WOJNA W UKRAINIE: Rosjanie kradną ukraińską sztukę 

Jakiś czas temu The Washington Post udostępnił telegramy Rady Miejskiej Mariupola, w których szczegółowo opisano, w jaki sposób rosyjskie siły systematycznie plądrowały trzy lokalne muzea w Mariupolu. Szacuje się, że skradziono co najmniej dwa tysiące cennych eksponatów.

Reklama

Wśród nich znalazły się trzy obrazy Archipa Kuindży’ego, a także malarza romantycznego Iwana Aiwazowskiego. Zgłoszono również kradzież kilku antycznych ikon, Ewangelii z 1811 r. z weneckiej drukarni dla Greków z Mariupola oraz ponad 200 medali z Muzeum Sztuki Medalierskiej Harabet.

Członkowie Rady Miejskiej twierdzą, że kolekcje zostały przetransportowane do Doniecka, miasta przemysłowego w separatystycznym regionie wschodniej Ukrainy. Nie jest to jednak najgorsza wiadomość...

 

UKRAINA: Archip Kuindży - co dzieje się z jego obrazami? 

Według Konstantina Czernawskiego - przewodniczącego Ukraińskiego Związku Artystów, Muzeum Sztuki im. Archipa Kuindży'ego zostało doszczętnie zdewastowane przez nalot lotniczy pod koniec marca 2022. Co więcej, mieściło się ono w secesyjnym budynku zabytkowym, a kolekcja składała się z ponad 600 obrazów XX-wiecznych ukraińskich artystów.

Podobno trzy oryginalne obrazy z muzeum autorstwa Archipa Kuindży'ego — w tym wczesna wersja obrazu „Czerwony zachód słońca” – zostały usunięte z muzeum jeszcze przed bombardowaniem. Ten pierwszy obraz wart jest obecnie kilka milionów dolarów. 

Doradca burmistrza Mariupola – Petra Andryushchenko – uważa, że dzieła znajdują się w rękach Rosjan. Jej zdaniem zostały im przekazane przez Natalię Kapustnikową - dyrektorkę Muzeum Historii Lokalnej.

- Natalia Kapustnikova, która znała dokładne miejsce tajnego przechowywania arcydzieł, osobiście przekazała wszystko z rąk do rąk – napisał na Telegramie Petra Andryushchenko.

I miała rację. Natalia Kapustnikowa przyznała, że 25 kwietnia 2022 wyjawiła Rosjanom, w którym miejscu zostały ukryte najcenniejsze obrazy.

Tymczasem zdaniem Aleksandra Mozgowoja - prezentera wiadomości telewizyjnych w separatystycznej Donieckiej Republice Ludowej - obrazy obecnie przechowywane są w Muzeum Historii Lokalnej w Doniecku i nic nie zostało skradzione, a jedynie ocalone od ostrzału "ukraińskich nazistów". 

 

Rosjanie dewastują dziedzictwo kulturowe Ukrainy

Przypomnijmy, że UNESCO w zeszłym miesiącu odnotowało co najmniej 152 całkowite lub częściowe zniszczenia ukraińskich zabytków kultury. Prezydent Wolodymyr Zełenski uważa jednak, że jest ich znacznie więcej.