W 2023 roku na całym świecie zostanie otwartych całkiem sporo nowoczesnych muzeów i galerii, które właściwie od razu staną się punktami obowiązkowymi na listach miejsc do odwiedzenia wśród wszystkich amatorów sztuki i turystów.

Reklama

My przyglądamy się tym najciekawszym, które dla zwiedzających swoje podwoje otworzą w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze

Po dwóch dekadach od rozpoczęcia budowy i kilkukrotnym przekładaniu daty otwarcia, Wielkie Muzeum Egipskie nareszcie rozpocznie swoją działalność w 2023 roku. Obiekt położony jest pod Kairem, w pobliżu Piramid w Gizie, a jego budowa pochłonęła ponad miliard dolarów. Ale nie bez przyczyny.

Zgodnie z nazwą Wielkie Muzeum Egipskie stanie się największym tego typu obiektem archeologicznym na świecie – jego powierzchnia wystawiennicza ma 81 tys. m kw.! Gmach muzeum uznawany jest także za jedną z najnowocześniejszych tego rodzaju budowli na świecie.

W wnętrzu Wielkiego Muzeum Egipskiego znajdzie się natomiast kolekcja około 100 tys. eksponatów, w tym wszystkie skarby należące do faraona Tutenchamona na czele z zawartością jego grobowca oraz liczne artefakty sięgające czasów prehistorycznych.

Data otwarcia: pierwsza połowa 2023 r.

Muzeum Holokaustu w Toronto

Muzeum Holokaustu w Toronto, fot. mat. prasowe Muzeum Holokaustu w Toronto, fot. mat. prasowe

Wiosną 2023 r. w Toronto zostanie oddany do użytku odnowiony budynek Muzeum Holokaustu. Celem istnienia instytucji jest „inspirowanie odwiedzających do głębokiej refleksji nad tragedią Shoah i znalezieniem powiązań między Holokaustem, wydarzeniami na świecie a współczesnym życiem Kanady”.

Cel ten będzie realizowany poprzez nowoczesne, immersyjne doświadczenia edukacyjne, które pozwolą ich uczestnikom dogłębnie zrozumieć tragedię społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej. Jednocześnie Muzeum stanie się nowoczesną platformą społecznego dialogu, w szczególności dyskusji na temat przyszłości następnych pokoleń.

Data otwarcia: drugi kwartał 2023 r.

Szkocka Galeria Narodowa w Edynburgu

Szkocka Galeria Narodowa w Edynburgu, fot. mat. prasowe Szkocka Galeria Narodowa w Edynburgu, fot. mat. prasowe

Odnowa i modernizacja gmachu Szkockiej Galerii Narodowej to szeroko zakrojony projekt, którego celem była całkowita zmiana sposobu, w jaki szkocka sztuka będzie prezentowana światu.

W ramach prac stworzono zupełnie nowy kompleks przestrzeni wystawienniczych, które będą dostępne dla gości galerii bezpośrednio z sąsiadującego z nią parku Princes Street Gardens w centrum Edynburga.

Wewnątrz odnowionego muzeum znają się natomiast prace największych szkockich artystów na czele z Williamem McTaggartem, Anne Redpath, Charlesem Renniem Mackintoshem czy Phoebe Anną Traquair.

Data otwarcia: lato 2023 r.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstaje tuż obok Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Termin zakończenia budowy MSN był modyfikowany wielokrotnie, ale aktualny harmonogram zakłada oddanie gmachu do użytku zwiedzających późną jesienią 2023 r. I jest to scenariusz całkiem realny, ponieważ w lipcu 2022 r. osiągnięto najwyższy punkt budowy.

Za projekt nowego gmachu MSN odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer & Partners, wyłoniona w wielomiesięcznym przetargu. Czteropiętrowy budynek galerii będzie mieć w sumie ok. 20 tys. metrów kwadratowych. Oprócz przestrzeni wystawowych pomieści także m.in. kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie i kawiarnię.

Możliwa data otwarcia: jesień 2023 r.

Centrum Nauki, Edukacji i Innowacji im. Richarda Gildera w Nowym Jorku

Centrum Nauki, Edukacji i Innowacji im. Richarda Gildera w Nowym Jorku, fot. Studio Gang Centrum Nauki, Edukacji i Innowacji im. Richarda Gildera w Nowym Jorku, fot. Studio Gang

Centrum im. Richarda Gildera powstało w ramach projektu rozbudowy Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Gmach nowej instytucji został zaprojektowany przez Studio Gang i jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej spektakularnych budynków muzeów na świecie.

Konstrukcja ma nieregularną strukturę przypominającą wapienne jaskinie, a w jej wnętrzu na ponad 20 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej znajdą się ekspozycje poświęcone mikroorganizmom, owadom (m.in. motylom), a także związkom pomiędzy wszystkimi ziemskimi ekosystemami. Część wystaw przyjmie także formę immersyjnych doświadczeń edukacyjnych.

Data otwarcia: 17 lutego 2023 r.

Arte Museum w Pusan

Arte Museum to największa immersyjna wystawa sztuki multimedialnej w Korei Południowej, zorganizowana przez d'strict – światowej sławy firmę zajmującą się projektowaniem cyfrowym. Galeria powstała na powierzchni 4,5 tys. m kw. w odnowionym budynku dawnej fabryki głośników w mieście Pusan.

Głównym motywem przewodnim Arte jest „Eternal Nature” – wieczna natura. Tematyka ta będzie eksplorowana za pośrednictwem licznych multimedialnych doświadczeń: projekcji, pokazów 3D, a także świateł, dźwięków i zapachów. Dodatkowo odwiedzający będą mogli nabyć wszystkie eksponaty znajdujące się w Arte w formie NFT.

Data otwarcia: pierwszy kwartał 2023 r.

Hammer Museum w Los Angeles

michael_maltzan_architecture_hammer_museum_tunney_bridge_1.jpg michael_maltzan_architecture_hammer_museum_tunney_bridge_1.jpg

Studio Michael Maltzan Architecture prowadzi rozbudowę i renowację należącego do Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles Hammer Museum.

Po 20 latach negocjacji obecne plany zakładają budowę nowego gmachu Centrum Kultury im. Lindy i Stewarta Resnicków z całkiem spektakularną bramą główną. Nowy budynek będzie się składał z 4 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej, a jego centralnym punktem będzie odkryty taras z rzeźbami i nowa restauracja.

Data otwarcia: 26 marca 2023 r.