Jeden z najbardziej znanych obrazów holenderskiego mistrza powstał w 1889 r. 133 lata później każdy będzie mógł odtworzyć go samodzielnie w zaciszu swojego domu z najnowszym zestawem klocków Lego, który swoją premierę będzie miał 1 czerwca.

Reklama

Projekt zestawu „Gwiaździsta noc” Van Gogha powstał dzięki platformie Lego Ideas, na której fani duńskiej marki mogą oddolnie prezentować swoje pomysły na nowe konstrukcje z klocków. Arcydzieło holenderskiego artysty zaprojektowane zostało przez Trumana Chenga, 25-letniego doktoranta z Hong Kongu, i powstało pod patronatem i we współpracy z nowojorskim The Museum of Modern Art (MoMA).

To właśnie bowiem tam znajduje się oryginał „Gwiaździstej nocy” i odkąd po raz pierwszy pojawił się w galerii w 1935 r. cieszy się niesłabnącą popularnością wśród odwiedzających.

„Gwiaździsta noc” Van Gogha do zbudowania z Lego

Vincent Van Gogh namalował „Gwiaździstą noc” podczas swojego pobytu we Francji w 1889 r. Obraz inspirowany był szpitalem psychiatrycznym Saint-Paul-de-Mausole w pobliżu Saint-Rémy, gdzie malarz przebywał przez rok na dobrowolnej terapii.

Płótno przedstawia widok na miasto na tle rozgwieżdżonego nocnego nieba, które namalowane zostało drobnymi pociągnięciami pędzla charakterystycznymi dla Van Gogha i malarzy impresjonistycznych.

Gwiaździsta noc Van Gogha z Lego/fot. materiały prasowe Gwiaździsta noc Van Gogha z Lego/fot. materiały prasowe

Wszystkie te detale oraz pełna paleta barw zostały odwzorowane w zestawie Lego zaprojektowanym przez Chenga, który wpadł na pomysł projektu podczas zabawy klockami duńskiego producenta. Zestaw składa się z 2316 elementów i po złożeniu ma 28 cm wysokości, 38 cm szerokości i 12 cm głębokości. Możliwe jest również zawieszenie go na ścianie lub postawienie na półce.

fot. Lego, materiały prasowe fot. Lego, materiały prasowe

– W Grupie LEGO chcemy inspirować świat do kreatywności, dlatego jesteśmy niezwykle dumni, że stworzyliśmy ten zestaw we współpracy z tak kultową instytucją, jaką jest MoMA, umożliwiając fanom tworzenie i prezentowanie własnych arcydzieł – czytamy w komunikacie prasowym Lego.

Zestaw dostępny będzie o 1 czerwca w cenie 799 zł. Lego zapowiedziało również konkurs, w którym fani klocków będą mogli przesyłać swoje własne projekty inspirowane zestawem „Gwiaździsta noc”. Najciekawsze prace zostaną wystawione w holu głównym nowojorskiego MoMA.

– W MoMA celebrujemy możliwość połączenia sztuki i publiki, i cieszymy się, że możemy być częścią nowej formy doświadczania pracy van Gogha i inspirować ludzi w każdym wieku – podsumowała Sarah Suzuki, zastępca dyrektora MoMA.