Wojna w Ukrainie: Odessa zagrożona bombardowaniem

Jakiś czas temu ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkachenko w rozmowie z dyrektorką generalną UNESCO Audrey Azoulay podkreślał, że historyczne miasto portowe – Odessa – już wkrótce może przestać istnieć.

Reklama

- Jeśli zamkniesz oczy i wyobrazisz sobie niektóre części Paryża, Nicei czy Marsylii, możesz także wyobrazić sobie Odessę, ponieważ została zaprojektowana przez tych samych architektów. Dziś jednak w odróżnieniu od reszty Odessa jest w niebezpieczeństwie - powiedział Ołeksandr Tkachenko w rozmowie z dyrektorką generalną UNESCO Audrey Azoulay.

Analitycy twierdzą, że prezydent Władimir Putin może wkrótce wziąć na cel Odessę, aby całkowicie zablokować dostęp Ukrainy do Morza Czarnego. Zapewne wykorzysta przy tym serię ciężkich bombardowań - takich jak te, które zrównały z ziemią port w Mariupolu.

- W związku z wojną ważne jest, aby centrum miasta znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Może to zapobiec dalszemu ostrzałowi bombowemu – apelował Ołeksandr Tkachenko.

Odessa trafi na listę światowego dziedzictwa UNESCO

UNESCO właśnie poinformowało, że popiera nominację Odessy do wpisania na listę światowego dziedzictwa.

- Po spotkaniu Ołeksandra Tkaczenki z dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay w siedzibie agencji w Paryżu przekazano, że zmobilizowano ekspertów mających wspierać wniosek Ukrainy, tak aby nominacja mogła być pilnie zbadana przez państwa członkowskie Komitetu Światowego Dziedzictwa - pisze Reuters, cytując komunikat organizacji wydany po spotkaniu.

Co więcej, organizacja zwróci się do Komitetu Światowego Dziedzictwa o umieszczenie katedry św. Zofii w Kijowie i historycznego centrum Lwowa – już uznane za obiekty chronione – na liście obiektów zagrożonych. Ma to na celu skoncentrowanie uwagi państw członkowskich na wspomnianych zabytkach i ich ochronę przed zniszczeniem.