Browary Warszawskie najlepszą miejską rewitalizacją na świecie

Browary Warszawskie to jedno z najbardziej kultowych miejsc na mapie Warszawy. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ma nam do zaoferowania znacznie więcej niż moglibyśmy przypuszczać. To nie tylko „tętniące życiem serce miasta”, ale także najlepsza miejska rewitalizacja na całym świecie!

Reklama

Tak, najlepsza miejska rewitalizacja na świecie – taki właśnie tytuł uzyskały Browary Warszawskiej od jury prestiżowego konkursu MAPIC Awards 2022. Warto nadmienić, że był to jedyny polski projekt, który otrzymał nominację.

- Jesteśmy dumni, że Browary Warszawskie zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. To potwierdzenie, że nasza idea tworzenia "destinations" – dużych, miastotwórczych projektów, które wpisują się w potrzeby miast i je uzupełniają, wpisuje się w światowe trendy urbanistyczne i społeczne. Browary Warszawskie są idealnym przykładem podejścia Echo Investment do odpowiedzialnego planowania i budowania przemyślanych miejskich kwartałów. Ta nagroda to dla nas dowód na to, że Browary stanowią nową wizytówkę stolicy – mówi w oświadczeniu prasowym Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Browary Warszawskie są flagowym projektem „destination” Echo Investment, za który odpowiada pracownia JEMS Achitekci.

 

Browary Warszawskie 

Browary Warszawskie niegdyś były miejscem, któremu cała Polska przyglądała się z dumą. To właśnie tam w 1846 roku powstał największy w Królestwie Polskim browar Haberbuscha i Schielego, nazywany przez wielu „ziemią obiecaną”. II wojna światowa zmieniła jednak wszystko...

Po tętniących życiem budynkach pozostały jedynie ruiny – pamiątka wydarzeń, do których nikt nie chciałby powracać. Echo Investment zauważyło jednak w tym opustoszałym terenie ogromny potencjał do zmian. Zmian, które mogłyby obudzić Warszawę na nowo.

I tak przez siedem następnych lat dawny browar zamieniał się w wielkie centrum rozrywkowe, które łączy architekturę historyczną i nowoczesną, przestrzenie publiczne i prywatne, zabudowę i ogromne pasy zieleni.

- W Browarach Warszawskich łatwo się odnaleźć, choć – biorąc pod uwagę rozmiary, liczbę obiektów, placów, przejść, przesmyków, ścieżek i poziomów – można się tu również z powodzeniem i celowo zgubić lub przynajmniej ukryć przed nudną codziennością – czytamy na stronie Browarów Warszawskich.

Aktualnie Browary Warszawskie mieszczą 26. konceptów food and beverage, w tym Food Hall Browary, oraz doskonale zaprojektowane przestrzenie biurowe i mieszkalne.

Zresztą, dowodów na wyjątkowość tego miejsca nie trzeba daleko szukać. Browary Warszawskie zgarnęły już kilka topowych nagród, w tym: Grand Prix SARP, Food Business Forum 2021, CEE Investment Awards czy CEEQA 2021 za ponadczasowy projekt.