Warszawa: Wystawa mistrzów włoskiego renesansu na Zamku Królewskim

Renesans to główny temat nowej wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie. Spotkamy na niej prawdziwe dzieła, a wśród nich malarską perłę - „Historię Wirginii” Sandro Botticellego. 

Reklama

Wystawa „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów z kolekcji Accademia Carrara” obejmuje siedem słynnych dzieł włoskiego renesansu pochodzących ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo oraz dwa niezwykle cenne nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie.

Każdy z nich to symbol konkretnego ośrodka artystycznego północnych Włoch, w których rozwijał się renesans: Werony, Bergamo, Wenecji, Florencji czy Ferrary.

- Ekspozycje przygotowane przez Zamek Królewski w Warszawie dają nam niecodzienną możliwość obcowania z dziełami sztuki najwyższej próby. W ubiegłym roku mogliśmy podziwiać aż dwa obrazy Caravaggia (…), a dziś Zamek raczy nas wspaniałą ucztą artystyczną, której daniem głównym jest obraz namalowany przez Sandra Botticellego, przedstawiający dramatyczną „Historię Wirginii” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin podczas otwarcia wystawy.

Sandro Botticelli „Historia Wirginii”

Na wystawę „Botticelli opowiada historię” wprowadzi nas opis niezwykłych wydarzeń uwiecznionych na obrazie Sandro Botticellego „Historia Wirginii” przy akompaniamencie muzyki Hani Rani.

Dzieło nawiązuje do traktatu moralizatorskiego „O słynnych kobietach” Giovanniego Boccaccia. Kryje w sobie historię tragicznego losu córki centuriona – Wirginii, która odrzuca zaloty bardzo zamożnego urzędnika i w efekcie zostaje oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą. Aby nie dopuścić do zhańbienia córki, ojciec Wirginii postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Nie jest to jednak koniec opowieści, ale to, co wydarzyło się dalej, powinniśmy zobaczyć na własne oczy podczas wystawy.

I choć „Historia Wirginii” została uznana za największą gwiazdę ekspozycji na Zamku Królewskim, w rzeczywistości wystawa zaoferuje nam znacznie więcej...

 

„Botticelli opowiada historię” i dzieła najwybitniejszych mistrzów renesansu

Na wystawie znajdziemy także dzieła Giovanniego Belliniego, Vittore Carpaccia, Cosmè Tury, Lorenzo Lotty, Giovanniego Battisty Moroniego czy Paolo Veronese'a. Każde z nich przetransportuje nasze myśli do zupełnie nowych czasów, do momentu, w którym wszystkie ówczesne techniki malarskie ustąpiły miejsca nowemu realizmowi skupionemu na człowieczeństwie.

Wystawa „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów z kolekcji Accademia Carrara” jest prezentowana w jednym z najważniejszych renesansowych miejsc na Zamku Królewskim w Warszawie – Dawnej Izbie Poselskiej. Możemy podziwiać ją od 21 czerwca do 18 września 2022 roku.

Zdaniem ekspertów ekspozycja jest doskonałym odniesieniem do wydarzeń i zjawisk, z którymi mierzy się dzisiejsze społeczeństwo. Być może renesansowe odrodzenie zainspiruje nas do tego osobistego?