Pałac Brühla w Warszawie: pierwsze odkrycia archeologiczne dwa dni po rozpoczęciu prac!

Zgodnie z zapowiedziami w ramach realizacji inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic w Warszawie, od 4 lipca 2023 roku na terenie placu Marszałka Józefa Piłsudskiego trwają prace archeologiczne. W miejscu tym do 1944 roku znajdował się Pałac Brühla, który na przestrzeni lat stanowił siedzibę najważniejszych instytucji II Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

Do przebadania jest ponad 4 tysiące metrów kwadratowych terenów zielonych, na których stała perła warszawskiej architektury. Archeolodzy przewidują, że nigdy niezbadane piwnice pałacu, kryją w sobie prawdziwe skarby. Na pierwsze odkrycia nie musieli długo czekać. Pod warstwą ziemi ujawniono pociski z czasów II Wojny Światowej oraz elementy zdobień fasady pałacu.


- Tak jak się spodziewaliśmy: na efekty prac archeologów nie musieliśmy długo czekać. Dziś na stanowisku u zbiegu ulic Fredry i Wierzbowej wykopane zostały pierwsze elementy zdobień fasady Pałacu Bruhla. To dopiero drugi dzień pracy archeologów. Ten teren to potężna kapsuła czasu – napisał na Tweeterze Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski.

Pałac Brühla / Narodowe Archiwum Cyfrowe Pałac Brühla / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pałac Brühla w Warszawie: marmurowa klatka schodowa i tajemniczy tunel

Rozpoczęte prace archeologiczne są efektem programu zatwierdzonego przez prezydenta Andrzeja Dudę, dotyczącego przywrócenia historycznych gmachów — Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12, w formie z sierpnia 1939 roku.

Aby archeolodzy mogli bezpiecznie rozpocząć wykopaliska, teren w pierwszej kolejności sprawdzili saperzy. Tuż pod powierzchnią trawy, zidentyfikowano łuski nabojów do karabinu typu Mauser, m.in. polskiej produkcji, pochodzące z Fabryki Norblina w Warszawie.

W środę tj. 5 lipca 2023 roku ujawniono elementy rzeźbiarskie zdobień zewnętrznej fasady pałacu oraz fragmenty kolumn. Archeolodzy mają nadzieję na drogocenne znaleziska m.in. marmurową klatkę schodową architekta Bohdana Pniewskiego. Badacze na skutek badań geologicznych ujawnili także tajemniczy tunel, który znajduje się na głębokości 4 metrów pod ziemią. Jak dotąd nie występował on na żadnych oficjalnych planach budynku.

Odkrycia podczas prac archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Bruhla / Spółka Pałac Saski Odkrycia podczas prac archeologicznych na terenie dawnego Pałacu Bruhla / Spółka Pałac Saski

Pałac Brühla: historia najważniejszego budynku warszawskich władz

Pałac Brühla określany jest jako rokokowa perła Warszawy. Budynek zbudowany został w latach 1639-1642 dla Jerzego Ossolińskiego, polskiego dyplomaty i doradcy króla Polski Władysława IV. Nazwa pałacu nadana została jednak na cześć jego kolejnego właściciela — Henryka Brühla, pierwszego ministra króla Augusta III Sasa, który odkupił pałac w 1750 roku. Za jego kadencji pałac ten rozbudowano w modnym wówczas stylu rokoko.

Po 1918 roku gmach zagospodarowano na potrzeby Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 1932 roku rozpoczęto prace przebudowy pałacu pod nadzorem architekta Bohdana Pniewskiego, który sprawił, że obiekt ten stał się wizytówką stolicy.

Pałac do czasów II Wojny Światowej uznawany był za jeden z najnowocześniejszych budynków urzędowania władz II RP. Niestety podczas okupacji, gmach stał się siedzibą władz niemieckich, które postanowiły go wysadzić w grudniu 1944 roku po upadku Powstania Warszawskiego. Budynek ten podobnie, jak wiele innych zabytków zniszczonych w wyniku działań wojennych, nie doczekał się obudowy. To się jednak zmienia.

Pałac Brühla /  Narodowe Archiwum Cyfrowe Pałac Brühla / Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Odbudowa pałacu Brühla w Warszawie: jak będzie wyglądał nowy budynek?

Równolegle do prac archeologicznych trwa konkurs architektoniczny na koncepcję odbudowy pałacu Brühla. Organizatorem konkursu jest Spółka Pałac Saski, a operatorem konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich.


- Odbudowane budynki będą służyły społeczeństwu, będą na co dzień miejscami chętnie odwiedzanymi przez warszawiaków, ale też przez osoby przyjeżdżające do Warszawy. Będą również miejscami głównej reprezentacji, mówię o siedzibie Senatu RP – skomentował prezes spółki Pałac Saski Jan Kowalski.

Wymagania konkursu określa Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Zgodnie z dokumentem, budynki mają zostać odtworzone według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki posiadały 31 sierpnia 1939 roku