Historia kultowej "My Funny Valentine" sięga 1937 roku, kiedy to po raz pierwszy zaśpiewała ją 17-letnia wówczas Mitzi Green. Utwór powstał na potrzeby broadwayowskiego musicalu "Babes in Arms", a jej autorami byli Richard Rodgers (muzyka) i Lorenz Hart (słowa). Przedstawienie wystawiono 289 razy.

Reklama

"My Funny Valentine" – kto napisał kultową piosenkę?

"My Funny Valentine" powstała z połączenia dwóch kontrastujących osobowości. Richard Rodgers skomponował wyrafinowany, romantycznie zaraźliwy i pełen bolesnych melodyjnych skoków utwór, który do dziś chwyta za serce każdego wrażliwca. 

Natomiast Lorenz Hart postarał się, by melancholijna melodia nabrała realnego charakteru, dzięki opowieści o prawdziwej miłości - pełnej wad i nieporozumień.

"My Funny Valentine" – droga do popularności

Walentynkowa piosenka od początku swojego istnienia wzbudzała wiele emocji, ale dopiero na początku lat 40-tych XX wieku jej kariera nabrała rozpędu.

W 1944 roku słodko-gorzki refren utworu wykorzystała big-bandowa orkiestra Hal McIntyre, a rok później "My Funny Valentine" po raz pierwszy została uwieczniona na płycie, śpiewana przez Ruth Gaylor.

Jednak największą popularność piosenka zawdzięcza twórcom jazzu, takim jak Miles Davis, Frank Sinatra, Sarah Vaughan i przede wszystkim Chet Baker, który nierozerwalnie kojarzony jest właśnie z tym utworem.

W 1954 roku "muzyczna walentynka" znalazła się na albumie Franka Sinatry "Songs for Young Lovers", co zdecydowanie umocniło jej pozycję wśród najbardziej romantycznych piosenek we wszechświecie!

Trzy lata później "My Funny Valentine" pojawiła się w filmie "Kumpel Joey", śpiewana przez odtwórcę tytułowej roli - Franka Sinatrę.

Natomiast wśród wielu wersji instrumentalnych tego utworu wyróżnia się szybki duet pianisty Billa Evansa i gitarzysty Jima Halla na albumie "Undercurrent" z 1962 roku.

Częścią swojego repertuaru uczynił tę piosenkę również  słynny Miles Davis. Zdaniem wielu ekspertów jedno z najlepszych wykonań "My Funny Valentine" pochodzi właśnie z koncertu jazzmana z 1964 roku.

 

Chet Baker i "My Funny Valentine"

Jednak jak już wcześniej wspomniano, to Chet Baker przyniósł największy rozgłos tej piosence. "My Funny Valentine" stała się jego znakiem firmowym. Muzyk naprawdę kochał tę piosenkę i nigdy nie wykonywał jej w ten sam sposób. Za każdym razem prezentował nową interpretację tego utworu. Nagrywał ją wielokrotnie, a każde nagranie jest inne. "My Funny Valentine" niezwykle fascynowała Cheta Bakera, a innych muzyków fascynowało jego podejście do tej piosenki.

I pomimo, że "My Funny Valentine" to utwór nagrany na 1300 płytach i zaśpiewany przez ponad 600 artystów, to najbardziej kojarzony jest właśnie z Chetem Bakerem.

Co równie ciekawe, w filmie "Utalentowany pan Ripley" z 1999 roku Matt Damon swoim wykonem nawiązuje do stylu śpiewania tej piosenki przez legendę jazzu - Cheta Bakera. 

Piosenka nadal wykonywana jest przez szereg artystów, a  jednym ze współczesnych piosenkarzy, którzy podjęli się wykonu "My Funny Valentine" jest Sam Smith. Ma ją w swoim repertuarze również Matt Dusk, Michael Bubble czy Sting i musimy przyznać, że ta ostatnia wersja - z trąbką Chrisa Bottiego w tle to jeden z naszych ulubionych wykonów "Zabawnej Walentynki"! 

P.S. Na przestrzeni lat "My Funny Valentine" wykonywał także Bill Clinton. Były prezydent Stanów Zjednoczonych zagrał ją podczas 90-tych urodzin legendarnego jazzmana Lionela Hamptona w 1998 roku. 

Bill Clinton gra na saksofonie Bill Clinton gra na saksofonie