18 tysięcy notatek na ostrakonach sprzed 2000 lat

Starożytne notatki z Egiptu / Athribis-Project Tübingen Starożytne notatki z Egiptu / Athribis-Project Tübingen

Reklama

Niemieccy Archeolodzy z Uniwersytetu w Tybindze odnaleźli 18 tysięcy notatek zapisanych na ostrakonach. Ceramiczne tabliczki znajdowały się w egipskim mieście Athribis, 40 kilometrów od Kairu. Około 80 procent notatek zapisano w języku demotycznym , który był powszechnie używany w okresie ptolemejskim i rzymskim Egiptu. Znaleziska dowodzą, że starożytni uczniowie w ramach kary musieli pisać wiersze na ostrakonach. Poza tym, na ceramicznych tabliczkach rysowano zwierzęta, ludzi, bogów a nawet figury geometryczne.

Na tropie grobowca Kleopatry

Archeolodzy odkrywają tunel, który może prowadzić do zaginionego grobowca Kleopatry / Ministry of Tourism and Antiquities - Egipt Archeolodzy odkrywają tunel, który może prowadzić do zaginionego grobowca Kleopatry / Ministry of Tourism and Antiquities - Egipt

W świątyni w Taposiris Magna, na zachód od Aleksandrii znaleziono cmentarz zawierający 27 grobów. Archeolodzy wewnątrz grobowców odnaleźli 10 mumii, dwie z nich były pozłacane. Taki pochówek może wskazywać, na to, że spoczęły tam osoby z królewskiego rodu. Wiele wskazuje, że grobowiec pochodzi z czasów grecko-rzymskich. Wewnątrz świątyni znaleziono też liczne, głębokie szyby. Możliwe jest, że stanowiły one groby ważnych osobistości. Ponad to uważa się, że Kleopatra i Marek Antoniusz mogli zostać pochowani w głębokim szybie podobnym do tych, które znajdują się w świątyni w Taposiris Magna.

 

Ukryty autoportret Van Gogha

Starsza konserwatorka Lesley Stevenson i Głowa wieśniaczki Vincenta Van Gogha / Narodowa Galeria Szkocji Starsza konserwatorka Lesley Stevenson i Głowa wieśniaczki Vincenta Van Gogha / Narodowa Galeria Szkocji

Pracownicy Narodowej Galerii Szkocji pod płótnem z 1885 r., na którym Vincent Van Gogh namalował obraz ‘’Głowa wieśniaczki”, odnaleźli nieznany do tej pory autoportret artysty. Portret został ukryty pod warstwami kleju i kartonu, a udało się go odnaleźć dzięki przygotowaniom do letniej wystawy w Royal Scottish Academy. Podczas rutynowych prac konserwatorskich wykonano zdjęcie rentgenowskie, które ujawniło ukryty ponad 100 lat temu autoportret Van Gogha.

Posągi z brązu sprzed 2300 lat

Włochy: Archeolodzy odkrywają posągi z brązu sprzed 2300 lat / Instagram @museitaliani Włochy: Archeolodzy odkrywają posągi z brązu sprzed 2300 lat / Instagram @museitaliani

W San casciano (Toskania) znaleziono 24 etruskie i rzymskie posągi wykonane z brązu. Znalezione, podczas wykopalisk, posągi przez 2300 lat leżały w błocie, w miejscu starożytnej łaźni. W tym samym miejscu odkryto tysiące monet i liczne inskrypcje w języku etruskim i łacińskim. Posągi przedstawiają czczone bóstwa, a w inskrypcjach zapisano imiona potężnych rodów etruskich. Posągi, prawdopodobnie zostały wykonane przez rzemieślników między II w. p.n.e. a I w. n.e. Znaleziska zachowały się w praktycznie nienaruszonym stanie.

Największy różowy diament znaleziony w Angoli

Różowy diament Lulo Rose to największe odkrycie w kopalni diamentów od 300 lat / Lucapa Diamond Co. Różowy diament Lulo Rose to największe odkrycie w kopalni diamentów od 300 lat / Lucapa Diamond Co.

W kopalni Lulo w Angoli odnaleziono różowy diament o wadze 170 karatów. To największy tego typu kamień odkryty w ciągu ostatnich 300 lat. Wykopanie diamentu “Lulo Rose’’ - jak nazwano kamień od miejsca znaleziska i koloru diamentu - przez rząd Angoli zostało uznane za historyczne zdarzenie. Różowy diament zostanie sprzedany w drodze międzynarodowego przetargu przez angolską państwową firmę zajmującą się obrotem diamentów, Sodiam.

 

Posąg Herkulesa w Filippi

Posąg Herkulesa / Ministerstwo Kultury i Sportu Grecji Posąg Herkulesa / Ministerstwo Kultury i Sportu Grecji

Archeolodzy podczas badań ruin greckiego miasta Filippi odnaleźli pozostałości posągu pochodzącego z II w. n. e. Zgodnie z legendą Herkules (Herakles) wykonał 12 zadań, do których potrzebna była nadludzka siła i odwaga. Jednym z zadań było pokonanie lwa nemejskiego. Herkules, który wygranym pojedynku z lwem nosił na sobie jego skórę i pancerz. W związku z tą legendą badacze z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach uznali, że posąg to wyobrażenie właśnie Herkulesa, ponieważ fragmenty odnalezionej rzeźby przedstawiają człowieka trzymającego skórę lwa i maczugę.

Rzymska osada na trasie szybkiej kolei w Anglii

 / HS2 / SWNS / HS2 / SWNS

W pobliżu wioski Chipping Warden w South Northamptonshire archeolodzy pracujący przy budowie brytyjskiej szybkiej kolei HS2 dokonali niebywałego odkrycia. W tym miejscu istniała wieść z epoki żelaza. Przez wiele wieków, kiedy na tych terenach zamieszkiwała ludność brytyjska, wieś nie była znaczącym punktem na mapie. Zmieniło się to, kiedy to w IV wieku, kiedy osiedlili się tam Rzymianie. Stworzyli tam ważny punkt handlowy z imponującą, jak na tamte czasy 10 metrową drogą. Odkrycie obejmuje drogę, ponad 30 parowozowni,  warsztaty, piece, studnie, biżuterię, kosmetyki, ceramikę i ponad 300 rzymskich monet.

“Skarb z Harpole”

Niebywałe odkrycie angielskich archeologów. W grobowcu znaleziono bezcenny ‘’Skarb z Harpole’’ / MOLA Niebywałe odkrycie angielskich archeologów. W grobowcu znaleziono bezcenny ‘’Skarb z Harpole’’ / MOLA

W odkrytym niedawno grobowcu w angielskim hrabstwie Northamptonshire, we wsi Harpole, odnaleziono naszyjnik pochodzący z VII wieku. Znaleziona biżuteria składa się z 30 koralików wykonanych ze złota, szkła, kamieni półszlachetnych, a nawet starożytnych rzymskich monet. Do grobu kobiety włożono też dwa garnki oraz płytkie miedziane naczynie, zdobiony krzyż i dwa srebrne odlewy ludzkich twarzy. Takie znaleziska sugerują, że kobieta mogła być wczesnochrześcijańską przywódczynią lub księżniczką.

 

Bizantyjska mozaika znaleziona w Gazie

Gaza - miasto znajdujące się w Autonomii Palestyńskiej, zamieszkane co najmniej od V tysiąclecia p.n.e. -  jest pełna czekających na odkrycie antycznych pozostałości. Wiosną, palestyńczyk Salman al-Nabahin odkrył jedną z nich - wyjątkową mozaikę. Podczas sadzenia drzew oliwnych zastanawiał się dlaczego niektóre z nich nie zapuściły korzeni. Wtedy wraz ze swoim synem zaczął kopać. Topór syna napotkał twardą posadzkę, jak się potem okazało, była to mozaika pochodząca z okresu kiedy Palestyna była bizantyjską prowincją.

 

“Magiczne lustro” w Cincinnati

 

Magiczne lustro z czasów dynastii Han / Muzeum Sztuki w Cincinnati Magiczne lustro z czasów dynastii Han / Muzeum Sztuki w Cincinnati

Lustro pochodzące z XVI wieku, prawdopodobnie wykonane w Chinach przez lata skrywało niezwykłą tajemnicę. Okazało się, że pozornie zwykłe lustro wykonane z brązu, po odpowiednim oświetleniu odbija wizerunek Buddy. Takie “Magiczne lustra” odbijające rysunki czy napisy przy odpowiednim oświetleniu, zaczęto produkować już za czasów dynastii Han (202 r. p.n.e. - 220 r. n.e.). Okazało się, że lustro znajdujące się w Cincinnati Art Museum, to również jedno z tych ‘’magicznych’’, a ukryto w nim wizerunek Buddy.