Gdański apartament wyróżniony w Dezeen Awards 2022

Dezeen Awards to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie. Organizowany jest przez „Dezeen” – najbardziej wpływowy magazyn świata w obszarze designu, architektury i urządzania wnętrz.

Reklama

W gronie jurorów w tegorocznej edycji Dezeen Awards zasiadło 93 branżowych specjalistów i specjalistek wśród których znalazły się m.in. brytyjska projektantka Charlotte Taylor, a także przedstawicielki mediolańskiej pracowni Studiopepe.

Poza nimi w jury znalazło się także sześcioro ekspertów i ekspertek z dziedziny zrównoważonego rozwoju, a zgłoszone projekty oceniano nie tylko pod kątem funkcjonalności i estetyki przestrzeni, ale także rozwiązań nastawionych na minimalizowanie wpływu projektu na środowisko.

The Hideway Home - styl japandi i funkcjonalny minimalizm

Gdański apartament The Hideway Home stworzony przez trójmiejskie studio ACOS wypełnił wszystkie wspomniane kryteria śpiewająco, dzięki czemu znalazł się w wąskim gronie wyróżnionych projektów. Obok niego jury wyróżniło również projekty uznanych pracowni architektonicznych z całego świata takich jak Studio MK27 z São Paulo czy Kelly Wearstler Studio z Los Angeles.

The Hideway Home doceniono przede wszystkim za minimalizm i funkcjonalność przestrzeni.

Detale praktycznie nie istnieją – to czysta materialność geometrycznych obiektów, a relacje między nimi definiują estetykę i funkcjonalność tej przestrzeni. W efekcie otrzymujemy rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo "nieśmiałe" i skromne, ale staje się coraz bardziej interaktywne w miarę odkrywania jego warstw – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jurorów.

Ponadto The Hideway Home charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów takich jak drewno i kamień oraz rozwiązań znanych z estetyki „japandi”, która jest połączeniem stylu japońskiego ze skandynawskim.

Styl japandi wyróżnia się minimalizmem, prostotą i ograniczaniem zbędnych elementów wystroju na rzecz funkcjonalności przestrzeni i naturalności form. Wnętrza stworzone w tym nurcie są dodatkowo przestronne i doskonale doświetlone naturalnym światłem.