Przedstawiamy Wam dziesięć najbogatszych twórców literackich na świecie, których historie są nie tylko źródłem inspiracji, ale także dowodem na to, że marzenia mogą prowadzić do zdobycia wielkiej fortuny.  Co istotne, w materiale nie zabrakło także polskich akcentów!

Reklama

10. Jeffrey Archer - majątek: 200 milionów dolarów 

Jeffrey Archer / Getty Images Jeffrey Archer / Getty Images

Ten brytyjski pisarz i polityk jest jednym z najbardziej znanych i dochodowych autorów na świecie. Jego twórczość obejmuje powieści z wątkiem sensacyjnym, które zdobyły ogromną popularność.

Jeffrey Archer, mający wyjątkowy talent narracyjny, sprzedał ponad 275 milionów egzemplarzy swoich książek w ponad 100 krajach. Ciekawostką jest, że twórca  był niegdyś członkiem brytyjskiego Parlamentu (Izby Gmin), a w połowie lat 80. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Partii Konserwatywnej.

Jego kariera polityczna została jednak przerwana przez skandal finansowy, który doprowadził do jego dymisji. Mimo trudności, Jeffrey Archer nie stracił swojej pozycji w literackim światku i kontynuował pisanie bestsellerów. Jego cykle utworów, takie jak “Kane i Abel” (ciekawostka: Abel to postać, pochodząca z Polski), “Kroniki rodziny Cliftonów”, “Dzienniki więzienne” czy najnowszy o Williamie Warwicku zdobyły liczne nagrody i zostały przetłumaczone na wiele języków. Dzięki swojej wszechstronności pisarz zgromadził imponujący majątek szacowany na ponad 200 milionów dolarów. Jego historia pełna jest zaskakujących zwrotów akcji, zarówno w literaturze, jak i w życiu osobistym, faktem jest jednak, że podbił on serca czytelników i osiągnął finansowy sukces.

9.  John Grisham - majątek: 220 milionów dolarów

Najbogatsi autorzy - John Grisham / Instagram @johngrisham Najbogatsi autorzy - John Grisham / Instagram @johngrisham

John Grisham, amerykański autor bestsellerowych thrillerów prawniczych, stał się znany dzięki swojej unikalnej zdolności tworzenia napięcia i budowania intrygujących historii. Pisarz, który z wykształcenia jest prawnikiem, często wykorzystuje swoje zawodowe doświadczenie i znajomość systemów prawa i sprawiedliwości jako tło dla swoich powieści. Jego pierwsza książka, "Czas zabijania", została opublikowana w 1989 roku i od tego momentu jego kariera literacka nabrała tempa.

Kolejne powieści, takie jak "Firma", "Klient" czy "Raport pelikana" stały się światowymi bestsellerami, przyciągając miliony czytelników na całym świecie. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej,

John Grisham prowadził własną praktykę prawniczą i był zaangażowany w politykę lokalną – w 1983 został wybrany członkiem parlamentu stanu Missisipi z ramienia Partii Demokratycznej, jednak nikt nie spodziewał się wówczas tego, jak potoczą się jego dalsze losy.

John Grisham ma na swoim koncie ponad 40 pozycji, z których wiele zostało zekranizowanych, a jego powieści sprzedały się w ponad 300 milionach egzemplarzy na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że jego szacowany majątek jest na  300 milionów dolarów. Jego sukces w świecie literatury udowadnia, że prawnicze thrillery wciąż mają swoje miejsce na szczycie książkowych hitów.

 

8. Nigel Blackwell - majątek: 292,5 milionów dolarów

By The Light - Nigel Blackwell / okładka książki By The Light - Nigel Blackwell / okładka książki
 

Miejsce ósme zajmuje tajemnicza postać – Nigel Blackwell. O autorze niewiele wiemy, oprócz tego, że urodził się w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Ma doktorat z chemii fizycznej, niegdyś prowadził pociągi i rozbijał samochody wyścigowe, a jako nastolatek podróżował po Europie, co praktykuje do dziś. Znany jest przede wszystkim z thrillerów, jak i opowiadań z elementami nadprzyrodzonymi i mistycznymi. “By the light” to jego pierwsza książka. Jest on też autorem pozycji “Paris Love Match”, czyli opowieści o tym, co się dzieje, gdy inżynier napotyka tłum, worek diamentów i dziewczynę, za którą można umrzeć – i stwierdza, że ​​dokładnie to może się stać, jeśli nie pomyśli szybko.

Nigel Blackwell współpracuje też z autorką bestsellerów New York Timesa, Diane Capri – razem napisali serię thrillerów o Jessice Kimball. Jess jest reporterką śledczą z niesamowitym darem narażania się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Po dziewięciu książkach w duecie z Capri i dwóch własnych dorobił się pokaźnego majątku w wysokości 292, 5 miliona dolarów.

 

7. Barbara Taylor Bradford - majątek: 300 milionów dolarów

Barbara Taylor Bradford - najbogatsi pisarze na świecie / Getty Images Barbara Taylor Bradford - najbogatsi pisarze na świecie / Getty Images

Pierwsza kobieta w zestawieniu to brytyjska autorka, która zdobyła ogromną popularność dzięki swoim bestsellerowym powieściom obyczajowym. Barbara Taylor Bradford urodziła się w 1933 roku w Leeds w Anglii i już w młodym wieku wykazywała zainteresowanie pisaniem. Jej najbardziej znana powieść, "Kariery Emmy Harte", opublikowana w 1979 roku, stała się międzynarodowym fenomenem i rozpoczęła serię książek, której głównym motywem jest emancypacja i sukces kobiet w różnych dziedzinach życia.

Barbara Taylor Bradford sprzedała ponad 100 milionów egzemplarzy swoich powieści, które przetłumaczono na 41 języków. Jej twórczość cechuje się bogatą fabułą, silnymi bohaterkami i ciekawym kontekstem historycznym lub społecznym. Sama autorka w 1999 roku została pierwszą żyjącą pisarką umieszczoną na znaczku pocztowym na Saint Vincent i Grenadynach. Jest też jedną z pierwszych kobiet, które otrzymały Order Imperium Brytyjskiego (OBE) za wkład w literaturę.

Warto też wspomnieć, że prywatnie Barbara Taylor Bradford to żona Roberta Bradforda, producenta telewizyjnego, a jej majątek szacuje się na ponad 300 milionów dolarów, co czyni ją jedną z najbogatszych autorek na świecie – jej sukces w literaturze i wpływ na rozwój pisarstwa kobiecego są bowiem niezaprzeczalne.

 

6. Nora Roberts - majątek: 390 milionów dolarów

Nora Roberts - królowa romansów i jedna z najbogatszych pisarek świata / Getty Images Nora Roberts - królowa romansów i jedna z najbogatszych pisarek świata / Getty Images

Kolejne miejsce zajmuje królowa romansu, czyli Nora Roberts, a właściwie Eleanor Marie Robertson. Ta amerykańska pisarka jest jedną z najbardziej popularnych i płodnych autorek romansów na świecie. Urodziła się w 1950 roku w Silver Spring, w stanie Maryland i zaczęła pisać już w młodym wieku. Znana jest przede wszystkim z tworzenia wciągających romansów połączonych z powieścią sensacyjną, przygodową i obyczajową. Jej produktywność jest niesamowita – opublikowała ponad 200 powieści, które zdobyły rzeszę fanów na całym świecie. Jest też pierwszą autorką, którą przyjęto do Romance Writers of America Hall of Fame.

Ciekawostką jest to, że Nora Roberts publikuje również pod pseudonimami: powieści kryminalne jako J.D. Robb, a romanse jako Sarah Hardesty i Jill March.

Jej książki zdobyły liczne nagrody, ciesząc się ogromnym uznaniem czytelników – to niewątpliwie pisarka, której powieści trafiają w gusta czytelników, dostarczając im emocji, romantyzmu i wciągających historii – stąd też jej pokaźny majątek w wysokości ok. 390 milionów dolarów.

 

5. Stephen King - majątek: 500 milionów dolarów

Stephen King / Getty Images Stephen King / Getty Images

Była już królowa, teraz czas na króla. Stephen King to amerykański pisarz urodzony w 1947 roku, którego twórczość jest powszechnie uznawana za jedną z najbardziej wpływowych w dziedzinie literatury grozy – autor znany jest zarówno starszym, jak i nieco młodszym pokoleniom. Jako dziecko był świadkiem nieszczęśliwego wypadku – jeden z jego przyjaciół został potrącony przez pociąg i zmarł, co mogło mieć wpływ na jego późniejszą karierę. Ta rozpoczęła się w latach 70., a Stephen King dzięki wnikliwym, niezwykle klimatycznym horrorom zdobył ogromną popularność na przestrzeni lat.

Dziś jest autorem ponad 60 powieści, w tym takich kultowych tytułów jak "To", "Lśnienie", "Martwa strefa", “Carrie”, “Zielona mila” czy "Miasteczko Salem". Jego książki sprzedały się w ponad 350 milionach egzemplarzy na całym świecie, czyniąc go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy w historii.

Warto wspomnieć, że autor często tworzy swoje powieści pod wpływem snów lub wydarzeń z życia codziennego, a wiele  jego postaci i miejsc jest inspirowanych rzeczywistością, co nadaje jego opowieściom niezwykłej autentyczności.

Stephen King, tworzący też pod pseudonimami Richard Bachman czy John Swithen - został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym wielokrotnie nagrodą Bram Stokera czy British Fantasy Award, a w 2003 roku został odznaczony prestiżowym Medalem za Wybitny Wkład w Literaturę Amerykańską. Jego wpływ na literaturę grozy i kulturę popularną jest niezwykle znaczący.

Majątek Stephena Kinga szacuje się na około 500 milionów dolarów, lecz mimo ogromnego sukcesu i bogactwa, King pozostaje skromnym i oddanym pisarzem, kontynuującym tworzenie przerażających, klimatycznych historii dla swoich czytelników.

 

4. Danielle Steel - majątek: 600 milionów dolarów

Danielle Steel - jedna z najbogatszych pisarek na świecie / Instagram @officialDanielleSteel Danielle Steel - jedna z najbogatszych pisarek na świecie / Instagram @officialDanielleSteel

Kolejna ważna postać w kategorii romansu w zestawieniu to Danielle Steel – amerykańska autorka, urodzona w 1947 roku w Nowym Jorku. Jej historia jest niezwykle imponująca, a jej twórczość obejmuje szeroki zakres gatunków literackich, z naciskiem na romanse i dramaty obyczajowe. Zaczęła pisać już w wieku 19 lat, a jej pierwsza powieść, "Powrót do domu", została opublikowana w 1973 roku.  Od tego czasu Danielle Steel wydała ponad 190 powieści, które przetłumaczono na ponad 40 języków i sprzedano w ponad 800 milionach egzemplarzy na całym świecie. Jej książki zdobywają pierwsze miejsca na listach bestsellerów, a czytelnicy pokochali wciągające historie o miłości, rodzinie, karierze i życiowych wyzwaniach. Nie zawsze jednak pisała książki.

Na początku swojej kariery pracowała jako modelka i dziennikarka, a pisanie stało się jej pasją i ucieczką od codzienności. Obecnie jest jedną z najbardziej płodnych pisarek na świecie, potrafi tworzyć nawet kilka książek rocznie. Jej styl pisania charakteryzuje się wnikliwym przedstawieniem emocji, relacji międzyludzkich i trudności życiowych.

Majątek Steel jest imponujący i szacowany na ponad 600 milionów dolarów, co czyni ją jedną z najbogatszych autorek na świecie, ma też liczną i oddaną rzeszę fanów. Pomimo sukcesu i zamożności, Danielle Steel angażuje się także w działalność charytatywną, wspierając różne organizacje i fundacje,  a jej powieści nadal wzruszają i inspirują czytelników na całym świecie.

 

3. James Patterson - majątek: 800 milionów dolarów

James Patterson / Instagram @jamespattersonbooks James Patterson / Instagram @jamespattersonbooks

Urodzony w 1947 roku James Patterson początkowo pracował jako pracownik reklamowy i konsultant, później jednak postanowił skupić się na pisaniu. Jego debiut literacki nastąpił w 1976 roku i od tego czasu opublikował ponad 200 książek, w tym wiele serii, takich jak "Women's Murder Club" czy ta z Aleksem Crossem.  Zdobył ogromną popularność dzięki swoim thrillerom i powieściom kryminalnym,  jest bowiem mistrzem intrygi, która  trzyma mocno w swoich szponach. Jego powieści charakteryzuje szybkie tempo, zwroty akcji i zaskakujące zakończenia. Wielu fanów docenia jego zdolność do trzymania czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Majątek Jamesa Pattersona oszacowano na około 800 milionów dolarów, jest też jednym z najczęściej publikujących autorów, współpracujących z innymi pisarzami w ramach tworzenia swoich książek. Patterson otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoje osiągnięcia literackie, a jego książki sprzedają się w milionowych nakładach na całym świecie.

James Patterson należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych autorów amerykańskich, a czytelnicy z niecierpliwością czekają na kolejne jego publikacje.

2. J.K. Rowling - majątek: 1 miliard dolarów

J.K. Rowling / Getty Images J.K. Rowling / Getty Images

Tej autorki nikomu nie trzeba przedstawiać – jeszcze do niedawna nosiła tytuł najbogatszej pisarki na świecie, została jednak zdetronizowana przez inną, o której zaraz. 

J.K. Rowling to Brytyjka urodzona w 1965 roku, znana głównie jako autorka bestsellerowej serii książek o Harrym Potterze. Jej historia to opowieść o determinacji i sukcesie, a twórczość stała się fenomenem literackim naszych czasów. Rowling rozpoczęła pisanie pierwszego tomu przygód czarodzieja podczas podróży pociągiem, część pierwszych rozdziałów powstała na papierze w kawiarence, miała wówczas trudny czas w życiu.

Następnie "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" został odrzucony przez wiele wydawnictw, ostatecznie książka trafiła jednak na rynek i odniosła ogromny sukces, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych cykli literackich.

Ciekawostką jest, że Rowling używała pseudonimu J.K. Rowling, gdyż jej wydawca zasugerował, że imię Joanne nie przyciągnie uwagi młodych chłopców. Wiadomo też, że Rowling stworzyła kompletny świat czarodziejów, zanim zaczęła pisać.

Majątek autorki wycenia się na około 1 miliard dolarów, dzięki sukcesowi serii o Harrym Potterze, a także związanych z nią filmów i produktów.

J.K. Rowling jest także aktywnie zaangażowana w działalność charytatywną, wspierając organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka i walką z biedą. Wciąż jest inspiracją dla wielu młodych pisarzy i czytelników na całym świecie, którzy podziwiają jej wyobraźnię i talent literacki.1. Élisabeth Badinter - majątek: 1,7 miliarda dolarów

Élisabeth Badinter - najlepiej zarabiająca pisarka na świecie / Getty Images Élisabeth Badinter - najlepiej zarabiająca pisarka na świecie / Getty Images

Miejsce pierwsze należy do Élisabeth Badinter, francuskiej myślicielki, pisarki i feministki. Urodzona w 1944 roku, znana jest z zaangażowania w walkę o prawa kobiet i równość płci oraz z badań nad historią feminizmu. Badinter jest autorką wielu publikacji, w których analizuje kwestie związane z feminizmem, macierzyństwem, równością płci oraz wyzwaniem tradycyjnych ról społecznych. Jej książki, takie jak "Féminisme et liberté" czy "L'un est l'autre", przyczyniły się do debaty na temat kobiecej emancypacji i są ważnymi tekstami w dziedzinie teorii feministycznej.

Warto też wspomnieć, że Élisabeth Badinter jest córką Marcelle Epstein, założycielki marki kosmetycznej L'Oréal. Mimo pochodzenia z zamożnej rodziny, Badinter zawsze była zaangażowana w działania na rzecz społeczności, zwłaszcza w zakresie walki o prawa kobiet. Jej majątek nie jest dokładnie znany, mówi się jednak o kwocie 1,7 miliarda dolarów.

Elisabeth Badinter jest jedną z najbardziej wpływowych intelektualistek we Francji i za granicą, a jej prace są czytane i cytowane na całym świecie. Autorka odznacza się swoją odwagą i niezależnością myślenia, a jej wkład w rozwój feminizmu i walkę o równość płci jest nieoceniony. Jej prace stanowią inspirację dla wielu kobiet i mężczyzn dążących do sprawiedliwości społecznej i równości.

 

Najlepiej zarabiający polscy autorzy literaccy - pierwsza piątka 

Na koniec jako bonus postanowiliśmy zamieścić dla Was również zestawienie 5 najbogatszych autorów i autorek z Polski. Na liście znaleźli się:

1.     Remigiusz Mróz - 3,09 mln złotych

Remigiusz Mróz jest prawnikiem i znanym polskim pisarzem, specjalizującym się kryminałach i thrillerach. W swoich książkach często porusza kwestie społeczne m.in. problem uchodźców, mniejszości narodowych czy przemocy domowej, a ich cechą charakterystyczną jest inteligentnie skonstruowana intryga oraz zaskakujące rozwiązania, które trzymają czytelnika w napięciu. Jego szacowane zarobki w 2022 roku wyniosły 3 098 042 zł.

 2. Marta Galewska-Kustra - 3,04 mln złotych

Marta Galewska-Kustra to pedagog dziecięca ale przede wszystkim specjalistka w dziedzinie logopedii dziecięcej. Terapia przez zabawę to hasło, które okazało się kluczem do sukcesu autorki. Najbardziej znana jest z bestsellerowej serii o małym chłopcu imieniem Pucio. Jego przygody uwielbiają dzieci w całej Polsce, a Pucio pozwolił Marcie Galewskiej-Kustrze zarobić aż 3 040 135 zł.

3. Anita Głowińska - 2,9 mln złotych 

Kolejna autorka w zestawieniu, która majątku dorobiła się na stworzeniu serii książek dla dzieci. Anita Głowińska jest jedną z najbardziej znanych polskich pisarek i ilustratorek dziecięcych, odpowiedzialną za stworzenie serii książek o Kici Koci, które biją rekordy popularności. Jest ona także uzdolnioną ilustratorką, która wykonała między innymi okładki i ilustracje do kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Publikacje Anity Głowińskiej bawią i uczą, dlatego rodzice z wielką chęcią czytają je wraz z najmłodszymi, stąd jej pokaźny majątek w wysokości 2 933 786 zł.

4. Andrzej Sapkowski - 1,7 mln złotych

Na miejscu czwartym znalazł się Andrzej Sapkowski, ekonomista i polski pisarz, najbardziej znany jako twórca postaci Wiedźmina i całej serii jego przygód. Książki Andrzeja Sapkowskiego łączą elementy fantasy, mitologii i szeroko rozwiniętych postaci, dlatego zdobyły ogromną popularność zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Na podstawie jego literatury powstał nawet komiks, film pełnometrażowy, serial telewizyjny i netfliksowy, gra fabularna oraz karciana. Nie dziwi więc fakt, że zarobił znaczną sumę – 1 713 678 zł.

 

5. Olga Tokarczuk - 1,06 mln złotych

Ostatnie miejsce w “wielkiej piątce” należy do polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. Jej twórczość obejmuje różnorodne gatunki, takie jak powieści, eseje, opowiadania czy dramaty, a jej proza często eksploruje tematykę tożsamości, historii i relacji międzyludzkich.

Jest również zaangażowana w działalność społeczno-polityczną i otwarcie wyraża swoje poglądy na różne tematy, co przyciąga uwagę mediów i czytelników na całym świecie. Jej szacowane zarobki w 2022 roku wyniosły 1 065 458 zł.