Zamek Królewski w Warszawie chce pobić kolejny rekord. Kusi arcyciekawymi wystawami

Zamek Królewski w Warszawie przygotował dla odwiedzających niezwykle bogaty i interesujący program wystaw czasowych w 2023 r. Celem na najbliższe dwanaście miesięcy jest bowiem pobicie zeszłorocznego rekordu frekwencyjnego. I rzeczywiście są na to widoki.
Zamek Królewski – rekordowy rok 2022
Zamek Królewski w Warszawie zanotował 2022 r. rekordową frekwencję – jego wnętrza i ogrody odwiedziło ponad 1,74 mln osób, najwięcej w historii. W gronie najpopularniejszych wystaw znalazły się m.in. „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu” oraz „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza”.
Dlatego też dyrekcja Zamku Królewskiego chce kontynuować znakomitą passę z zeszłego roku, oferując odwiedzającym zupełnie nową, jeszcze bogatszą ofertę wystawową.
– Jeżeli ktoś chce pojechać i oglądać zbiory Uffiziów we Florencji, Muzeum Kapitolińskiego w Rzymie, National Gallery w Londynie czy paryskiego Luwru, niech zacznie swoją peregrynację po sztuce europejskiej od naszego Zamku – zapowiadał na uroczystości inauguracyjnej prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Oto, co instytucja przygotowała dla swoich gości w 2023 r.
Polecamy
Polecamy
Zamek Królewski 2023: Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu
Między 18 lipca a 15 października Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wystawę pt. „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”.
Ekspozycja powstaje we współpracy między Zamkiem a ponad 50 światowymi instytucjami kulturalnymi m.in. florencką Galerią Uffizi, Muzeum Archeologicznym w Neapolu, rzymską Galerią Borghese, paryskim Luwrem, londyńskim British Museum czy amerykańską National Gallery of Art w Waszyngtonie.
Podczas wystawy zaprezentowane zostaną obrazy, rysunki, rękopisy i rzeźby – łącznie ponad 140 dzieł włoskich mistrzów, takich jak Antico, Filarete, Bramante, Perugino, Mantegna, Bellini czy Botticelli. Niektóre z nich nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce.
„Ekspozycja będzie opowieścią o znaczeniu, jakie dla sztuki XV wieku miały okruchy świata antycznego. Okruchy rozumiane dosłownie, jako materialne pozostałości rzymskiej cywilizacji, będące przedmiotem zainteresowania wczesnych badaczy, ale także metaforycznie, jako echa starożytnych historii i idei, ożywione i reinterpretowane przez humanistów” – czytamy w opisie wystawy.
Polecamy
Zamek Królewski 2023: Kopernik i jego świat

W 2023 r. Zamek Królewski uczci także 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika podczas wystawy „Kopernik i jego świat”. Ekspozycja dostępna dla zwiedzających od 24 kwietnia do 30 lipca 2023 r. opowie o życiu i bogatym dorobku naukowym tego wybitnego polskiego astronoma za pośrednictwem ponad 170 eksponatów z nim związanych.
Na wystawie po raz pierwszy w Polsce pojawią się m.in. trzy starodruki z zapiskami Kopernika i jego notatnik, w którym robił wstępne plany i opracowania do dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Wszystkie te eksponaty zostały skradzione z Polski podczas potopu szwedzkiego.
Poza tym zaprezentowane zostaną też liczne atlasy, dokumenty i rękopisy w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni stylizowanej na gabinet astronomiczny. Zwieńczeniem wystawy będzie natomiast obraz Jana Matejki pt. „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.
Polecamy
Zamek Królewski 2023: Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863
W 2023 r. przypada także 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, największego i najdłużej trwającego polskiego zrywu niepodległościowego w historii. Wystawa upamiętniająca to wydarzenie zostanie otwarta w Zamku Królewskim 24 stycznia i będzie dostępna do 16 kwietnia 2023 roku.
Odwiedzający będą mogli podziwiać na niej m.in. stroje cywilne i mundury z epoki, broń, biżuterię patriotyczną i rzeczy osobiste należące do powstańców. Historia, przebieg i konsekwencje powstania styczniowego zostaną także opowiedziane poprzez wybitne dzieła sztuki epoki. Wśród nich znajdą się obrazy Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego czy Jacka Malczewskiego.
Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie i Muzeum Wojska Polskiego.
Polecamy
Zamek Królewski 2023: Zmienność natury. Alegorie Hermana Hana
Wystawa czasowa pt. „Zmienność natury. Alegorie Hermana Hana” zabierze z kolei odwiedzających w fascynującą podróż po twórczości Hermana Hana – nadwornego malarza króla Zygmunta III Wazy i jednego z najważniejszych barokowych artystów tworzących w Polsce.
Ekspozycja będzie pierwszą od 50 lat warszawską wystawą prac Hana, podczas której będzie można obejrzeć mniej znaną gałąź twórczości artysty. Skupi się przede wszystkim na nowo odkrytym dorobku malarza niezwiązanym z katolicyzmem. W Zamku pojawią się m.in. takie dzieła jak „Alegoria porządku świata”, „Alegoria bogactwa”, „Alegoria pokory” i „Alegoria cnoty małżeńskiej”.
Wystawa jest czynna od 7 lutego do 2 kwietnia 2023 roku.
Popularne
- 1 "Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu?
- 2 Sztuczna inteligencja rozpoznała zaginiony obraz Rafaela? Badacze są zdumieni
- 3 "Znachor" wróci na ekrany! Netflix pracuje nad nową adaptacją kultowego filmu. Kiedy premiera?
- 4 IKEA x Annie Leibovitz. Słynna fotografka sprawdzi, „jak mieszkają współcześni ludzie”
- 5 Indiana Jones 5, Barbie, Diuna 2. Oto 13 najgorętszych premier filmowych 2023 roku
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Bill Gates walczy o planetę, podróżując prywatnym samolotem. I nie uważa tego za hipokryzję

Skoda, Audi czy Mini Morris - jakimi markami aut jeżdżą najmądrzejsi kierowcy? Ciekawe wyniki badań

Królowa Śniegu wróciła do Polski. Ta polska wieś hitem internetu. "Zaspy jak za starych dobrych czasów"

Figurki z Kinder Niespodzianki na celowniku kolekcjonerów. Niektóre mogą być warte fortunę!
