"Znachor" – kultowa historia profesora Rafała Wilczura

Proszę państwa, wysoki sądzie to Leszek Lichota jako Rafał Wilczur – ogłosił w czwartek 2 lutego za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych Netflix. Platforma zapowiedziała tym samym premierę remake’u kultowego dramatu „Znachor” z 1982 r. w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Reklama

Oryginalny film oparty jest na słynnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem. Książka opowiada historię znanego kardiochirurga, profesora Rafała Wilczura, który po odejściu ukochanej żony i córki szuka zapomnienia w alkoholu.

W wyniku niefortunnego wypadku Wilczur zostaje ranny i traci pamięć. Następnie pod przybranym nazwiskiem Antoniego Kosiby znajduje schronienie w małej wiosce, gdzie zaczyna leczyć lokalnych mieszkańców i zyskuje rozgłos. Po 15 latach spotyka swoją córkę.

"Znachor" Netflixa – obsada

W oryginalnej adaptacji z 1982 r. w rolę tytułowego znachora wcielał się fenomenalny Jerzy Bińczak. natomiast Netflix powierzył to niełatwe zadanie Leszkowi Lichocie. Aktor przyjął je jednak z nieukrywaną ekscytacją.

– Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku – komentował Leszek Lichota.

U jego boku w obsadzie pojawią się także Maria Kowalska jako córka Wilczura Marysia (w filmie Hoffmana była to Anna Dymna) oraz Ignacy Liss jako ukochany Marysi hrabia Czyński.

Poza nimi na ekranie ujrzymy także Annę Szymańczyk, Mirosława Haniszewskiego, Mikołaja Grabowskiego, Izabelę Kunę, Pawła Tomaszewskiego, Małgorzatę Mikołajczak i Łukasza Szczepanowskiego.

"Znachor" Netflixa - reżyseria i data premiery

Reżyserię remake’u „Znachora” powierzono Michałowi Gaździe, dla którego będzie to debiut w pełnym metrażu. Wcześniej Gazda pracował jednak przy takich serialach jak „Odwróceni”, „Zachowaj spokój” i „Wataha”, gdzie zresztą miał okazję spotkać się na planie z Leszkiem Lichotą. Za scenariusz odpowiadają natomiast Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski.

– Powieść Dołęgi-Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest – bez żadnej przesady – legendą polskiej popkultury. I teraz my – dzięki Netflix – mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą. Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też – nie ukrywajmy – twórczą obawą – komentował Michał Gazda.

Premiera „Znachora” produkcji Netflixa zaplanowana jest na drugą połowę 2023 roku. Nie podano jednak żadnej konkretnej daty.