Słynny obraz Sandro Botticellego na aukcji

Jeszcze pod koniec sierpnia Christie’s poinformowało o sprzedaży dzieł sztuki, których właścicielem do tej pory był nieżyjący już współzałożyciel Microsoftu - Paul Allen. Wśród nich znajdziemy m.in. twórczość Claude’a Moneta, George'a Seurata, Jaspera Johnsa i Paula Cézanne'a. Za największy rarytas uważa się jednak obraz „Madonna Magnificat” Sandro Botticellego, który trafi pod młotek już w listopadzie 2022 roku.

Reklama

Paul Allen dołączył obraz „Madonna Magnificat” do swojej prywatnej kolekcji w 1999 roku. Kupił go za nieujawnioną jak dotąd cenę, choć według miłośników sztuki, dzieło można uznać za bezcenne.

„Madonna Magnificat” – bezcenne dzieło Sandro Botticellego

Sandro Botticelli stworzył obraz „Madonna Magnificat”  pod koniec lat 80. XV wieku, w czasie, gdy jego pracownia przeżywała prawdziwy rozkwit. Eksperci z Christie's uważają, że panel został zamówiony przez zamożnego kupca w celach religijnych. 

Z czasem jednak dzieło stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych malowideł w dorobku artysty. „Madonna Magnificat” wielokrotnie pojawiała się jako gwiazda na wystawach muzealnych i pozostało tak do dziś – obraz można było oglądać na m.in. wystawie: „Ciało i krew: włoskie arcydzieła” w Muzeum Sztuki w Seattle w 2020 roku.

Szacuje się, że podczas aukcji cena malowidła Sandro Botticellego powinna przekroczyć 40 milionów dolarów. Jeśli ocena ekspertów okaże się trafna, „Madonna Magnificat” znajdzie się wśród trzech najdroższych dzieł włoskiego malarza, które kiedykolwiek trafiły na aukcję. 

„Portret młodego mężczyzny trzymającego rondel” Botticellego sprzedany został w Sotheby's za rekordową kwotę 92 mln dolarów a "Człowiek boleści” sprzedany za 45,5 miliona dolarów.