Omena Mensah i Rafał Brzoska otwierają Wystawę Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 

We wtorkowy wieczór Omena Mensah i Rafał Brzoska zainaugurowali Wystawę Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 w Oranżerii Pałacu w Wilanowie. 

Reklama

Wystawa, która potrwa do 12 czerwca 2023 przedstawia zarówno prace artystów, które będzie można wylicytować podczas aukcji, jak i dzieła prywatne sprowadzone do Polski specjalnie na to wydarzenie. 

Najbardziej imponującym dziełem, które mogliśmy podziwiać podczas wernisażu, była słynna hiszpańska rzeźba Reina Mariana Manolo Valdésa.

Kuratorką wystawy jest polska historyczka sztuki Hanna Wróblewska – komisarz Pawilonu Polonia na Biennale w Wenecji oraz wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. Co mówi o wystawie?

– Pierwsza wystawa fundacji OmenaArt Foundation ma miejsce w Oranżerii w ogrodzie wilanowskim Pałacu Króla Jana III, która zbudowana prawie trzysta lat temu, służyć miała „przechowywaniu roślin cytrusowych w porze zimowej”. To nie tylko miejsce piękne samo w sobie, ale też wspaniała metafora dla nowo powstałej instytucji, której celem jest pomoc w przetrwaniu dla tego, co cenne, ulotne, piękne, kruche i ważne także w momentach zimy. I tej realnej, i tej w symbolicznym sensie tego słowa - komentuje kuratorka. 

Rafał Brzoska i Omenaa Mensah - Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023  / materiały prasowe OmenaArt Foundation Rafał Brzoska i Omenaa Mensah - Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 / materiały prasowe OmenaArt Foundation

Pokazane w przestrzeni Oranżerii prace kilkunastu artystów i artystek z różnych pokoleń, środowisk i fragmentów sceny artystycznej, poruszających się w różnorodnych mediach: rzeźby, malarstwa, sztuk graficznych, instalacji, są komunikatem o tym, co dzieje się wokół lub w nas. Zwracają uwagę swą formą, ale ważne są też treść i przekaz. Niektóre z nich, podarowane na aukcję charytatywną przez samych artystów lub kolekcjonerów, znajdą niedługo nowe miejsca prezentacji. Inne, użyczone przez artystów lub instytucje tylko na tę wystawę, wrócą do właścicieli.

- Sztuka istnieje wobec ludzi. Sztuka istnieje dla ludzi, choć czasem ich przerasta, a nawet przeraża. Można (i warto) posiadać obraz, rzeźbę lub instalację. Ale czasem to tylko wstęp do tego, by zobaczyć, zrozumieć i pokochać w sztuce to, czego nie można tak po prostu posiadać – mówi Hanna Wróblewska o Wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej.

Nad wyborem i wysokim poziomem artystycznym wystawy czuwała Rada Programowa fundacji, w której zasiadają wybitni eksperci: wspomniana Hanna Wróblewska, Iwona Büchner-Grzesiak, Kama Zboralska, Boris Kudlička, Mark Sagona, dr hab. Maciej Aleksandrowicz, Rafał Kamecki oraz Tomek Rygalik.

Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 / Well.pl Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 / Well.pl

OmenaArt Foundation sprawuje pieczę nad wszystkimi projektami artystycznymi realizowanymi przez Omenaa Foundation i Rafał Brzoska Foundation, stanowi też punkt wyjścia do działań filantropijnych. Jej działalność opiera się na czterech filarach: sztuka wpisana w misję pomagania – architektura, design i sztuka w holistycznym odniesieniu do celu, jaki im przyświeca.

Budowanie profilowanej kolekcji rzeźby, form przestrzennych, instalacji polskich oraz światowych artystów. Rewitalizacja i ochrona historycznych budynków – skomplikowane procesy rewitalizacji połączone z nowoczesnymi technologiami
i innowacjami, z poszanowaniem historycznej architektury i ochroną dziedzictwa kulturowego. Oraz eko-art – światowy trend łączący sztukę, edukację i troskę o naszą planetę.

Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 - dzieło Chuna Kwang-Younga / Well.pl Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 - dzieło Chuna Kwang-Younga / Well.pl

Rzeźba Manolo Valdésa po raz pierwszy w Polsce 

– Wierzę, że po tej wystawie ludzie z jeszcze większym szacunkiem, będą podchodzić do artystów i do świata sztuki. Przez ostatnie dziesięć miesięcy pracowaliśmy nad tym, by pozyskać wyjątkowe dzieła sztuki stworzone przez wybitnych artystów z Polski i ze świata. Udało się! Jestem dumna, ponieważ po raz pierwszy do naszego kraju udało nam się sprowadzić monumentalną rzeźbę Reina Mariana Manolo Valdésa, inspirowaną obrazem Diego Velázqueza „Królowa Maria Anna z Austrii”. Wierzę też, że jakość wszystkich pozostałych dzieł i obecność znamienitych gości przełożą się na genialny wynik Wielkiej Aukcji Charytatywnej – mówi o wystawie jej pomysłodawczyni Omenaa Mensah.

Na wystawie pojawiły się prace koreańskiego artysty Chun Kwang Younga oraz pochodzącego z Ghany Patricka Tagoe-Turksona, które również po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Polsce. Nie lada gratką są też dzieła Igora Mitoraja czy Magdaleny Abakanowicz, w tym dwie rzeźby outdoorowe, udostępnione dzięki uprzejmości Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens na Wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 / PAP Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens na Wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 / PAP

Wielkie osobistości świata sztuki, biznesu i kultury na wystawie w Oranżerii 

Na wernisażu nie zabrakło osobistości ze świata sztuki, biznesu oraz gwiazd. Gośćmi Omeny Mensah byli m.in. Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens, Małgorzata Foremniak, mKatarzyna Sokołowska i Artur Kozieja, Małgorzata Socha, Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan, Katarzyna Zielińska z Wojciechem Domańskim, Łukasz Jemioł.

Rafał Zawierucha i Beata Wiśnicka-Zawierucha na Wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 / PAP Rafał Zawierucha i Beata Wiśnicka-Zawierucha na Wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 / PAP

W gronie darczyńców, którzy przekazali swoje dzieła sztuki na Wielką Aukcję Charytatywną TOP CHARITY 2023 znaleźli się: Angelika Markul, Maria Papa-Rostkowska, Janina Wierusz-Kowalska, Rafał Bujnowski, Piotr Czajkowski, Tomasz Górnicki, Michał Jackowski, Łukasz Patelczyk, Zbigniew Rogalski, Xawery Wolski, Nikola Vudrag i Cyryl Zakrzewski.

Wśród prezentowanych w Oranżerii eksponatów znajduje się również obiekt z kolekcji Marka i Agnieszki Roeflerów, a także dzieła sztuki pozyskane dzięki uprzejmości prywatnych kolekcjonerów i instytucji, z którymi Omenaa Mensah oraz jej fundacja artystyczna OmenaArt Foundation współpracują.  

Nad aranżacją Wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej czuwał wybitny scenograf Boris Kudlička, któremu światowy rozgłos przyniosły spektakularne realizacje operowe, m.in. Madame Butterfly, Król Roger, Turandot, Śmierć w Wenecji czy Król Lear. Z powodzeniem współpracuje z czołowymi teatrami operowymi i festiwalami na świecie – z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie czy Operą Królewską w Sztokholmie i Kopenhadze.

Wielka Aukcja Charytatywna 2023 - czy padnie rekord? 

W trakcie wystawy zaprezentowano dzieła, będące przedmiotem licytacji podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej, która odbędzie się w dniu 3 czerwca 2023. Są to:

·       Magdalena Abakanowicz – z cyklu Portrety Anonimowe

·       Maria Papa-Rostkowska – Rycerz

·       Igor Mitoraj – Helios 1988

·       Xawery Wolski – Ogniwa nieskończoności E

·       Angelika Markul – bez tytułu z serii 7306 dni

·       Michał Jackowski – Hope

·       Rafał Bujnowski – z cyklu Turyści 1/8

·       Zbigniew Rogalski – Kolekcja Myriam Boulos 2

·       Łukasz Patelczyk – Flying Terra Rossa Glass

·       Janina Wierusz-Kowalska – Liberta

·       Piotr Czajkowski – Palace Royal Metro

·       Nikola Vudrag – Iron Maiden

·       Cyryl Zakrzewski – lampa Nexus + krzesło Flow

·       Dar od Agnieszki i Marka Roeflerów – dwa fotele Le Grand Comfort LC2

Podczas ubiegłorocznej Wielkiej Aukcji Charytatywnej udało się zebrać zawrotną kwotę 4 290 000 zł i, jak do tej pory, jest to rekordowa suma uzyskana z charytatywnej aukcji dzieł sztuki i Wielkich Emocji w Polsce. Organizatorzy: Omenaa Mensah wraz z Corporate Connections oraz innymi organizacjami biznesowymi skupionymi wokół tej inicjatywy wierzą, że w tym roku uda się pobić ten rekord.

Dodatkowo powołamy Konsorcjum Filantropijne. Jest to wspólna inicjatywa, która pozwala ludziom czynu połączyć wiedzę i siły we wspólnym działaniu. Do Konsorcjum będą mogły przystąpić fundacje gości obecnych podczas wydarzenia 3 czerwca. Aby pokazać, że w filantropii i działaniach charytatywnych trzeba się łączyć, a nie dzielić i konkurować ze sobą, na rzecz Konsorcjum przeznaczone zostanie 30 proc. dochodu z aukcji.

Dodatkowo zostanie zorganizowana aukcja online:

·       Julia Medyńska – La Reina

·       Anna Zalewska – Szeptem zatrzymaj czas

·       Łukasz Zbroja – Autoportret

·       Krzysztof Renes – Obserwator ponadświetlny

·       Agnieszka Rowińska – Old truth new light

·       Marcin Jasik – Bez tytułu

·       Patrick Tagoe-Turkson – Menyankoba Basia (My friends’s Daughter) 4

·       Olga Mazur – Bez tytułu

·       Katarzyna Kukuła – Wzrok dalii

·       Marek Bimer – Hommaga a Niki de Saint Phalle

·       Jerzy Baranowski – Bez tytułu

Chun Kwang-Young i Magdalena Abakanowicz na wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej w Oranżerii Pałacu w Wilanowie 

Podczas Wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej oprócz obiektów aukcyjnych można było podziwiać także dodatkowe dzieła:

·       Manolo Valdés – Reina Mariana

·       Chun Kwang-Young – Aggregation 15-AU044, Aggregation 18 MA022

·       Xawery Wolski – Uprising

·       Magdalena Abakanowicz – Figura z otwartymi ramionami

·       Maria Papa-Rostkowska – Alba

·       Angelika Markul – bez tytułu z serii Tierra del Fuego

·       Michał Jackowski – Empty Gold man, Empty Gold man black

·       Łukasz Patelczyk – Złamana różdżka IV (atrament), Rozdarcie

·       Rafał Bujnowski – dwie prace z cyklu Turyści

·       Zbigniew Rogalski – Kolekcja (Edward Weston)

·       Piotr Czajkowski – PIAF

·       Janina Wierusz-Kowalska – Absalomie, Absalomie

Scenografię dopełniały rzeźby w ogrodzie:

·       Magdalena Abakanowicz – Głowa I, Głowa II pozyskane dzięki uprzejmości Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

·       Tomasz Górnicki – Nike WATER

Wystawie Wielkiej Aukcji Charytatywnej towarzyszy wystawa zdjęć Marcina Sudera SUBLIMACJA EMOCJI, którą można oglądać do 30 maja przed Pałacem w Wilanowie. Po tym terminie wystawa Marcina Sudera zostanie przeniesiona do przestrzeni miejskiej, przy Urzędzie Gminy Wilanów w Warszawie, przy ulicy Klimczaka.

Wystawa pt. SUBLIMACJA EMOCJI powstała z potrzeby serca autora, chęci pokazania światu dramatu dnia codziennego polskich, ghanijskich i ukraińskich dzieci. Współpraca z Omenaa Foundation umożliwiła Suderowi dogłębne poznanie tych trzech skrajnie różnych światów, mierzących się z ogromnymi problemami. Od lat wspieramy najbardziej potrzebujące dzieci, m.in. podopiecznych z polskich domów dziecka czy rodzin zastępczych, dzieci ulicy w Ghanie oraz dzieci z Ukrainy, które wraz z mamami musiały opuścić swoje domy i uciekać z ogarniętego wojną kraju. Misją fundacji zawsze była szeroko rozumiana edukacja, która często jest jedynym sposobem, by odmienić los najmłodszych i dać im namiastkę normalnego życia. Na krzywdę dzieci nigdy nie byliśmy i nie będziemy obojętni, dlatego Omenaa Foundation finansuje także działania, które pozwolą przybliżyć szerszej publiczności realia, w jakich żyją dzieci oraz uwypuklić problemy, z jakimi na co dzień muszą się mierzyć. Ich efektem są przepiękne i niezwykle emocjonalne zdjęcia Marcina Sudera, który uchwycił przerażającą rzeczywistość bez żadnego filtra. 

Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej potrwa do 12 czerwca 2023 roku. 

Spodobał Ci się Well.pl? Zajrzyj na nasze konto na Instagramie: