,,Wyspa na jeziorze Attersee”  Gustava Klimta sprzedana za 53 mln dolarów

Gustaw Klimt większości z nas kojarzy się głównie z obrazem „Pocałunek”, który dziś jest już nie tylko symbolem wiedeńskiej secesji, ale też jednym z atrybutów międzynarodowej kultury i popkultury. Wśród wielu dzieł austriackiego malarza, który na przestrzeni lat wypracował własny, niepodrabialny styl oscylujący wokół elementów symbolizmu, mozaikowej dekoracyjności i modernizmu, obraz ,,Wyspa na jeziorze Attersee” (1901-1902) z pewnością wzbudzi naszą ciekawość. Być może właśnie dlatego, że odbiega on znacznie od najbardziej znanych dzieł Gustawa Klimta.

Reklama

Właśnie ten pejzaż – wielki turkus - w którym malarz eksperymentował z kolorem i światłem, czerpiąc inspiracje z twórczości wielkich impresjonistów, wystawiony został na sprzedaż 16 maja 2023 w nowojorskim oddziale Sotheby’s.

„Wyspa na jeziorze Attersee” jest jednym z najciekawszych dzieł, które były licytowane podczas wieczornej aukcji Sotheby’s. Obraz wstępnie wyceniany był na 45 mln dolarów, ale ostatecznie został zlicytowany za ponad 46 mln plus opłaty. Łączna kwota, którą zapłacił nowy nabywca to 53,2 mln dolarów. 

Co ciekawe, licytacja trwała niecałe siedem minut, a wygrał ją japoński prywatny kolekcjoner sztuki, który brał udział w aukcji za pośrednictwem prezesa Sotheby's Japan. 

Choć kwota, jaką zapłacił nowy właściciel "Wyspy", wydaje się imponująca, nie jest to aukcyjny rekord, jeśli chodzi o dzieła Gustava Klimta. 

Jakiś czas temu „Las Brzozowy” Gustava Klimta pochodzący z kolekcji Paula Allena – współzałożyciela Microsoftu – został zlicytowany w nowojorskim Christie’s za ponad 104 mln dolarów.

Gustav Klimt ,,Wyspa na jeziorze Attersee”, olej na płótnie, 1901/1902 / Sotheby’s Gustav Klimt ,,Wyspa na jeziorze Attersee”, olej na płótnie, 1901/1902 / Sotheby’s

Pejzaże Gustava Klimta - malarskie pamiątki z wakacji 

„Wyspa na jeziorze Attersee” to jeden z wielu pejzaży austriackiego malarza poświęconych wyjątkowemu miejscu na mapie regionu Salzkammergut. To tutaj Gustav Klimt spędzał wakacje wraz z przyjaciółmi, kontemplował przyrodę, a malując ją, sprawdzał różne nowe rozwiązania związane z kolorem, światłem i fakturą. Odpoczynek na łonie natury służył jego twórczemu rozwojowi i zaowocował serią hipnotyzujących krajobrazów, które do dziś zachwycają miłośników sztuki. Spójrzcie tylko na blask letniej słońca odbijający się w tej turkusowej toni jeziora!Otto Kallir - wielki kolekcjoner i miłośnik sztuki Gustava Klimta

Przed laty turkusowa „Wyspa” należała do historyka sztuki i kolekcjonera Otto Kallira, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozpowszechnienia twórczości Gustava Klimta po drugiej wojnie światowej. Po wybuchu wojny Otto Kallir przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, a następnie w Nowym Jorku otworzył Galerie St. Etienne, w której zorganizował pierwszą indywidualną wystawę dzieł Gustava Klimta w USA. To Otto Kallir pomógł również umieścić prace Gustava Klimta w najbardziej prestiżowych instytucjach sztuki w Stanach Zjednoczonych.