Wojna w Ukrainie - bombardowanie Ławry Świętogórskiej

W sobotę 4 czerwca rosyjskie wojska dokonały kolejnego ostrzału artyleryjskiego męskiego monastyru Ławry Świętogórskiej. W wyniku ataku w jednej ze świątyń – pustelni Wszystkich Świętych – wybuchł pożar. Według agencji UNIAN budowla została wzniesiona w 1912 roku i jest największą drewnianą świątynią w Ukrainie. Ogień strawił jednak znaczną jej część.

Reklama

Atak ten spotkał się z bardzo stanowczą reakcją ze strony Wołodymyra Zełenskiego. W oświadczeniu opublikowanym za pośrednictwem Telegrama prezydent Ukrainy napisał:

– Oczekujemy logicznej i sprawiedliwej odpowiedzi ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych i UNESCO. To ONZ, a jej Karta Narodów Zjednoczonych nie przewiduje związków z terrorystami. Rosja musi zostać w pełni odizolowana i pociągnięta do odpowiedzialności za swoje zbrodnie – czytamy w oświadczeniu.

Wołodymyr Zełenski chce usunięcia Rosji z UNESCO

Według Zełenskiego 31 maja 2022 r. Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała do UNESCO o pozbawienie Rosji członkostwa w organizacji. Ukraińscy dyplomaci również konsekwentnie prowadzą działania zmierzające w tym kierunku.

Zełenski w swoim oświadczeniu zaznaczył, że od czasów II wojny światowej żaden europejski kraj z wyjątkiem Rosji nie zniszczył tylu zabytków i obiektów o wysokim znaczeniu kulturowym i społecznym.

– Każdy kościół spalony w Ukrainie, każda wysadzona w powietrze szkoła, każdy zniszczony zabytek dowodzą, że nie ma miejsca dla Rosji w UNESCO. O czym mamy rozmawiać z barbarzyńskim państwem, z terrorystycznym państwem? O tym, jakie bomby są lepsze, by zniszczyć dziedzictwo kulturowe? – dodał Zełenski.

W Ławrze Świętogórskiej aktualnie ukrywa się około 300 cywilów, wśród których znajdują się osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, uchodźcy, a także 60 dzieci i niemowląt. Prezydent Ukrainy podkreślił to w swoim oświadczeniu, jednocześnie dodając, że bombardowania rosyjskiej armii przeprowadzane są w pełni świadomie i z premedytacją.

– Okupanci wiedzą dokładnie, jakie obiekty bombardują. Wiedzą, że w Ławrze Świętogórskiej nie ma żadnych obiektów wojskowych. Wiedzą o 300 cywilach, którzy się tam ukrywają. Mimo to rosyjska armia bombarduje Ławrę Świętogróską, podobnie jak cały Donbas. Podobnie jak każdy inny obszar, każdy inny obiekt w Ukrainie, do których mogą dotrzeć. Ich nie obchodzi, co obracają w ruinę – dodał Zełenski.

Ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej odnotowało dotąd łącznie 367 zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjską armię przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy. Według danych resortu w kraju zniszczonych zostało 29 muzeów, 133 świątynie, 66 teatrów i bibliotek.