Zamek Królewski – rekordowy rok 2022

Zamek Królewski w Warszawie zanotował 2022 r. rekordową frekwencję – jego wnętrza i ogrody odwiedziło ponad 1,74 mln osób, najwięcej w historii. W gronie najpopularniejszych wystaw znalazły się m.in. „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu” oraz „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza”.

Reklama

Dlatego też dyrekcja Zamku Królewskiego chce kontynuować znakomitą passę z zeszłego roku, oferując odwiedzającym zupełnie nową, jeszcze bogatszą ofertę wystawową.

– Jeżeli ktoś chce pojechać i oglądać zbiory Uffiziów we Florencji, Muzeum Kapitolińskiego w Rzymie, National Gallery w Londynie czy paryskiego Luwru, niech zacznie swoją peregrynację po sztuce europejskiej od naszego Zamku – zapowiadał na uroczystości inauguracyjnej prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Oto, co instytucja przygotowała dla swoich gości w 2023 r.

Zamek Królewski 2023: Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu

Między 18 lipca a 15 października Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wystawę pt. „Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”.

Ekspozycja powstaje we współpracy między Zamkiem a ponad 50 światowymi instytucjami kulturalnymi m.in. florencką Galerią Uffizi, Muzeum Archeologicznym w Neapolu, rzymską Galerią Borghese, paryskim Luwrem, londyńskim British Museum czy amerykańską National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną obrazy, rysunki, rękopisy i rzeźby – łącznie ponad 140 dzieł włoskich mistrzów, takich jak Antico, Filarete, Bramante, Perugino, Mantegna, Bellini czy Botticelli. Niektóre z nich nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce.

„Ekspozycja będzie opowieścią o znaczeniu, jakie dla sztuki XV wieku miały okruchy świata antycznego. Okruchy rozumiane dosłownie, jako materialne pozostałości rzymskiej cywilizacji, będące przedmiotem zainteresowania wczesnych badaczy, ale także metaforycznie, jako echa starożytnych historii i idei, ożywione i reinterpretowane przez humanistów” – czytamy w opisie wystawy.

Zamek Królewski 2023: Kopernik i jego świat

Pomnik Mikołaja Kopernika, fot. Shutterstock Pomnik Mikołaja Kopernika, fot. Shutterstock

W 2023 r. Zamek Królewski uczci także 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika podczas wystawy „Kopernik i jego świat”. Ekspozycja dostępna dla zwiedzających od 24 kwietnia do 30 lipca 2023 r. opowie o życiu i bogatym dorobku naukowym tego wybitnego polskiego astronoma za pośrednictwem ponad 170 eksponatów z nim związanych.

Na wystawie po raz pierwszy w Polsce pojawią się m.in. trzy starodruki z zapiskami Kopernika i jego notatnik, w którym robił wstępne plany i opracowania do dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Wszystkie te eksponaty zostały skradzione z Polski podczas potopu szwedzkiego.

Poza tym zaprezentowane zostaną też liczne atlasy, dokumenty i rękopisy w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni stylizowanej na gabinet astronomiczny. Zwieńczeniem wystawy będzie natomiast  obraz Jana Matejki pt. „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

Zamek Królewski 2023: Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863

W 2023 r. przypada także 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, największego i najdłużej trwającego polskiego zrywu niepodległościowego w historii. Wystawa upamiętniająca to wydarzenie zostanie otwarta w Zamku Królewskim 24 stycznia i będzie dostępna do 16 kwietnia 2023 roku.

Odwiedzający będą mogli podziwiać na niej m.in. stroje cywilne i mundury z epoki, broń, biżuterię patriotyczną i rzeczy osobiste należące do powstańców. Historia, przebieg i konsekwencje powstania styczniowego zostaną także opowiedziane poprzez wybitne dzieła sztuki epoki. Wśród nich znajdą się obrazy Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego czy Jacka Malczewskiego.

Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie i Muzeum Wojska Polskiego.

Zamek Królewski 2023: Zmienność natury. Alegorie Hermana Hana

Wystawa czasowa pt. „Zmienność natury. Alegorie Hermana Hana” zabierze z kolei odwiedzających w fascynującą podróż po twórczości Hermana Hananadwornego malarza króla Zygmunta III Wazy i jednego z najważniejszych barokowych artystów tworzących w Polsce.

Ekspozycja będzie pierwszą od 50 lat warszawską wystawą prac Hana, podczas której będzie można obejrzeć mniej znaną gałąź twórczości artysty. Skupi się przede wszystkim na nowo odkrytym dorobku malarza niezwiązanym z katolicyzmem. W Zamku pojawią się m.in. takie dzieła jak „Alegoria porządku świata”, „Alegoria bogactwa”, „Alegoria pokory” i „Alegoria cnoty małżeńskiej”.

Wystawa jest czynna od 7 lutego do 2 kwietnia 2023 roku.