Wielka Brytania: Tajemniczy krąg w Lake District

Małżeństwo Farrington zdecydowali się na krajoznawczy biwak w Lake District - jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Wielkiej Brytanii. Podczas jednej z wycieczek do Borrowdale - doliny na południe od Keswick - natknęli się na tajemniczą rzeźbę z kamienia. Czy to kolejne dzieło lokalnego artysty o pseudonimie „Borrowdale Banksy”?

Reklama

- Razem z żoną natknęliśmy się na rzeźbę we wczesnych godzinach, tuż po pierwszej nocy biwakowania przy Lake District. Chcieliśmy spędzić czas w spokoju, z dala od turystów, więc ostatecznie rozbiliśmy kolejny obóz 30 metrów dalej – mówi Daniel Farringon w rozmowie z The Times.

Wtedy właśnie ich oczom okazała się rzeźba wykonana z kamienia. Przypominała pewnego rodzaju portal. Obozowicze zapewniają, że nie wyglądało to jak dzieło natury. Musiał stworzyć ją człowiek...

Jednocześnie jednak para zdecydowała się nie zdradzać, w którym miejscu dokładnie powinniśmy szukać dzieła. W ten sposób chce chronić je przed wandalizmem.

- Postaram się wrócić w to miejsce w najbliższym czasie, aby zrobić lepsze zdjęcia rzeźby, zanim się zawali ze względu na warunki pogodowe – zapewnił Daniel Farrington.

„Borrowdale Banksy” - kim jest tajemniczy artysta?

Według niektórych ekspertów rzeźba znaleziona w Lake District może być dziełem nieznanego artysty, którego inne rzeźby odkryto w zeszłym roku na Castle Crag oraz nad Warnscale Bothy. Lokalni mieszkańcy nazwali go „Borrowdale Banksy”. Pseudonim oczywiście nie jest przypadkowy... 

Pierwszą rzeźbę odkrył fotograf i zawodowy instruktor alpinizmu Carl Halliday, który nie chciał dzielić się lokalizacją rzeźby, ponieważ jest ona dostępna tylko dla doświadczonych wspinaczy.

Tożsamość artysty wciąż nie jest znana, choć złożony charakter projektów i umiejętność tworzenia wolnostojących kręgów z cienkich płyt kamienia sugerują, że jest profesjonalistą. Sugerowano nawet, że "Borrowdale Banksy" może być murarzem. Krążyły również plotki, że twórcą rzeźb jest lokalny fotograf, ale doniesienia te nie zostały potwierdzone.

Jednocześnie prace te są bardzo podobne do dzieł brytyjskiego rzeźbiarza i fotografa Andy'ego Goldsworthy'ego, ekologa, który tworzy rzeźby site-specific i land art.

Tymczasem sława tajemniczego kamieniarza rośnie i staje się on coraz bardziej popularny, jak przed laty Banksy!