David Chipperfield laureatem Nagrody Pritzkera 2023
Sir David Chipperfield zdobywcą tegorocznej Nagrody Pritzkera. Wyróżnienie przyznawane jest przez The Hyatt Foundation i powszechnie uważane jest za odpowiednik architektonicznego Nobla. Otrzymują je bowiem twórcy, którzy swoją całościową pracą i działalnością wywarli znaczący i długotrwały wpływ na społeczeństwo i środowisko.
W przypadku Chipperfielda objawia się to przede wszystkim przez niezwykłe projekty rewitalizacji budynków użyteczności publicznej oraz „definiowanie przestrzeni miejskiej z prostotą i rygorem przy jednoczesnym nieuleganiu chwilowym trendom i modom”. Architekt zdaniem jury jest także „radykalny w swojej powściągliwości” i demonstruje „szacunek do historii, kultury i środowiska naturalnego”.
– Prezentowane przez całą jego karierę ostrożne, doskonale wykonane, precyzyjne i stonowane projekty, spełniają wszystkie funkcjonalne cele i są wynikiem głębokiej i trwałej znajomości dyscypliny. Jego dzieła nigdy nie są jednak egocentryczne, ani skupione na samych sobie, lecz zawsze pozostają skoncentrowane na nadrzędnym celu, jakim jest dążenie do dobra obywatelskiego i publicznego – czytamy w uzasadnieniu werdyktu na stronie Nagrody Pritzkera.
Polecamy
David Chipperfield: najważniejsze projekty brytyjskiego architekta

Wśród najważniejszych projektów Chipperfielda jurorzy wymieniają przede wszystkim rekonstrukcję berlińskiego Nowego Muzeum (Neues Museum), perły XIX-wiecznej architektury, która uległa poważnym zniszczeniom w trakcie II wojny światowej, oraz rewitalizację XVI-wiecznego Budynku Prokuracji Starej (Procuratie Vecchie), która mieści się przy placu św. Marka w Wenecji. Obie realizacje charakteryzują się poszanowaniem historii i przeszłych kontekstów kulturowych i umiejętnym wpisaniem ich we współczesny krajobraz.
Innymi istotnymi projektami Chipperfielda są też m.in. siedziba główna koncernu Amorepacific w Seulu, szkocka siedziba telewizji BBC czy gmach siedziby Królewskiej Akademii Sztuki w Londynie.

– Chipperfield nie jest arogancki i konsekwentnie unika mód, jednocześnie konfrontując i podtrzymując powiązania między tradycją a innowacją i tym samy służąc historii i ludzkości – dodaje Tom Pritzker, prezes The Hyatt Foundation, która sponsoruje nagrodę.
– Choć jego prace charakteryzują się mistrzowską elegancją, to on sam ocenia swoje projekty przede wszystkim pod kątem dobra społecznego i środowiskowego, by poprawiać jakość życia wszystkich ludzi – podsumował Pritzker.
Pełną galerię prac Chipperfield można podziwiać na stronie Nagrody Pritzkera.
