Drogocenny obraz Rubensa na sprzedaż

Obraz Petera Paula Rubensa - „Salome z głową św. Jana Chrzciciela” – przez 400 lat uważany był za zaginiony. Wszystko zmieniło się w 1998 roku, kiedy to odkryto, że domniemana kopia znajdująca się w kolekcji Pollok House w Glasgow jest tak naprawdę oryginałem. Teraz drogocenne dzieło trafi na aukcję.

Reklama

Dom aukcyjny Sotheby’s oświadczył, że obraz „Salome z głową św. Jana Chrzciciela” pojawi się na jednej z ich aukcji w styczniu 2023 roku w Londynie. 

Przedstawiciele Sotheby's uważają, że dzieło - pod względem wartości rynkowej - może dorównać legendarnej „Rzezi Niewiniątek” Petera Bruegla Starszego. Obraz ten został sprzedany za 50 milionów funtów. Eksperci uważają jednak, że prawdopodobnie aukcja zakończy się na kwocie około 31 milionów funtów. 

- „Salome z głową św. Jana Chrzciciela” to jeden z najintensywniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek namalował Rubens. Nie jest ogromny, ale wydaje się przytłaczający, gdy widzimy go po raz pierwszy. Wszystko dzięki zarówno szokującemu ujęciu tematu, jak i błyskotliwości technicznej. Podobnie jak „Rzeź Niewiniątek”, która pobiła wszelkie rekordy w 2002 roku, jest to jeden z kluczowych obrazów, które Rubens namalował po powrocie z Włoch – zauważa w rozmowie z „The Guardian” George Wachter, przewodniczący Sotheby's.

Dzieło przedstawia biblijną opowieść o Salome - bohaterce bardzo popularnej w ikonografii XVII wieku. Symbolizowała przebiegłość kobiecej natury i seksualność. 

 

Mistrzowie baroku na aukcji w Londynie 

Noworoczna aukcja w Londynie skupiać się będzie na barokowych dziełach z kolekcji Rachel Davidson i Marka Fischa. Ten ostatni przez wiele lat przyjaźnił się m.in. z Lucianem Freudem i wypożyczał mu obrazy do jego analiz. 

Oprócz „Salome z głową św. Jana Chrzciciela” na aukcji pojawią się również "Jakub opłakujący płaszcz Józefa" Il Guercina, „Judyta i Holofernes” Giulio Cesare'a Procacciniego oraz dzieła Bernardo Cavallina, Valentina de Boulogne czy Orazia Gentileschiego. Szacuje się, że łączna wartość tych barokowych dzieł oscyluje wokół kwoty 60 milionów dolarów. 

- W tych obrazach nie ma nic nieśmiałego… To obrazy barokowe, które przemawiają współczesnym głosem. Ich nowoczesność polega na dociekliwym, psychologicznym wymiarze połączonym z dramatycznym polotem, realizowanym za pomocą genialnej opisowej techniki malarskiej - podsumowują przedstawiciele Sotheby's.