Arabia Saudyjska. Trzech mężczyzn skazanych na śmierć w związku z projektem Neom

Shadli al-Huwaiti, Ibrahim al-Huwaiti oraz Ataullah al-Huwaiti zostali skazani na karę śmierci przez władze Arabii Saudyjskiej, informują członkowie ALQST, brytyjskiej organizacji walczącej o prawa człowieka.

Reklama

Mężczyźni sprzeciwiali się przymusowym eksmisjom z pustynnych terenów, na których powstaje gigantyczna metropolia Neom – wart 500 mld dolarów, sztandarowy projekt ultranowoczesnego miasta przyszłości oraz oczko w głowie saudyjskiego księcia koronnego Muhammada bin Salmana.

Według ALQST mężczyźni głośno krytykowali przymusowe przesiedlenia i odmawiali opuszczenia zajmowanego przez siebie terytorium. W związku z tym zostali usunięci z niego siłą i zatrzymani przez lokalne służby mundurowe. Stało się to jeszcze w 2020 r.

2 października tego roku saudyjski Trybunał Kryminalny wydał wyrok w tej sprawie – wszyscy trzej członkowie plemienia zostali skazani na karę śmierci.

– Te szokujące wyroki po raz kolejny pokazują bezduszne lekceważenie praw człowieka przez władze saudyjskie i okrutne kroki, jakie są w stanie podjąć, by ukarać członków plemienia Huwaitat za legalny protest przeciwko przymusowej eksmisji z ich domów – mówił w oświadczeniu prasowym Abdullah Aljuraywi, szef ALQST ds. wydarzeń.

Według organizacji jeden ze skazanych mężczyzn, Shadli al-Huwaiti, jest też bratem Abdula Rahima al-Huwaitiego, który został zastrzelony przez saudyjskie służby mundurowe podczas protestu przeciwko przesiedleniom w 2020 r. Shadli rozpoczął w maju tego roku strajk głodowy przeciwko złemu traktowaniu i umieszczeniu go w izolatce.

Inny ze skazanych mężczyzn, Ibrahim al-Huwaiti, był z kolei członkiem oficjalnej delegacji plemienia, która negocjowała z władzami kraju warunki przesiedlenia.

„ALQST kategorycznie odrzuca wyroki śmierci wydane na Shadliego, Ataullaha i Ibrahima al-Huwaitich – oraz stosowanie kary śmierci w ogóle – jak również długie wyroki więzienia wydane wcześniej na Abdullaha i Abdulilaha al-Huwaitich oraz wzywa do wywierania nacisku na saudyjskie władze do uchylenia tych niesprawiedliwych wyroków” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Projekt Neom - metropolia na środku pustyni

Kontrowersyjny projekt Neom to jedno z najambitniejszych przedsięwzięć architektonicznych w dziejach. Pustynne megamiasto ma składać się m.in. ze 120-kilometrowego, samowystarczalnego wieżowca, a także kurortu narciarskiego, w którym na 2029 r. zaplanowano już Zimowe Igrzyska Azji.