Zaczarowane Wzgórze w Beverly Hills

Nieruchomość o powierzchni 48 hektarów to jeden z największych prywatnych niezabudowanych terenów w Los Angeles. Działka położona jest na malowniczym wzniesieniu w Beverly Hills nazwanym przez Gretę Garbo „Zaczarowanym Wzgórzem”.

Reklama

Niegdyś znajdowała się tu posiadłość zaprojektowana przez Wallace’a Neffa, słynnego architekta, który w głównej mierze odpowiada za charakterystyczny styl budynków mieszczących się w Beverly Hills znany szerzej jako „styl kalifornijski”. Willa powstała w połowie lat 20. XX wieku i przez wiele lat należała do pisarki, scenarzystki i dziennikarki Frances Marion, która mieszkała w niej ze swoim mężem Fredem Thomsonem.

 

Ekstrawagancki kompleks na wzgórzu

Ćwierć wieku temu teren został kupiony przez współzałożyciela Microsoftu Paula Allena za dość niską kwotę 20 mln dolarów. Miliarder następnie zrównał z ziemią znajdującą się na nim willę, ponieważ najprawdopodobniej chciał tam zbudować ekstrawagancki kompleks według własnego projektu.

Z nieznanych przyczyn plany te jednak nigdy nie doszły do ​​skutku, a teren do dziś pozostaje niemal niezabudowany. Znajduje się na nim jedynie dwukilometrowa droga, dwie strzeżone bramy oraz infrastruktura użytkowa. Sam Allen zmarł w 2018 r. w wieku 65 lat z powodu powikłań po nowotworze, a nieruchomością dysponowała później jego prywatna spółka.

Dwukilometrowa droga przecinająca nieruchomość/fot. Hilton & Hyland Dwukilometrowa droga przecinająca nieruchomość/fot. Hilton & Hyland

W lutym 2020 r. działkę próbował kupić za 90 mln dolarów sam Jeff Bezos, ale ostatecznie transakcja nie doszła do skutku. Pierwotnie nieruchomość warta była nawet 150 mln dolarów, więc nowy właściciel Eric Schmid, który nabył ją za 65 mln dolarów, może mówić o sporej promocji.

Na razie nie wiadomo, co Schmidt planuje zrobić z nowo nabytym gruntem, ale według nieoficjalnych informacji miliarder wybuduje rezydencję na szczycie wzgórza, a na pozostałym terenie powstaną pensjonaty, centrum odnowy biologicznej, kompleks rozrywkowy oraz obiekty przeznaczone do jazdy konno.