Zdjęcia z książki "Sex" Madonny do kupienia na aukcji

6 października 2023 roku na aukcję w Christie's w Nowym Jorku trafi ponad 40 odbitek fotografii, które po raz pierwszy można było oglądać w książce "Sex" Madonny.  

Reklama

Każda odbitka zostanie podpisana przez Madonnę i fotografa mody Stevena Meisela, który jest autorem zdjęć. Darius Himes, wiceprezes Christie's i międzynarodowy szef fotografii szacuj, że ceny niezwykłych fotografii będą się wahać od 50 000 dolarów do 300 000 dolarów.

Część dochodów ze sprzedaży zostanie przeznaczona na Raising Malawi, organizację non-profit założoną przez Madonnę w 2006 roku, która wpiera sieroty i bezbronne dzieci w południowo-wschodnim kraju afrykańskim.

- Trzydzieści lat później "Sex" wciąż jest nieco kontrowersyjny, ale nadal czyta się go jako książkę pozytywnie nastawioną do ciała i seksu – powiedział Himes. - Ta publikacja była zarówno szokująca, jak i podniecająca. Doskonale uchwyciła gorącą energię, którą emanowała Madonna w latach 90. 

"Sex" Madonny. Książka, która została zakazana w niektórych krajach

"Sex" ukazał się w latach 90. równolegle z piątym albumem Madonny "Erotica" i wywołał światowe poruszenie. Książka zawierała nagie zdjęcia Madonny i innych osób nago symulujących akty seksualne. W wydawnictwie pojawił się m.in. ówczesny chłopak Madonny, raper Vanilla Ice, oraz gwiazdy takie jak supermodelka Naomi Campbell i towarzyska Tatiana von Fürstenberg.

Watykan nakazał swoim wyznawcom bojkot książki, a w krajach takich jak Irlandia i Japonia została ona zakazana. Mimo to "Sex" od razu stał się komercyjnym hitem i sprzedał się w ponad 1,5 miliona egzemplarzy.

- Zasłużony szum i gorąca energia, którą Madonna wyzwoliła na początku lat 90., została przekazana i uwieczniona na fotografiach Stevena Meisela. Wiedział, jak uchwycić urok i seksualność panującej królowej popu w niezrównany sposób - opisuje Darius Himes.

Które zdjęcia z książki "Sex" zostaną wystawione na aukcji?

Fotografie wystawione na październikową aukcję zostały wybrane przez Madonnę, Meisela i Anthony'ego Vaccarello, dyrektora kreatywnego Saint Laurent. To właśnie razem z Vocarello artystka w 2022 roku uczciła 30. rocznicę "Sexu" jego pierwszą w historii reedycją. 800 limitowanych egzemplarzy rozeszło się jak świeże bułeczki, a w galerii Art Basel w Miami można było podziwiać pierwszą wystawę.

 

Przedaukcyjna wystawa zdjęć z książki "Sex" Madonny

Wybrane zdjęcia z "Sexu" Madonny będą dostępne do obejrzenia na przedaukcyjnych wystawach. Fotografie zawitają do Londynu w dniach 23 maja – 2 czerwca, skąd przeniosą się do Paryża. W stolicy Francji podziwiać je będzie można w dniach 27 czerwca – 6 lipca, by ostatecznie pojechały do Nowego Jorku 30 września – 6 października.