100-lecie urodzin Wojciecha Fangora

Wojciech Fangor jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów współczesnych w świecie sztuki. Jako jedyny Polak w historii miał swoją indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, a jego kolejne prace do dziś biją rekordy na aukcjach.

Reklama

Wystawy jego dzieł również cieszą się ogromną popularnością, stąd wiele instytucji kulturalnych w całej Polsce zdecydowało się je zorganizować tej jesieni. Tym bardziej że okazja ku temu jest znakomita, jako że 15 listopada tego roku przypada setna rocznica urodzin Fangora.

Które wystawy warto obecnie zobaczyć?

„Fangor. Wielowymiarowy”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Od 18 listopada do 2022 r. do 5 lutego 2023 r. w U-jazdowskim będzie można podziwiać serię prac zgromadzoną na wystawie „Fangor. Wielowymiarowy”. Zgodnie z nazwą, ekspozycja będzie ukazywać złożoność i wielowymiarowość prac artysty i jego nieustanne przełamywanie tradycyjnych form w sztuce.

„Wystawę otwiera namalowany przez Fangora w 1944 roku portret profesora Szczęsnego Kowarskiego, u którego artysta pobierał prywatne lekcje malarstwa w czasie wojny”, czytamy na stronie U-jazdowskiego.

Ponadto pojawią się także obrazy „Styczeń 1945” oraz abstrakcyjne płótno „MA3A” z 1971 roku, które pojawiło się m.in. w nowojorskim MoMA oraz na wspomnianej wystawie w Muzeum Guggenheima.

Wystawę uzupełniają ponadto wybrane projekty Pawilonu Polskiego na Expo ’58 w Brukseli i SKS Warszawianki oraz fotografie autorstwa Czesława Czaplińskiego, ukazujące Fangora nie tylko jako malarza, ale także miłośnika astronomii.

Pokaz metalowej rzeźby „MSzN”, plac Defilad, Warszawa

Od 15 do 20 listopada 2022 r. na warszawskim placu Defilad będzie można podziwiać także zaprojektowaną specjalnie dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej rzeźbę Fangora, którą artysta stworzył niedługo przed swoją śmiercią w 2015 r. Pokaz organizowany jest przez MSN we współpracy z Teatrem Studio oraz Galerią Studio.

Rzeźbę tworzy wysoki na niemal 4 metry przestrzenny układ liter „M”, „Sz” i „N”, odnoszących się do nazwy muzeum, którego nowa siedziba powstaje tuż przy placu Defilad. Galeria zostanie otwarta w 2024 r. i to właśnie tam trafi instalacja Fangora.

Ponadto w budynku MSN znajdzie się także Archiwum Artystek i Artystów, na które składa się Archiwum Wojciecha Fangora przekazane Muzeum przez rodzinę artysty. W zbiorze znajduje się ponad 8,5 tys. obiektów z całego okresu jego twórczości. Aktualnie można je oglądać w formie cyfrowej na stronie artmuseum.pl.

„Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny”, Elektrownia, Radom

Radomskie Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza z kolei na wystawę „Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny”.

Twórcy ekspozycji podkreślają, że jej celem jest ukazanie Fangora nie tylko jako wybitnego artysty, ale też ciekawego człowieka. Z tego powodu na wystawę wybrano najbardziej osobiste, rzadko pokazywane prace, pochodzące ze zbiorów rodziny i Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora.

Wystawa w radomskiej "Elektrowni" będzie czynna do 5 lutego.

„Fangor. Poza obraz”, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Od 7 października można z kolei oglądać wystawę „Fangor. Poza obraz” w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku w Pałacu Opatów. Na ekspozycji prezentowane są najlepsze prace Wojciecha Fangora – ponad 120 obrazów i 100 rysunków, a także plakaty oraz rzeźby ze wszystkich okresów twórczości artysty.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 5 lutego 2023 r.