Miś Paddington kończy 65 lat. Jego przygody zna cały świat

Ma kalosze, charakterystyczny płaszcz oraz czerwony kapelusz, pod którym na pewno schował kanapkę z marmoladą. Jeśli istnieje skala sympatyczności, Miś Paddington na pewno znalazłby się na jej szczycie.

Reklama

Postać stworzona przez brytyjskiego pisarza Michaela Bonda zadebiutowała 1958 roku, czyli 65 lat temu. Dwa lata wcześniej, w wigilijny wieczór artysta zobaczył osamotnionego pluszowego misia na przeczesanej już półce sklepu. Nie mógł go nie kupić. Podarowana jego żonie maskotka stała się inspiracją do cyklu o pochodzącym z Peru misiu, który znalazł się w Londynie.

Od tego czasu pełne ciepła i humoru historie Paddingtona pojawiły się w kilkunastu książkach oraz kilku  serii telewizyjnych. Dzisiaj dzieci mogą kojarzyć sympatycznego misia z serialu animowanego, który znajdziecie w HBO Max (ja i mój starszy syn polecamy!) oraz wspaniałych filmów aktorskich wyreżyserowanych przez Paula Kinga. Trzeci, "Paddington w Peru", właśnie powstaje.

Z ciekawostek, w ukraińskiej wersji językowej filmu głosu Paddingotonowi użyczył sam Wołodymyr Zełenski.

Brytyjska poczta świętuje urodziny Paddingtona

Z okazji 65. urodzin niedźwiadka uwielbiającego marmoladę, Royal Mail zaprezentowała kolekcję 10 znaczków specjalnych pocztowych z jego wizerunkiem.

 

Sześć z nich pochodzi z kultowych komiksów Ivora Wooda, które publikowane były "London Evening News" pod koniec lat 70-tych. Na pozostałych czterech zobaczymy kukiełkę z oryginalnego serialu o przygodach misia.

- Niezmienny urok Paddingtona przetrwał pokolenia, przynosząc radość dzieciom na całym świecie. Te znaczki mają w sobie odrobinę charyzmy Paddingtona i z pewnością umilą dzień każdego, kto ma będzie miał szczęście otrzymać korespondencję ozdobioną jego wizerunkiem – uważa David Gold z Royal Mail.

Royal Mail świętuje 65. urodziny Misia Paddingtona / Royal Mail Royal Mail świętuje 65. urodziny Misia Paddingtona / Royal Mail

Znaczki trafią do sprzedaży 5 września, choć już teraz można je zamawiać w przedsprzedaży. W sprzedaży znajdą się także koperty i kartki pocztowe z wizerunkiem słynnego misia.