Kraków: Lwowskie rzeźby na Wawelu

Wybitne rzeźby autorstwa Johanna Georga Pinsla zdobiły kościół w Hodowicy pod Lwowem. Wraz z przesiedleniem mieszkających tam Polaków w latach powojennych, dzieła trafiły do do Lwowskiej Narodowej Galerii, a sam kościół popadł w ruinę.

Reklama

W obliczu trwającej w Ukrainie wojny z Rosją galeria postanowiła zabezpieczyć najcenniejsze dzieła i organizuje różne wystawy poza granicami kraju. 

Rzeźby Pinsla / fot. Piotr Jamski, opr. graficzne Anna Hałuniewicz Rzeźby Pinsla / fot. Piotr Jamski, opr. graficzne Anna Hałuniewicz

Nowa wystawa na Wawelu

Na Zamku Królewskim na Wawelu do 22 października 2023 roku będzie można podziwiać wystawę "Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa". Zobaczymy tam XVIII-wieczne dzieła sztuki, które do tej pory wystawiane były paryskim Luwrze, Pałacu Zimowym w Wiedniu czy Muzeum Narodowym – Pałacu Książąt Litewskich w Wilnie.

– Udostępnione na wawelskiej wystawie zabytki stanowią o wyjątkowości sztuki kręgu lwowskiego w skali europejskiej, a udzielenie im bezpiecznego schronienia przed wojną wywołaną przez Rosję było dla nas czymś oczywistym. Czujemy silny związek z Ukrainą zarówno emocjonalny, jak i historyczny. Nie ma więc przypadku w tym, że rzeźby Johanna Georga Pinsla pokazujemy właśnie na Wawelu – mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Rzeźby Johanna Georga Pinsla - fenomen w sztuce europejskiej

Rzeźby Johanna Georga Pinsla są absolutnymi dziełami sztuki zachwycają graniastymi załamaniami szaty i specyficzną fizjonomią, często ascetyczną. W tych majestatycznych dziełach można dostrzec nawet najdrobniejszy szczegół, jak płynąca łza czy rzęsy.

- To prawdziwy fenomen w sztuce XVIII wieku w Europie Środkowej, który trudno porównywać z jakimkolwiek innym zjawiskiem w sztuce europejskiej, ponieważ przewyższa on osiągnięcia sztuki francuskiej, południowoniemieckiej czy włoskiej w zakresie rzeźby – wyjaśnia Andrzej Betlej.

Wystawa jest uzupełniona o plansze z archiwalnymi zdjęciami oraz współczesna fotografia ruin kościoła w Hodowicy. Zwiedzający zapoznają się także z warsztatem rzeźbiarza epoki nowożytnej m.in. na podstawie ilustrującej ten proces grafiki oraz zobaczą przykładowe narzędzia pracy snycerza. Udostępnione są także wydruki 3D powstałe na podstawie skanów oryginalnych bozzett (trójwymiarowych szkiców rzeźbiarskich) Pinsla, znajdujących się obecnie w Bawarskim Muzeum Narodowym w Monachium.

Rzeźby Pinsla na wystawie na Wawelu / fot. Piotr Jamski, opr. graficzne Anna Hałuniewicz Rzeźby Pinsla na wystawie na Wawelu / fot. Piotr Jamski, opr. graficzne Anna Hałuniewicz