Ocean Photographers 2022 - misja konkursu

Oceany to nie tylko największe powierzchniowo tereny naszej planety, ale też kluczowe elementy z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania całego ekosystemu Ziemi. Uwagę na ich krytyczne znaczenie zwraca kolejna edycja konkursu oceanicznej fotografii roku w ramach Ocean Photographers.

Reklama

W przedsięwzięciu mogą wziąć udział twórcy z całego świata, którzy mają przed sobą jedno zadanie: uchwycić na zdjęciu ekscytującą, emocjonującą, piękną lub przerażającą scenerię oceanicznego życia w dowolnym zakątku globu.

– Oceaniczna Fotografia Roku ma prostą misję: rzucić światło na piękno oceanu i zagrożenia, przed którymi stoi. Ten coroczny konkurs fotograficzny jest organizowany przez Oceanographic Magazine we współpracy z Blancpain, Princess, Yachts i Tourism Western Australia oraz przy wsparciu organizacji ochrony przyrody SeaLegacy – czytamy w notce na stronie konkursu.

W tegorocznej edycji czołówka zwycięskich fotografów skupiła się jednak nie tyle na samych oceanach, co na ludzkich zmaganiach z tym potężnym żywiołem. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z czołówki.

Ocean Photographers 2022 - zwycięskie fotografie

Główną nagrodę Ocean Photographers 2022 drugi raz z rzędu zdobył Ben Thouard, fotograf wywodzący się z Polinezji Francuskiej, który na swoim zdjęciu uchwycił surfera walczącego z falą w pobliżu wioski Teahupo'o na Tahiti.

W języku polinezyjskim nazwa ta oznacza „miejsce czaszek” i wzięła się nie bez przyczyny – w tej okolicy występują bowiem jedne z najtrudniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych fal na świecie.

Żółw uwięziony w sieci rybackiej u wybrzeży Sri Lanki, fot. Simon Lorenz Żółw uwięziony w sieci rybackiej u wybrzeży Sri Lanki, fot. Simon Lorenz

Poza Thouardem główne wyróżnienia w najważniejszych kategoriach takich jak „konserwacja oceanu” oraz „eksploracja oceanu” zdobyli odpowiednio fotograf Simon Lorenz oraz nurek i fotograf Tom St George.

Ten pierwszy uchwycił przerażający widok żółwia zaplątanego w rybacką sieć u wybrzeży Sri Lanki, podczas gdy ten drugi - oszałamiające nacieki krasowe w grocie w pobliżu Meksyku.

Nacieki skalne w grocie w pobliżu Meksyku, fot. Tom St George Nacieki skalne w grocie w pobliżu Meksyku, fot. Tom St George

Wystawa zwycięskich fotografii odbyła się w dniach 5-7 października w londyńskim Tower Bridge. Wszystkie wyróżnione prace możecie zobaczyć natomiast na stronie Ocean Photographers 2022.