotych, co odpowiada w tym regionie standardowej cenie za kawalerkę.

 

Pałac Obiszów – krótka historia

Pałac w Obiszowie powstał w XIX wieku. Początkowo jego właścicielami była rodzina van Haugwitz, która stworzyła w nim centrum zarządców dóbr królewskich. Po II wojnie światowej jednak rezydencja została opuszczona i dopiero w 2013 roku trafiła w ręce prywatnego inwestora.

Nowy właściciel zamierzał urządzić w pałacu niewielki hotel w stylu butikowym. Ostatecznie jednak udało mu się jedynie wyremontować dach.

- Jeszcze 20 lat temu na dole działała kawiarnia, na górze biura PGR-u i mieszkania dla sześciu rodzin. Było też centralne ogrzewanie, ale jak tylko agencja wystawiła to na sprzedaż, to wycieli wszystkie rury i każdy metalowy element – mówi dla „Gazety Wrocławskiej” pan Tadeusz, który mieszka w pobliżu obiektu od 40 lat.

I znów wracamy do kwestii ceny. Oczywiście jest ona dosyć niska, biorąc pod uwagę rozmiary obiektu. Niestety pałac wymaga ogromnego remontu, co prawdopodobnie pochłonie znacznie większy budżet niż zdobycie samego aktu własności. Dlatego nowy właściciel musi nastawić się na sporą inwestycję środków finansowych i oczywiście czasu. Z drugiej strony, sądząc po tym, jak pięknie prezentował się pałac przed wojną, naszym zdaniem warto!