KATOWICE: "Why war?" – wystawa antywojennych plakatów w Muzeum Śląskim

Jak artyści mieszkający w Ukrainie i poza nią postrzegają trwającą od roku wojnę? Jak widzą swoich wrogów i wszystkie tragedie, które miały miejsce w różnych miastach? Odpowiadając m.in. na powyższe pytania, nowo otwarta wystawa plakatu pt. "Why war?" zorganizowana w Muzeum Śląskim w Katowicach, ukazuje pełne oblicze rosyjskiej inwazji w wymiarze artystycznym. I ma za zadanie przypomnieć nam wszystkim, że wojna wciąż trwa – czy tego chcemy, czy nie.

Reklama

– Wojna trwa już rok. Ludzie są psychicznie zmęczeni wojną, nie nadążają (albo często też nie chcą) śledzić w mediach wszystkich wiadomości związanych z działaniami wojennymi. Ta wystawa jest moją próbą przypomnienia o tym, że wojna w Ukrainie (na kontynencie europejskim) wciąż trwa i cały kraj – cały naród, który sąsiaduje z Polską, żyje w stanie wojny, żyje w ciągłym strachu o swoje życie i o życia swoich bliskich – przekonuje Anastasia Alforova, pochodząca z Charkowa ukraińska artystka oraz kuratorka ekspozycji.

 

Wystawa obejmuje piętnaście wyjątkowych plakatów stworzonych przez młodych artystów – przeważnie absolwentów ASP – z Ukrainy, ale też z Polski, Czech, Japonii, Brazylii, Peru i innych krajów. Każde z dzieł nawiązuje w jakiś sposób do wydarzeń związanych z rosyjską inwazją, o których – według Alforovej – "nie mamy prawa zapominać dzisiaj."

– Plakaty, które wybrałam, naświetlają różne aspekty wojny, którą prowadzi dzisiaj Rosja na terenach Ukrainy. Niektóre mówią o wielkich tragediach, które wydarzyły się w konkretnych miastach, takie jak Bucia, Irpień, Mariupol, Izium. Niektóre – pokazują oblicze wroga, z którym musieliśmy jako naród stanąć twarzą w twarz. Są też takie, które odzwierciedlają doświadczenia bólu i cierpienia, strach, a jednocześnie odwagę i siłę, tych, którzy stawiają opór tej przemocy, która ma miejsce w dzisiejszych czasach w Ukrainie. Zależało mi na tym, żeby pokazać szerokie spojrzenie na wojnę w Ukrainie – dodaje kuratorka.

Sam tytuł ekspozycji nawiązuje natomiast bezpośrednio do jednego z plakatów, które można podziwiać w Muzeum Śląskim. Jego autorką jest japońska artystka Saki Matsumoto

Alena Morgunova, fot. mat. prasowe Alena Morgunova, fot. mat. prasowe

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 22 lutego do 31 sierpnia tego roku. Część z dostępnych plakatów można zobaczyć poniżej.

Kate Jacuszek, fot. mat. prasowe Kate Jacuszek, fot. mat. prasowe

 

Zobacz na Instagramie Well.pl: