Putin oddaje cerkwi "Trójcę Świętą " Andrieja Rublowa 

Ikona „Trójcy Świętej” Andrieja Rublowa z 1410 to jedno z najcenniejszych dzieł rosyjskiej sztuki sakralnej. Do niedawna instytucją, która oficjalnie zarządzała dziełem, była Państwowa Galeria Trietiakowska w Moskwie. Jednak Władimir Putin postanowił zwrócić XV-wieczną ikonę Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu, co wywołało sprzeciw, zarówno wśród rosyjskich, jak i światowych ekspertów.

Reklama

- Wszyscy profesjonalni konserwatorzy jednogłośnie twierdzą, że stan ikony „Trójcy Świętej” jest taki, że jakikolwiek jej ruch, nawet na niewielką odległość, grozi zniszczeniem - komentował historyk sztuki Aleksiej Lidow w rozmowie z Business Insider.

Mimo protestów konserwatorów, rosyjski prezydent był zdeterminowany, a ikona już w 2022 roku opuściła Państwową Galerię Trietiakowską. Wówczas Patriarchat Moskiewski informował, że ikona będzie wystawiona przez rok w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, zanim wróci do Ławry Trójcy Świętej św. Sergiusza.

 

Ikona Rublowa i "polityczne sztuczki" Putina

Teraz dowiadujemy się, że „Święta Trójca” Andrieja Rublowa, jedna z najcenniejszych ikon religijnych na świecie, została oficjalnie przekazana rosyjskiej cerkwi. Dekret Władimira Putina został ogłoszony tydzień po tym, jak Ermitaż w Sankt Petersburgu zgodził się zwrócić cerkwi srebrny sarkofag św. Aleksandra Newskiego. Środowiska artystyczne na całym świecie uznały decyzję tę za skandaliczną, nazywając ją „polityczną sztuczką” mającą na celu utrzymanie poparcia wysoce wpływowej organizacji religijnej dla jego przedłużającej się inwazji na Ukrainę.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna od początku inwazji Rosji na Ukrainę oficjalnie popierała zbrodnicze decyzje Władimira Putina. Jej przedstawiciele wielokrotnie błogosławili rosyjskich żołnierzy, obiecując chwałę w Niebie poległym na służbie. Jesienią ubiegłego roku na froncie pojawili się też prawosławni księża, którzy mieli wesprzeć na duchu rosyjskie wojsko.

- Prezydent Federacji Rosyjskiej podjął historyczną decyzję o zwróceniu ikony „Trójcy Świętej” Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Mogliśmy tylko pomarzyć, że ten święty przedmiot zostanie zwrócony kościołowi, aby ludzie mogli się przed nim modlić, prosząc Boga o błogosławieństwo i prowadzenie zarówno kraju, jak i kościoła. Chciałbym podziękować Władimirowi Władimirowiczowi Putinowi i całemu jego personelowi, który był zaangażowany w ten proces – można przeczytać w oświadczeniu Cyryla.

- Biorąc pod uwagę wyjątkową wartość historyczną i kulturową tej ikony, uważam za słuszne wystawienie jej na widok publiczny w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie przez dwa tygodnie od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, aby wszyscy wierzący mieli do niej dostęp – zapowiadał patriarcha.

"Trójca Święta" Andrieja Rublowa - cenna ikona świata 

Ikona „Trójcy Świętej” Andrieja Rublowa zwana również „Trójcą Starotestamentową” lub „Gościnnością Abrahama”, oparta została na historii biblijnej o wizycie trzech Aniołów u Abrahama pod Drzewem Mamre. To oni – zgodnie z opisem biblijnym – mieli przepowiedzieć narodziny abrahamowego syna. Andriej Rublow, odwołując się do starotestamentowej opowieści, zgodnie z kanonem teologii patrystycznej, w symbolach Aniołów zawarł tajemnicę Trójcy Świętej.

Dzieło prawdopodobnie zostało namalowane do obecnej Ławry Trójcy Świętej św. Sergiusza, znajdującej się pod Moskwą. Po rewolucji bolszewickiej w 1917 roku ikona została przeniesiona do Galerii Trietiakowskiej. Opuściła muzeum tylko kilka razy, w tym podczas II wojny światowej, kiedy została ewakuowana w bezpieczne miejsce.

Teraz – zgodnie z dekretem Władimira Putina – ikona powróci ostatecznie do wspomnianego klasztoru w podmoskiewskiej miejscowości Siergijew Posad. Jednak - zdaniem ekspertów, Rosyjska Cerkiew Prawosławna nie ma odpowiednich warunków, by zabezpieczyć ikonę przed zniszczeniami.