Trendseterzy, architekci i projektanci wskazują, że 2023 będzie rokiem zrównoważonego projektowania. Coraz częściej wybieramy opcje przyjazne dla środowiska, ponieważ znaczenie odpowiedzialności za planetę i idące za tym świadome wybory wyposażenia, zaczynają zajmować główne miejsce w kierunkach aranżacji wnętrz. Korzystanie z produktów codziennego użytku, mebli i materiałów produkowanych z poszanowaniem zasobów natury, to ważne i aktualne tematy w każdej dziedzinie, a trendy wystroju wnętrz na rok 2023 naturalnie za nimi podążają. O to, co będzie inspirujące w nadchodzącym sezonie, zapytaliśmy m.in. Kamila Maślankę, współwłaściciela polskich salonów BoConcept.

Reklama

Wraz z rozwojem współczesnego wzornictwa, projekty wnętrz odchodzą od elementów, które mogą wydawać się zbyt nienaturalne. Kolory stają się łagodniejsze i przyjemniejsze dla oka, a architekci płynnie łączą wnętrza domów z otoczeniem za oknem. Trendy na najbliższy rok przynoszą o wiele więcej takich połączeń, jednocześnie skupiając się beżach, delikatnych brązach i kolorach ziemi. Spokojny charakter mebli do salonu, sypialni, jadalni i ogrodu w takich odcieniach ​​przywołuje w naszych głowach uczucie spokoju i wytchnienia. Właściciele większych domów i apartamentów zaczynają poszukiwać dodatkowej przestrzeni na aktywności takie jak joga czy medytacja.

W stronę hygge i japandi

- Przemyślany układ funkcjonalny zawsze ma pierwszoplanowe znaczenie we wnętrzach. Swoboda ruchu jest niezbędna w budowaniu pozytywnej atmosfery w domu. Preferujemy przestrzeń ponad „natłok wyposażenia” i dążymy do maksymalnie prostej i funkcjonalnej komunikacji. Kierujemy się ku przyjemnie zaoblonym i zapraszającym formom mebli - wskazuje Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

Zdaniem Kamila Maślanki z BoConcept dobrze zaplanowana przestrzeń to podstawa we wnętrzarskich trendach na 2023. Wiążę się to z wciąż popularną estetyką Skandynawii oraz stylem japandi. 

- Stoliki kawowe z serii Madrid, Expose, stoły jadalniane o organicznych kształtach jak Alicante, Kingston, Ottawa, czy łukowe lampy oferowane przez BoConcept to tylko niektóre z przykładów wyposażenia obecnych na rynku już jakiś czas, ale wciąż wpisujących się w aktualne trendy. Ciekawym pomysłem jest to, żeby wraz z początkiem roku przeprowadzić jedynie delikatny retusz wnętrza, a nie generalną wymianę wyposażenia” - mówi Kamil Maślanka z BoConcept.

Trendy we wnętrzach 2023 / materiały prasowe BoConcept Trendy we wnętrzach 2023 / materiały prasowe BoConcept

Wysoka jakość w zgodzie z naturą 

W tym roku zaczniemy inwestować więcej w wyposażenie wnętrz wysokiej jakości, które będzie nas cieszyć przez bardzo długi czas. Zamiast kupować tańsze meble, „na chwilę”, staniemy się bardziej selektywni w kwestii tego, co umieszczamy w naszych domach. Wszystko po to, by nie uszczuplać domowego budżetu, wymieniając psujące się wyposażenie co kilka lat.

- Wybierając sofę, kierujemy się już nie tylko formą, ale zwracamy uwagę na to, jak jest wykonana i dobieramy odpowiednią tkaninę. Wcześniej Polacy tego nie dostrzegali i kupowali gotowy mebel w taniej sieciówce, co nie jest ekologiczne. Kupowanie bezsensownych produktów ze względu na ich cenę jest w finale droższe, ponieważ ich przydatność jest krótka i zaśmieca naszą planetę. Dziś już to wiemy, te materiały nie posłużą długo, więc stawiamy na jakość, edukację i świadomość w tym kierunku. Zatem naszym zdaniem rok 2023 będzie czasem, w którym postawimy na ekologiczne produkty dobrej jakości” - dodają Ada Skwira i Małgorzata Liebhart, właścicielki pracowni WZ Studio. „Zaczynamy dostrzegać pozytywne efekty bycia bliżej natury, zwracając naszym klientom uwagę na trend biophilic design, który wprowadza do wnętrz część świata przyrody i podążającego za nią codziennego komfortu przebywania we wnętrzu miłym dla oka. Wykorzystanie materiałów, takich jak nowozelandzka wełna Wellington, bardzo odporna ceramika, fornir w kolorze ciemnego lub naturalnego dębu, nadaje przestrzeni pożądanego stylu i charakteru - mówi Kamil Maślanka.

Trendy we wnętrzach 2023 / materiały prasowe BoConcept Trendy we wnętrzach 2023 / materiały prasowe BoConcept

 

Miękkie meble, tkanina boucle i naturalne drewno

Trend projektowania sof i foteli w tkaninach bouclé pojawił się we wnętrzach już jakiś czas i wciąż zdobywa nowych zwolenników. Jeden z ukochanych materiałów projektantów świat potraktował jako źródło komfortu i domowego ciepła. Wytrzymały materiał obiciowy, występujący najczęściej w odcieniach beżu, kremu i delikatnego brązu, zaczął pojawiać się także w wielu bestsellerowych liniach i kolekcjach BoConcept. Jego popularność nie spada, począwszy od zastosowania na niewielkich fotelach Charlotte, do ogromnych zestawów sof modułowych, takich jak Modena czy Carmo. Wyjątkowa tekstura tkaniny wraz z formą mebla zapewniają komfort, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Są również bardzo uniwersalne i bardzo dobrze komponują się z takimi materiałami jak naturalne drewno czy tkaniny w innych odcieniach. Zmieszane z metalicznymi akcentami, stanowią najbardziej pożądane w tym sezonie zestawienie.