NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: Antxón Gómez

Pedro Almodovar Pedro Almodovar

Reklama

Wyraziste, kontrastujące ze sobą kolory, wszechobecne ikony designu i dzieła sztuki – to muszą być scenerie z filmów Pedro Almodóvara! Od kilkudziesięciu dobrych lat za scenografią dzieł hiszpańskiego mistrza stoi ten sam człowiek - Antxón Gómez. Urodziny w 1952 r. artysta odpowiada za scenografię takich filmów, jak m.in. „Wszystko o mojej matce”, „Przerwane objęcia”, „Skóra, w której żyję”, „Ból i blask” czy „Matki równoległe”. W 1997 r. został laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej.

NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: Adam Stockhausen

Was Anderson Was Anderson

Z pewnością każdy szanujący się kinoman zna kultowe dzieło Wesa Andersona pt. „Grand Budapest Hotel”. Plastyczne wnętrza, mieszanka pasteli i ostrych barw, sentymentalne nawiązanie do stylu retro – oto cechy charakterystyczne twórczości amerykańskiego reżysera. Niepowtarzalny styl udało się wypracować wraz z Adamem Stockhausenem – scenografem odpowiedzialnym za takie filmy, jak „Pociąg do Darjeeling”, „Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom” czy właśnie „Grand Budapest Hotel”.

NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: Cedric Gibbons

King Vidor i Mervyn LeRoy King Vidor i Mervyn LeRoy

Czy wiecie, że zdobywca największej w historii liczby Oscarów za scenografię filmową zaprojektował de facto samą statuetkę Akademii? Cedric Gibbons zdobył aż 11 nagród, a nominowany został aż 39 razy. Urodzony w 1893 r. Amerykanin irlandzkiego pochodzenia w ciągu 40 lat pracy uczestniczył w tworzeniu ponad 1500 filmów. Scenografia kultowego „Czarnoksiężnika z Oz” z 1939 r. wyszła właśnie spod jego ręki.

 

NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: Roland Anderson

Blake Edwards Blake Edwards

Kolejny rekordzista. Roland Anderson urodzony w 1903 r. twórca otrzymał najwięcej nominacji do Oscarów bez ani jednej wygranej – aż 15 w ciągu 30 lat. Bostończyk stworzył scenografię do prawdziwych filmowych perełek, m.in. „Kleopatry” z 1963 r. z Elizabeth Taylor w roli głównej oraz „Śniadania u Tiffany’ego” z 1961 r. o niezapomnianej Holly Golightly, w którą wcieliła się Aundrey Hepburn.

NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: Roy Walker

Stanley Kubrick Stanley Kubrick

Hotelowy korytarz z kwiecistą tapetą na ścianach i chłopcem jadącym na rowerze. Albo zielona, ekstrawagancka łazienka z centralnie umiejscowioną wanną z zasłoną. Znajome? Sceny z „Lśnienia” Stanleya Kubricka śniły się niejednemu. Za hipnotyzującą i niepokojącą scenografią horroru opartego na książce Stephena Kinga stoi Roy Walker – Brytyjczyk, który nie boi się wyzwań. „Oczy szeroko zamknięte”, „Good morning, Vietnam” czy „Barry Lyndon” – to również jego scenograficzne dzieła.

NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: Stephenie McMillan

Chris Columbus Chris Columbus

Tworzenie scenografii filmowej to często zadanie magiczne. Wie to Stephenie McMillan, której powierzono opiekę nad scenografią wszystkich adaptacji historii o Harrym Potterze. Choć Brytyjka była wielokrotnie nominowana do Oscara za scenografię do filmów o młodym czarodzieju, to jedyną statuetkę Akademii zdobyła na kilka lat przed rozpoczęciem prac do sagi – za „Angielskiego Pacjenta”.

NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: Alan Lee

Peter Jackson Peter Jackson

To właśnie on według Filmwebu znajduje się na pierwszym miejscu rankingu Najlepszych Scenografów Wszech Czasów. Jakie zatem dzieła ma na koncie urodzony w 1947 r. Alan Lee? Shire, Minas Tirith, Isengard – te nazwy mówią same za siebie. Stworzenie scenografii do trylogii „Władcy Pierścieni” wydaje się zadaniem niemożliwym. A Alan Lee to zrobił. I to jak! Jego trud doceniło jury Oscarów –  w 2004 r. otrzymał statuetkę za „Władcę Pierścieni: Powrót Króla”.

 

NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: Allan Starski

Steven Spielberg Steven Spielberg

Alan Starski to najpopularniejszy polski scenograf. Urodzony w 1943 r. twórca współpracował w Polsce m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim czy Władysławem Pasikowskim. Światową sławę przyniosła mu praca dla Stevena Spielberga – wraz z Ewą Braun otrzymał Oscara za scenografię do filmu „Lista Schindlera”.

NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: David Wasco

Damien Chazelle / kadr z filmu Damien Chazelle / kadr z filmu

Neonowa knajpa z „Pulp Fiction”, zabryzgana krwią japońska willa z „Kill Billa” czy przybrane w swastyki kino z „Bękartów Wojny” – za wystrojem każdego z tych miejsc stoi ta sama osoba. David Wasco to wieloletni współpracownik Quentina Tarantino, który zdaje się spełniać każde, nawet najbardziej śmiałe życzenie mistrza kinematograficznego postmodernizmu. Wasco to również autor scenografii jednego z najbardziej utytułowanych filmów ostatnich lat – „La La Landu”.

NAJLEPSI SCENOGRAFOWIE: Catherine Martin

Baz Luhrmann Baz Luhrmann

Catherine Martin to mistrzyni scenografii do filmów „z pompą”. Art- décowskie bogactwo z „Wielkiego Gatsby’ego” oraz rubaszne i mroczne koktajle z „Moulin Rouge!” to właśnie sprawka australijskiej kostiumografki i scenografki. Zarówno za pierwsze, jak i drugie dzieło filmowe otrzymała po dwa Oscary w swoich dziedzinach.