Warszawa. Grażyna Kulczyk wystawia na aukcję cenne obrazy polskich artystów

Grażyna Kulczyk to nie tylko jedna z najbogatszych kobiet w Polsce, ale także jedna z największych polskich koneserek sztuki. Przez lata powiększała swoją kolekcję drogocennych obrazów o dzieła najważniejszych artystów. Teraz część z nich trafi na licytację w Warszawie.

Reklama

Licytacje obrazów z kolekcji Grażyny Kulczyk odbędą się w dniach 18 - 20 października 2022 roku w warszawskim w DESA Unicum. W sumie obejmą pięć różnych aukcji o różnych tematach przewodnich: „Awangarda”, „Klasyka -Tadeusz Kantor”, „Pasja - Markowski - Chlanda - Szewczyk”, „Odkrycia” oraz „Powiększenie”.

- Grażyna Kulczyk tworzyła kolekcję nie dla prywatnej przyjemności, lecz po to, by zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Ta potrzeba wyraziła się zarówno w kolekcjonowaniu tego, co inspiruje i rzuca odbiorcy wyzwanie, jak i intensywnej działalności mającej na celu udostępnianie ludziom sztuki. Wiele dzieł, które prezentujemy w katalogach, znalazło się w kolekcji po to, by móc je udostępniać publicznie – głosi zapowiedź aukcji prezentowana na oficjalnej stronie DESA.

Kolekcja Grażyny Kulczyk / DESA Unicum Kolekcja Grażyny Kulczyk / DESA Unicum

Wszystkie obrazy, jakie znajdą się na aukcji DESA, są dowodem na wielką odwagę Grażyny Kulczyk. Ukazują one odbiorcy, w jakich kierunkach rozwijał się i nadal rozwija polski rynek sztuki. 

 

Kolekcja obrazów Grażyny Kulczyk – Kantor, Fangor, Szewczyk 

Kolekcja Grażyny Kulczyk / DESA Unicum Kolekcja Grażyny Kulczyk / DESA Unicum

Na aukcji pojawią się dzieła najwybitniejszych polskich artystów, w tym Tadeusza Kantora ("Monsieur Incroyable" "Pewnego razu żołdak napoleoński z obrazu Goyi wtargnął do mojego pokoju”), Wojciecha Fangora ("SU 2" oraz "Two rainbows" ), czy Andrzeja Szewczyka („Pod Wulkanem”, „Erotyk”).

- Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji. Czas, by żyły dalej, nie chcę ich zawłaszczyć. Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom. A ja pójdę dalej, w kierunku, który jest mi najbliższy od lat: poświęcę się w 100 proc. promocji kobiet w świecie sztuki – mówi w oświadczeniu prasowym Grażyna Kulczyk.

Szacowane wartości niektórych dzieł sięgają nawet 2,3 mln złotych, choć prawdopodobnie podczas aukcji padną znacznie wyższe rekordy.

- To najważniejsze i bezprecedensowe wydarzenie tej klasy w historii polskiego rynku sztuki. (...) Na aukcję trafią dzieła od lat będące poza zasięgiem rynku – twierdzą przedstawiciele DESA Unicum.