WARSZAWA: "Chłopi w Archiwum" na Barbakanie

Światowa premiera filmu „Chłopi” odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto i spotkał się z bardzo pozytywną reakcją. Polska premiera planowana jest na 13 października 2023. 

Reklama

Jednak - nim zobaczymy animowano-malarską ekranizację powieści Władysława Reymonta, warto zapoznać się z wystawą „Chłopi w Archiwum”, która 8 września 2023 roku zadebiutowała na warszawskim Barbakanie.

- Pomysł wystawy zrodził się w momencie, kiedy uświadomiliśmy sobie, że trwają prace nad nową ekranizacją Chłopów i że powstaje dzieło szczególne: malowany film animowany, który ma szansę stać się wydarzeniem artystycznym na miarę Twojego Vincenta, zwłaszcza że odpowiadają za niego ci sami twórcy z Breakthru Films, partnera ekspozycji — opowiadał Adam Węgłowski, współtwórca wystawy "Chłopi w Archiwum", kierownik Oddziału V popularyzacji zbiorów archiwalnych Archiwum Państwowego w Warszawie.

Wystawa Chłopi w Archiwum na Barbakanie w Warszawie / Archiwum Państwowe w Warszawie Wystawa Chłopi w Archiwum na Barbakanie w Warszawie / Archiwum Państwowe w Warszawie

Plenerowa wystawa "Chłopów" w Warszawie: Jak żyli mieszkańcy Lipiec?

Na plenerowej wystawie Archiwum Państwowego w Warszawie, można podziwiać cyfrowe plansze z filmowymi kadrami „Chłopów”, zestawione z dokumentami pochodzącymi z czasów, w których rozgrywa się akcja powieści.

Prezentowane są m.in. księgi z aktami urodzeń, małżeństw i zgonów mieszkańców Lipiec i oryginalne fotografie ukazujące życie bohaterów książki Władysława Reymonta. Dzięki nim możemy poznać nie tylko, jak żyli lipczanie za czasów polskiego pisarza, ale też poznać zwyczaje, codzienność i duchowość polskiego chłopstwa w pierwszej połowie XX wieku. 

Na wystawie zaprezentowano także pocztówki z obrazami Józefa Chełmońskiego. „Bociany” oraz „Babie lato” to dzieła sztuki, które były ogromną inspiracją dla twórców malarskiej wersji filmu.

Uroczyste otwarcie wystawy, na którym pojawiła się m.in. Dorota Stalińska – aktorka wcielająca się w filmie w rolę Jagustynki, oraz Michał Janicki – kierownik grupy malarzy i animatorów pracujących nad „Chłopami”, miało miejsce 8 września 2023 roku. Do końca października wystawę można podziwiać w Warszawie, następnie ruszy ona do innych miast.

"Chłopi" Władysława Reymonta w teatrze 

By odświeżyć sobie historię Jagny, nie trzeba sięgać po - co by nie mówić – trudną lekturę. "Chłopów" już niebawem będziemy mogli zobaczyć nie tylko w kinach, ale też  teatrze.

W pierwszej kolejności proponujemy „Chłopów” reż. Remigiusza Brzyka, których premiera odbędzie się 21 października 2023 roku w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Niecodzienną formę utworu nagrodzonego literacką Nagrodą Nobla, proponuje Teatr Muzyczny w Gdyni. Premiera pierwszej w historii musicalowej wersji „Chłopów” odbędzie się 22 lutego 2024 roku.