Aktor z "Rodziny Soprano" odkrył barokowy obraz w antykwariacie

Federico Castelluccio międzynarodową sławę zdobył dzięki swojej znakomitej roli Furia Giunty – bezwzględnego sycylijskiego mafiosy, zabójcy i pomocnika Tony’ego Soprano w kilku sezonach legendarnego serialu „Rodzina Soprano”.

Reklama

W rzeczywistości jednak aktorstwo dla Castelluccia jest zajęciem drugorzędnym. Sam siebie zdecydowanie bardziej woli określać mianem malarza i konesera sztuki.

I rzeczywiście coś w tym musi być, ponieważ jego znajomość historii malarstwa być może ocaliła od zapomnienia jedno z arcydzieł barokowego mistrza Giovanniego Francesca Barbieriego znanego szerzej jako Guercino.

Historia (prawie) zapomnianego obrazu Guercina

Castelluccio natrafił na płótno Barbieriego w jednym ze sklepów z luksusowymi antykami we Frankfurcie. Dzieło było pokryte wieloma warstwami żółtego lakieru i zasłonięte przez inne obrazy.

– Ręka mistrza była dobrze ukryta, ale byłem w stanie wypatrzeć ją przez wszystkie te warstwy – wspominał w wywiadzie Castelluccio.

Aktor zapytał więc sprzedawcę o obraz Guercina, ale ten stwierdził, że dzieło pochodzi z XVIII wieku i najprawdopodobniej zostało „ścięte”. Wtedy Castelluccio zrozumiał, że sprzedawca nie ma pojęcia, o czym mówi. W rzeczywistości bowiem płótno pochodziło z XVII wieku i wyszło spod pędzla barokowego mistrza.

– Miesiąc później w tym samym antykwariacie odbywała się aukcja. W międzyczasie zrobiłem pogłębiony research na temat obrazu, by upewnić się, że mam rację. Przyleciałem z powrotem do Niemiec i nie mówiąc ani słowa sklepowi, ani osobie, z którą miałem do czynienia, po prostu pojawiłem się na aukcji i kupiłem obraz – mówił Castelluccio.

Aktor nabył obraz pt. "Św. Sebastian" za 68 tys. dolarów, a następnie spędził kilka kolejnych lat, upewniając się w swoich pierwotnych spostrzeżeniach. Wykonał m.in. skany rentgenowskie płótna oraz testy składu chemicznego pigmentów, które zweryfikowały ponad wszelką wątpliwość, że obraz wyszedł spod pędzla Guercina w okolicach 1632-34 r.

Następnie Castelluccio przeprowadził gruntowną renowację dzieła i przywrócił mu jego dawną świetność. Obecnie obraz "Św. Sebastian" wyceniany jest na… 10 mln dolarów i wystawiany jest w największych galeriach świata jako dzieło Giovanniego Francesca Barbieriego.

Guercino Guercino