National Gallery zmienia nazwę obrazu Edgara Degasa

- W ostatnim czasie obraz Edgara Dagesa stał się przedmiotem wielu dyskusji ze względu na sytuację w Ukrainie, więc zdecydowaliśmy, że czas zaktualizować jego tytuł – mówią przedstawiciele National Gallery in London.

Reklama

Impresjonistyczne dzieło „Rosyjskie tancerki” zostało przemianowane na „Ukraińskie tancerki” ze względu na detale nawiązujące do symboli narodowych Ukrainy.

Pastelowy rysunek wykonany na kalce technicznej został stworzony przez artystę w 1899 roku. Przedstawia trzy kobiety tańczące w polu, ale elementem, który okazał się decydujący w kwestii zmiany tytułu, są ich niebiesko-żółte wianki we włosach.

Szczegół ten zauważył członek działu edukacji londyńskiej Galerii Narodowej, a jego spostrzegawczość i działania w sprawie zostały poparte przez Marię Kashchenko, urodzoną w Ukrainie założycielkę Art Unit.

- Rozumiem, że termin „sztuka rosyjska” stał się łatwym terminem parasolowym, ale dziś te szczegóły są istotniejsze niż kiedykolwiek. Jako Ukrainka spotykałam się w przeszłości z nazywaniem mnie Rosjanką. Ukraińska sztuka także nazywana była rosyjską – mówi Maria Kashchenko dla The Guardian.

Wojna w Ukrainie: Sztuka rosyjska to nie ukraińska! 

Do krytyki wobec nazewnictwa ukraińskiej sztuki dołączyła także Olesya Khromeychuk, dyrektorka Instytutu Ukraińskiego w Londynie.

- Każda wycieczka do galerii sztuki lub muzeum w Londynie z eksponatami z czasów ZSRR ujawnia celową lub po prostu leniwą i błędną interpretację regionu jako niekończącej się Rosji, czyli tak, jak chciałby to widzieć prezydent Federacji Rosyjskiej. Kuratorzy nie mają problemu z przedstawianiem dzieł artystów białoruskich czy ukraińskich jako rosyjskich – mówi Olesya Khromeychuk dla niemieckiego magazynu „Der Spiegel”.

Rzecznik Galerii Narodowej w Londynie zapewnił, że wszyscy jej pracownicy będą od teraz wyjątkowo wyczuleni na ten dość ważny aspekt sztuki wschodnioeuropejskiej, podkreślając, że ukraiński artysta to ukraiński, a nie rosyjski artysta. Podobnie ma dziać się z dziełami sztuki, które nawiązują kulturowo czy geograficznie do kultury ukraińskiej. 

Zdaniem instytucji jest to kluczowe ze względu na walkę o przetrwanie zarówno sztuki ukraińskiej, jak i jej historii.