Księżyc jak dzieło sztuki

Jesteśmy w stanie się założyć, że większość z Was słyszała o truskawkowym albo krwawym Księżycu. Te zjawiska zawsze budzą wielką ekscytację i wszyscy chcemy je zobaczyć. No dobrze, ale skąd właściwie te zabarwienia? Dlaczego czasami pełnia wygląda inaczej, a Srebrny Glob przestaje być srebrny? Marcella Pace postanowiła przeprowadzić małe śledztwo w tej sprawie.

Reklama

- W czasie lockdownu miałam mnóstwo wolnego czasu, więc postanowiłam przejrzeć stare fotografie. Stwierdziłam, że znajdę wszystkie zdjęcia pełni Księżyca, które sfotografowałam od kiedy używam aparatu cyfrowego. Ostatecznie udało mi się wyróżnić 48 najbardziej kolorowych pełni, które uchwyciłam w czasie wschodu i zachodu słońca, lub gdy po prostu atmosfera powodowała ciekawe zabarwienie – mówi Marcella w wywiadzie dla „My Modern Met”.

Włoska nauczycielka od lat pasjonuje się astrofotografią, a stworzenie kolarzu z 48 różnych zabarwień Księżyca stało się połączeniem nauki, sztuki, obserwacji, percepcji i przede wszystkim pomysłowości. Praca została wyróżniona przez NASA w ramach „Astronomy Photo of the Day”, a sama Marcella znalazła się na krótkiej liście zwycięzców prestiżowego konkursu „Astronomy Photographer of the Year”.

Marcella Pace - Kolory Księżyca / greenflash.photo/greenflash-gallery Marcella Pace - Kolory Księżyca / greenflash.photo/greenflash-galleryKsiężyc i jego kolory 

Jednak według Marcelli Pace dziesięć lat obserwacji było przypadkiem. W rzeczywistości nie potrzebujemy aż tyle czasu na to, by mieć możliwość zaobserwowania różnych kolorów Księżyca. Najlepszym dowodem jest przy tym ostatni element kolażu, czyli wielokolorowa pełnia, w której mieszczą się wszystkie poprzednie odcienie. Okazuje się, że Srebrny Glob przyjmuje różnorodne ubarwienie ze względu na to, jak wysoko znajduje się na niebie.

Wszystkie kolory Księżyca / Marcella Pace - greenflash.photo/greenflash-gallery Wszystkie kolory Księżyca / Marcella Pace - greenflash.photo/greenflash-gallery

I tak astronomiczna sztuka Marcelli Pace stała się sztuką życiową. Przyjrzyjmy się jej, zapamiętajmy, a później doświadczajmy każdego wieczoru na własnej skórze.