Na temat wiszących ogrodów Semiramidy z Babilonu od wieków krąży wiele legend. Choć uznawane są za siódmy cud starożytnego świata, żaden z badaczy jak dotąd nie udowodnił ich istnienia. Nie jest również pewne, kim była tytułowa Semiramida, ani czy ogrody znajdowały się na terenie Babilonu. Co zatem wiemy na temat najbardziej tajemniczych, a zaraz najbardziej spektakularnych ogrodów wszech czasów?
Wiszące ogrody królowej Semiramidy – co wiemy o legendarnym cudzie starożytności?
Nie jest do końca jasne, dlaczego zostały nazwane imieniem Semiramidy – legendarnej królowej babilońskiej z podań i legend bliskowschodnich. Istnieje teoria mówiąca o tym, że Amytis, czyli żona króla Nabuchodonozora II, była nazywana również Semiramidą.
Jak wynika z zapisków historycznych z okresu Herodota ( V w. p.n.e), wiszące ogrody tworzyło siedem tarasów o wymiarach 5m na 1,5m. Dach każdego z poszczególnych poziomów był izolowany smołą i powłoką ołowianą, aby uniknąć powodzi lub zalania. Wijące i pnące rośliny zakrywały mury pałacu, z którego zwisały, co dawało efekt zawieszenia ogrodów w powietrzu.
Dowodem na istnienie starożytnego cudu świata są wspomniane zapiski z V w. p.n.e, a także późniejsze z I w. p.n.e. Co więcej, wykopaliska przeprowadzone przez Roberta Koldeweya, archeologa żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, potwierdziły obecność pałacu Nabuchodonozora II wraz ze specjalną konstrukcją tarasów i studni.
Ruiny antycznego Babilonu - Mezopotamia / Wikimedia Commons
Polecamy
Znalezione studnie stanowią bardzo mocny dowód na istnienie wiszących ogrodów, bowiem posadzona na tarasach roślinność wymagała dostarczania odpowiedniej ilości wody. Skonstruowano zatem systemy kanałów i drenów, dzięki którym rośliny były stale nawadniane wodą z rzeki Eufrat.
Jednak to nadal tylko teoria, którą kilka lat temu próbowała obalić historyczka z Uniwersytetu Oxforda, dr Stephanie Dalley. Ekspertka uważał, że ogrody Semiramidy nigdy nie istniały w Babilonie i że zostały wybudowane przez innego władcę.
Zdaniem badaczki wiszące ogrody rozpościerały się blisko 500 km na północ od Babilonu, w Niniwie i zostały wybudowane przez asyryjskiego władcę Sennacheryba.
Dr Stephanie Dalley twierdzi również, że grunt otaczający Babilon był zbyt płaski, by dostarczać wodę do wiszących ogrodów.

Polecamy
Polecamy
Wiszące ogrody Semiramidy - innowacja architektury
Wiszące ogrody Semiramidy zostały okrzyknięte jednym siedmiu cudów świata starożytnego ze względu na swoją innowacyjność. W czasach Nabuchodonozora II budowla wykonana z kamieni ciosowych, o stropach zrobionych z palonych cegieł, tak masywnych, że z pewnością utrzymywały duże ciężary, była czymś naprawdę niesamowitym.
Czy istniały naprawdę? Eksperci co do tego nie mają żądnych wątpliwości. Nie potrafią natomiast ustalić, kto tak naprawdę był ich fundatorem i gdzie dokładnie się znajdowały. Słynne ogrody zostały prawdopodobnie zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi w I wieku p.n.e.
Polecamy