Willa Casa Del Sole, Wyspa Palmowa, Dubaj

Willa Casa Del Sole, fot. B1 Properties Willa Casa Del Sole, fot. B1 Properties

Reklama

Na początku października 2022 r. padł rekord sprzedaży pojedynczej prywatnej nieruchomości w Dubaju. Anonimowy kupiec nabył luksusową posiadłość Casa Del Sol na Wyspie Palmowej za 82,3 mln dolarów.

Willa wyposażona jest w 18 sypialni i garaż na 15 samochodów i nie została nawet jeszcze w pełni zbudowana. Jej ukończenie planowane jest dopiero na początek 2023 r.

Cena: 82,3 mln dolarów

Leśna willa na wzgórzu Shouson, Hong Kong

Shouson Hill, fot. Emperor International Holdings Ltd. Shouson Hill, fot. Emperor International Holdings Ltd.

Górujące nad Hong Kongiem, gęsto zalesione zbocze wzgórza Shouson jest częścią niezwykle zamożnej dzielnicy Shouson Hill na wybrzeżu Deep Water Bay w południowej dzielnicy miasta i jednym z najbardziej prestiżowych adresów w całych Chinach.

W okolicy znajduje się zaledwie 15 posiadłości, a według Forbesa mieszkają tam m.in. hongkoński miliarder Li Ka-shing nazywany Supermanem oraz współzałożyciele firmy Alibaba. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam padł jeden z tegorocznych rekordów sprzedaży prywatnych nieruchomości.

Chodzi o willę nr 7 o powierzchni ponad 700 m kw. wyposażoną w sześć sypialni, prywatny ogród i basen. Posiadłość charakteryzuje się też niezwykłym widokiem na okolicę.

Cena: 111 mln dolarów

Willa „The One”, Bel Air, Los Angeles

Willa „The One”, fot. YouTube Willa „The One”, fot. YouTube

Posiadłość „The One” to jedna z największych klap finansowych ostatnich lat w Los Angeles. Nieruchomość pierwotnie wyceniano na około 500 mln dolarów, ale budujący ją deweloper Nile Niami zbankrutował przed zakończeniem prac jeszcze w 2021 r. Następnie posiadłość została przejęta przez komornika i wystawiona na sprzedaż za 295 mln dolarów.

Ostatecznie sprzedano ją za 141 mln dolarów, a nowy nabywca może mówić o prawdziwej okazji. „The One” ma powierzchnię 32 tys. m kw., co czyni go dwa razy większym od Białego Domu. Wewnątrz znajduje się m.in. czterostanowiskowy tor do kręgli, kort tenisowy oraz piwnica na alkohole mogąca pomieścić 10 tys. butelek.

Ponadto na terenie posiadłości umieszczono siedem basenów, w pełni wyposażone spa, tor wyścigowy, kino z trzydziestoma dwoma miejscami, garaż mogący pomieścić pięćdziesiąt samochodów oraz pełnowymiarowy klub nocny. Dodatkowo część mieszkalna składa się z dwudziestu jeden sypialni, czterdziestu dwóch łazienek i 1600-metrowego głównego apartamentu.

Cena: 141 mln dolarów

Willa przy 2000 S Ocean Boulevard, Palm Beach

Willa przy 2000 S Ocean Boulevard, fot. Realtor Willa przy 2000 S Ocean Boulevard, fot. Realtor

Palm Beach na Florydzie to jeden z najbardziej pożądanych i prestiżowych adresów w Stanach Zjednoczonych. Domy mają tam jednak tylko najbogatsi ludzie w kraju. Tacy jak choćby technologiczny miliarder James H. Clark, który w 2021 r. kupił posiadłość o powierzchni prawie 6 tys. m kw. przy 2000 S Ocean Boulevard za 94,2 mln dolarów.

Zaledwie po roku odsprzedał ją jednak z 45-procentowym zyskiem innemu magnatowi technologicznemu – Larry’emu Ellisonowi, założycielowi Oracle – za 173 mln dolarów. Teraz Ellison może cieszyć się nie tylko olbrzymim „domkiem letniskowym”, ale też okalającymi go ponad 40 hektarami gęsto zalesionego terenu.

Cena: 173 mln dolarów

Hotel Lambert, Paryż

Hotel Lambert, Paryż, fot. Wikimedia Commons Hotel Lambert, Paryż, fot. Wikimedia Commons

Kiedy miliarder z branży telekomunikacyjnej i kolekcjoner dzieł sztuki Xavier Niel kupił Hotel Lambert w lutym 2022 r., nabył także kawałek historii Paryża. Transakcja zakupu nieruchomości o opiewała na 212 milionów dolarów i była największą w stolicy Francji – i także na świecie.

Budynek został zaprojektowany przez wersalskiego architekta Louisa le Vau. Do niedawna właścicielem nieruchomości był natomiast książę Kataru Abdullah bin Khalifa al-Thani, a wcześniej inni monarchowie m.in. polski książę.

Sam hotel na przestrzeni wieków zawsze przyciągał do siebie liczne znane nazwiska. Gościły w nim takie postaci jak Wolter, Fryderyk Chopin, Honoré de Balzac czy Eugène Delacroix, a później także Elizabeth Taylor i Yves Saint Laurent.

Obecnie Xavier Niel ma plany przekształcenia Hotelu Lambert w centrum kultury.

Cena: 212 mln dolarów

3 najdroższe nieruchomości, które jeszcze pozostały na rynku w 2023 r.


Apartament w Central Park Tower, Nowy Jork

Central Park Tower, fot. mat. prasowe Central Park Tower, fot. mat. prasowe

Apartament znajdujący się na 131. Piętrze wieżowca Central Park Tower zajmuje trzy piętra i oferuje najlepszy widok na panoramę Nowego Jorku, o jakim można tylko marzyć. Penthouse składa się m.in. z wielkiego salonu, sali balowej, obserwatorium, jadalni i biblioteki. Dysponuje też ponad 400-metrowym tarasem.

Cena: 250 mln dolarów

Posiadłość byłego dyrektora Disneya, Malibu, Los Angeles

Posiadłość byłego dyrektora Disneya, Malibu, Los Angeles, fot. Anthony Barcelo Posiadłość byłego dyrektora Disneya, Malibu, Los Angeles, fot. Anthony Barcelo

Były dyrektor generalny Disneya, Michael Eisner, wystawił na sprzedaż swoją posiadłość w Malibu za 225 milionów dolarów – co byłoby rekordem cenowym dla całego stanu Kalifornia.

Posiadłość znajduje się na szczycie klifu z widokiem na ocean i została zaprojektowana przez Roberta Sterna. Cały kompleks ma 16 sypialni, 28 łazienek, kilka pensjonatów, kino domowe połączone podziemnym tunelem z basenem oraz windę na klifie.

Cena: 225 mln dolarów

2-8 Rutland Gate, Knightsbridge, Londyn

2-8 Rutland Gate, fot. @mylondontourguide 2-8 Rutland Gate, fot. @mylondontourguide

Najdroższy dom w Wielkiej Brytanii znajduje się w zamożnej londyńskiej dzielnicy Knightsbridge i właśnie wrócił na rynek za kwotę 221 milionów dolarów.

Rezydencja 2-8 Rutland Gate z 45 sypialniami została wystawiona na sprzedaż w październiku 2022 r. – zaledwie dwa lata po tym, jak kupił ją chiński miliarder Cheung Chung-kiu.

Cena: 221 mln dolarów