Banksy i obraz w niszczarce 

Aż 16 mln funtów – za taką sumę wylicytowana została zniszczona „Dziewczynka z balonikiem” Banksy’ego na londyńskiej aukcji domu aukcyjnego Sotheby’s. Choć jesienna aukcja pełna była wspaniałych dzieł sztuki, to właśnie praca Banksy’ego cieszyła się największym zainteresowaniem. Z pewnością wpłynęła na to nie tylko popularność samego autora, ale też emocjonujące wydarzenia, które miały miejsce w 2018 podczas pierwszej aukcji, na której wystawiano „Dziewczynkę z balonikiem”. Wówczas anonimowy nabywca wylicytował pracę za milion funtów. Jednak w trakcie licytacji uruchomiona została niszczarka, którą Banksy osobiście zamontował w ramie obrazu, stopniowo zamieniając „Dziewczynkę z balonikiem” w skrawki papieru. Na szczęście niszczarka w pewnym momencie się zacięła, a „Dziewczynkę z balonikiem” częściowo udało się uratować.

Reklama

Rekord na rynku sztuki. Banksy rozbił bank! 

Trzy lata po tym incydencie, a może należałoby powiedzieć artystycznym performance’ie, „Dziewczynka z balonikiem” – choć mocno „przemielona” przez swojego stwórcę – ponownie trafiła na aukcję Sotheby’s. Organizatorzy wydarzenia do ostatniej chwili licytacji obawiali się, że Banksy znów wpadnie na jakiś szalony pomysł.

- Nawet nie wiecie, jak boję się uderzyć młotkiem – żartował prowadzący aukcję.

Tym razem jednak Banksy odpuścił. „Dziewczynka z balonikiem” została kupiona za 16 mln funtów (plus opłaty administracyjne)!

Suma, za jaką kupione zostało dzieło Banksy’ego przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów aukcji. Sotheby’s spodziewał się, że „Dziewczynka z balonikiem” osiągnie maksymalnie wartość około 6 mln funtów! Tymczasem zniszczona praca Banksy’ego okazała się warta znacznie więcej niż pierwotne dzieło!

Los najwyraźniej zakpił z Banksy’ego, który przed trzema laty dokonał autozniszczenia „Dziewczynki z balonikiem”, sprzeciwiając się komercjalizacji świata sztuki i absurdalnym sumom, które za dzieło sztuki są w stanie zapłacić najbogatsi ludzie świata.