WARSZAWA: Uroczyste otwarcie Muzeum Wojska Polskiego za nami

13 sierpnia 2023 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Wojska Polskiego, które zmieniło swoją siedzibę i aktualnie znajduje się w warszawskiej Cytadeli. Otwarciu placówki, której budowa rozpoczęła się w 2018 roku towarzyszyła inauguracja na Placu Gwardii Pieszej Koronnej. W trakcie imprezy miało miejsce otwarcie pawilonu południowego, w którym zaprezentowano pierwszą wystawę muzealną "1000 lat Chwały Oręża Polskiego".

Reklama

Muzeum Wojska Polskiego z nową siedzibą w warszawskiej Cytadeli

Dotychczas Muzeum Wojska Polskiego, które powstało w 1920 roku na mocy dekretu Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, znajdowało się w budynkach użyczonych od warszawskiego Muzeum Narodowego. Od teraz eksponaty można podziwiać w przebudowanej Cytadeli – budynku, który niegdyś mieścił jednostki wojskowe.


- Zaborcy zbudowali Cytadelę po to, aby budziła trwogę i zniewalała ludność Warszawy. Teraz będzie ona miejscem, w którym nasze muzea będą przypominały o historii Polski i naszej pamięci, a przez to – będą tworzyły polską wspólnotę – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Nowy budynek studia architektonicznego WXCA został zaprojektowany tak, by wpisać się w charakter warszawskiej Cytadeli. Ściany muzeum wykonano z barwionego betonu architektonicznego, który wtapia się w gmach XIX-wiecznej fortyfikacji.


- W centrum nowego budynku jest też sala w pełni multimedialna, czyli przestrzeń na wystawy czasowe bądź wydarzenia organizowane w muzeum. Dach został zaprojektowany jako element zielony, a budynek ma ogrzewanie geotermalne, by nie pobierać zasilania z zewnątrz — opowiada dla TVN dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski.

Pierwsza wystawa muzealna „1000 lat Chwały Oręża Polskiego” / Oficjalny profil na Facebooku Muzeum Wojska Polskiego Pierwsza wystawa muzealna „1000 lat Chwały Oręża Polskiego” / Oficjalny profil na Facebooku Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otwiera drzwi do pawilonu południowego

13 sierpnia 2023 roku dla odwiedzających udostępniony został pawilon południowy, z inauguracyjną wystawą "1000 lat chwały Oręża Polskiego" prof. Marka Chowańca. Ekspozycja stanowi historię Wojska Polskiego "w pigułce" – od początków państwowości do końca II wojny światowej. 3,5 tys. eksponatów ukazanych zostało w multimedialnej scenerii oddającej epokę artefaktów.

W planach muzealnych władz jest jeszcze budowa pawilonu północnego z historią polskiej wojskowości drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Na celowniku jest także ekspozycja plenerowa. Zgodnie z planami, w Muzeum Wojska Polskiego udostępnionych zostanie około 40 tys. zabytków ze zbioru liczącego 300 tys. pozycji. Wśród cennych eksponatów znajduje się najstarszy czołg Wojska Polskiego, Renault FT, który został znaleziony przez polskich żołnierzy w 2012 roku w… Afganistanie.


- Historia pojazdu jest bardzo ciekawa. Został wyprodukowany w 1917 roku we Francji. Czołgi tego typu do Polski trafiły wraz z 1. pułkiem czołgów armii gen. Józefa Hallera. Według informacji uzyskanych przez polskich dyplomatów w 2012 roku czołg odnaleziony w Afganistanie brał prawdopodobnie udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Został wtedy zdobyty przez Rosjan i trafił w 1923 roku do Afganistanu, jako dar sowietów dla emira – informował TVN kustosz MWP Jakub Wojewoda.

Dyrekcja Muzeum Wojska Polskiego zaprasza na darmowe zwiedzanie nowego gmachu do 3 września 2023 roku.

Odwiedzając budynek warto także zajrzeć do znajdującego się na terenie Cytadeli Muzeum Katyńskiego, Muzeum X Pawilonu oraz Muzeum Niepodległości. Na koniec września 2023 roku w pobliżu planowane jest także otwarcie nowego Muzeum Historii Polski.

Najstarszy czołg Wojska Polskiego, Renault FT / Wikimedia Commons Najstarszy czołg Wojska Polskiego, Renault FT / Wikimedia Commons