Pablo Picasso: Najważniejszy artysta XX wieku

Pablo Picasso to nazwisko, które zna chyba każdy, nawet jeśli nie interesuje się malarstwem. Był on innowacyjnym artystą, który dzięki szerokim horyzontom i eksperymentom miał ogromny wpływ na sztukę XX wieku.  

Reklama

Picasso nie był jedynie mistrzem malarstwa, ale parał się również rzeźbągrafiką i ceramiką. Jego prace dojrzewały od naturalizmu w dzieciństwie poprzez kubizm czy surrealizm, zawsze kształtując kierunek sztuki nowoczesnej i współczesnej na przestrzeni dziesięcioleci.

Teraz jego prace będziemy mogli podziwiać podczas zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawie.

Warszawa: Muzeum Narodowe otwiera wystawę "Picasso". Do kiedy potrwa?

Wystawa "Picasso" startuje 12 października 2023 roku. Jej organizacja wiąże się z dwoma wydarzeniami: objęciem prezydencji Rady Unii Europejskiej przez Hiszpanię oraz świętowanie 50. rocznicy śmierci artysty.

Wystawa podzielona będzie na cztery segmenty. Pierwszy z nich prezentować będzie refleksje Pabla Picassa na temat piękna, a druga skupi się zamiłowaniu artysty do postaci mitologicznych, w tym faunów i centaurów.

Pablo Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie / Wikipedia Commons Pablo Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie / Wikipedia Commons

 

Kolejne segmenty to ceramika oraz poloniki, które w dużej mierze należą do Muzeum Narodowego w Warszawie, a zostały mu podarowane przez samego autora. Inne dzieła, które zobaczymy podczas wystawy zostały wypożyczone z Museo Casa Natal Picasso w Maladze.

Kuratorami wystawy są Maria Virgilio Montañeza Arroyo z wspomnianego wyżej muzeum i Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa „Picasso” potrwa do 14 stycznia 2024 roku.