TURCJA: Miejscowi złodzieje i tajemnicze skarby starożytności

Miejscowi rabusie, chcąc dostać się do wszelkich możliwych majętności okradanego domu, odkryli tajemniczy kompleks tuneli, w których skrywał się prawdziwy skarb przeszłości…

Reklama

Skarbem ukrytym w miejscowości Başbük w południowo-wschodniej Turcji, okazała się sztuka skalna pochodząca z epoki żelaza.

Tuż po tym odkryciu do Başbük przybył zespół archeologów. Specjaliści datowali pochodzenie rysunków skalnych na pierwsze tysiąclecie p.n.e. - prawdopodobnie pomiędzy 900 a 600 r. p.n.e. Zgodnie z ustaleniami, w tym czasie teren wioski zamieszkiwały plemiona nowoasyryjskie.

- Okryty panel z rysunkami jest pierwszym znanym przykładem płaskorzeźby skalnej z okresu nowoasyryjskiego z inskrypcjami aramejskimi. Zawiera unikalne, regionalne odmiany ikonograficzne i aramejskie motywy religijne – pisze zespół badawczy w czasopiśmie "Antiquity Publications". 

Rysunki skalne z epoki żelaza

Grafika rozciągnięta na murach korytarzy to właściwie jedynie czarne kontury postaci. Przedstawiają prawdopodobnie procesję ośmiu bóstw syryjsko-anatolijskich, w tym: boga burz Hadada, główną boginię Syrii Atargatis, boga księżyca Sin, boga słońca Samasa oraz czterech innych, których nie udało się zidentyfikować.

Zdaniem archeologów starożytni artyści nie ukończyli swojego dzieła. Mogło to wynikać z niepokojów regionalnych, zmiany władzy lub ze względu na naturalną zmianę harmonogramu prac.

Aktualnie badacze kontynuują swoje badania. Ich zdaniem idąc w głąb tunelów, ukrytych rysunków może być więcej.

- Procesyjne rysunki nie ujawniły jeszcze wszystkich swoich sekretów. Kamienny panel ścienny Başbük jest jednym z niewielu takich płaskorzeźb znalezionych od połowy XIX wieku, a przyszłe wykopaliska mogą być nawet cenniejsze – dodaje grupa badawcza.