„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego trafi pod młotek w Desa Unicum

Na kwotę od 14 do 22 mln złotych eksperci warszawskiego domu aukcyjnego Desa Unicum wyceniają arcydzieło Jacka Malczewskiego zatytułowane „Rzeczywistość” (1908), które 8 grudnia trafi pod młotek podczas licytacji „Sztuka Dawna. XIX wiek – Modernizm – Międzywojnie”. Płótno to, to prawdziwy kolekcjonerski rarytas, a wymieniony przedział cenowy byłby rekordem wszech czasów na polskim rynku sztuki.

Reklama

„Rzeczywistość” po raz ostatni publicznie widziana była w 1926 r. na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, później słuch po niej zaginął na niemal sto lat. Obraz odnaleziono dopiero na przełomie 2021 i 2022 r. w ukrytej, prywatnej kolekcji polsko-niemieckiej rodziny.

Wcześniej o jego istnieniu zaświadczała jedynie jedna czarno-biała fotografia autorstwa Amalii Krieger. Krakowska artystka wykonała zdjęcie tuż po namalowaniu obrazu, gdy ten znajdował się jeszcze w prywatnej pracowni Jacka Malczewskiego.

– „Rzeczywistość” to jeden z najwspanialszych obrazów Malczewskiego. Dzieło wielkiej skali i barokowej wręcz kompozycji dotyka najważniejszych tematów, które nurtowały Malczewskiego przez całą twórczość: misji artysty, patriotycznego posłannictwa sztuki czy romantycznych i narodowych mitów – powiedziała w oświadczeniu prasowym Agata Szkup, prezeska zarządu Desy Unicum.

„Rzeczywistość” pod względem istotności dla polskiej kultury i sztuki stawiana jest w jednym szeregu ze „Stańczykiem” Jana Matejki oraz „Stańczykiem” Leona Wyczółkowskiego. O wybitności dzieła Malczewskiego świadczy przede wszystkim kompozycja obrazu, oparta na wymieszanych ze sobą prywatnych wątkach z życia twórcy z elementami religijnymi, symbolicznymi i historycznymi.

Najważniejsza aukcja polskiej sztuki sprzed 1945 r.  

„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego nie będzie jednak jedynym wybitnym arcydziełem polskiej sztuki, które trafi pod młotek podczas grudniowej aukcji „Sztuka Dawna. XIX wiek – Modernizm – Międzywojnie”.

Wśród najważniejszych prac zebranych w ofercie znajdują się też m.in. dzieło Hipolita Lipińskiego pt. „Zupa rumfordzka przed kościołem św. Katarzyny w Krakowie” wyceniane na kwotę od 5 do 7 mln zł czy też obraz „Dziewczynka oparta o stół, portret Wandy NowakównejStanisława Wyspiańskiego, wyceniany na 3,5 do 5 mln zł.

Na aukcji pojawią się też płótna Józefa Brandta, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Maurycego Gottlieba, Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Olgi Boznańskiej, Anny Bilińskiej, Tamary Łempickiej, Meli Muter, Mojżesza Kislinga, Rafała Malczewskiego czy Eugeniusza Zaka.