Złote Maliny 2022 - nagroda dla Bruce'a Willisa wycofana

Jury Złotych Malin wycofuje kategorię „Najgorszy występ Bruce’a Willisa w filmie z 2021 roku”, do której nominowanych było aż osiem ubiegłorocznych produkcji z Willisem w jednej z głównych ról, i anuluje statuetkę ostatecznie przyznaną filmowi „Kosmiczny grzech”.

Reklama

Kapituła konkursowa podjęła tę decyzję po ujawnieniu informacji o tym, że Willis kończy karierę ze względu na poważne problemy zdrowotne – dziesięć dni po 67. urodzinach aktora zdiagnozowano u niego afazję.

Po wielu przemyśleniach, kapituła Złotych Malin podjęła decyzję o cofnięciu nagrody przyznanej Bruce'owi Willisowi, ze względu na jego niedawno ujawnioną diagnozę – napisali w oświadczeniu współtwórcy statuetki John Wilson oraz Mo Murphy.

– Jeśli czyjś stan zdrowia jest czynnikiem wpływającym na podejmowane przez niego decyzje i/lub efekty jego pracy, uznajemy, że nie należy przyznawać tej osobie Złotej Maliny – czytamy w dalszej części.

Złote Maliny w ogniu krytyki

Początkowo administratorzy profilu Złotych Malin na Twitterze zdawali się jednak nie traktować zbyt serio poważnej choroby aktora.

– Malinom jest naprawdę przykro z powodu zdiagnozowanej choroby Bruce’a Willisa. Być może to wyjaśnia, dlaczego chciał wyjść z hukiem z 2021 r. Nasze najlepsze życzenia dla Bruce’a i jego rodziny – napisano w ironicznym poście z 30 marca.

Na kapitułę konkursu natychmiast posypały się jednak gromy ze strony oburzonych komentujących, co zaowocowało ponowną refleksją na temat stanu zdrowia aktora i ostateczną decyzją o cofnięciu nagrody.

Złote Maliny cofają nagrodę dla Shelley Duvall

Jednocześnie Wilson i Murphy postanowili po latach anulować statuetkę przyznaną Shelley Duvall za jej rolę w klasycznym horrorze Stanleya Kubricka „Lśnienie”.

– Od tego czasu odkryliśmy, że na występ Duvall wpłynęło to, jak traktował ją Stanley Kubrick podczas produkcji – czytamy w oświadczeniu.

W lutym 2021 r. aktorka ujawniła w wywiadzie dla „Hollywood Reporter”, że doświadczenia z planu „Lśnienia” pozostawiły w niej wieloletnią traumę i doprowadziły do jej późniejszych problemów psychicznych. Według relacji Duvall Kubrick znęcał się nad nią i był wobec niej „nieuzasadnienie okrutny”.