"Pisklę. Drozd śpiewak" - nowa rzeźba w centrum Warszawy

W centrum Warszawy, a dokładnie na placu Pięciu Rogów znajdującym się u zbiegu ulic Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej stanęła nowa rzeźba, a mianowicie dwumetrowe błękitne jajo.

Reklama

"Pisklę. Drozd śpiewak" - tak zatytułowana jest wspomniana instalacja, a jej autorką jest Joanna Rajkowska, która stoi także za słynną już palmą na rondzie de Gaulle'a.

Nowa rzeźba wzbogaci konwencjonalną przestrzeń Warszawy, podobnie jak wiele lat temu zmieniła ją kultowa palma.

W centrum Warszawy stanęło wielkie niebieskie jajo Joanny Rajkowskiej / fot. materiały prasowe ZDM w Warszawie W centrum Warszawy stanęło wielkie niebieskie jajo Joanny Rajkowskiej / fot. materiały prasowe ZDM w Warszawie

Wielkie jajo w centrum Warszawy wydaje dźwięki i drży

Tym razem artystka postanowiła dać warszawiakom rzeźbę akustyczną. Jeśli przyłożycie ucho do skorupy jaja, usłyszycie dźwięku wykluwającego się ptaka i bicie jego serca.

Wyjątkowe wrażenia spotęgowane są jeszcze odczuwalnymi drżeniami, ponieważ jajo działa jak membrana pozwalająca na słuchanie i odczuwanie drgań fal dźwiękowych.

Joanna Rajkowska podjęła się tu nadzwyczajnej pracy. Artystka użyła tzw. wzbudników zamieniających skorupę jaja, które w obwodzie ma ponad 6 metrów, w membranę głośnikową. Zarejestrowała mikrofonem kontaktowym dźwięki wydawane przez wykluwającego się ptaka.

Joanna Rajkowska i jej rzeźba akustyczna Pisklę. Drozd śpiewak / fot. Rafał Motyl materiały prasowe UM Warszawa Joanna Rajkowska i jej rzeźba akustyczna Pisklę. Drozd śpiewak / fot. Rafał Motyl materiały prasowe UM Warszawa

- Ono specjalnie ma intensywny kolor, żeby mogły zadziałać warunki atmosferyczne, a faktura jajka stawała się coraz ciekawsza – mówiła na odsłonięciu rzeźby artystka. – Jest to swojego rodzaju test wrażliwości warszawiaków, w moim zamierzeniu jest obiektem surrealnym i umieszcza nas w zupełnie innej czasoprzestrzeni, konkretnie ptasiej czasoprzestrzeni. Projekt powstał w 2018 roku w pracowni Michała Kempińskiego.

- Puls wykluwającego się pisklęcia jest w przybliżeniu trzy razy szybszy niż u człowieka. Dostrajanie do częstotliwości bicia serca drugiej istoty wymaga uważności wobec subtelnych, pozawerbalnych komunikatów, które zazwyczaj umykają w zgiełku miejskiego życia – opisuje dzieło Rajkowskiej, Aleksandra Jach, kuratorka sztuki.

 

"Pisklę" Joanny Rajkowskiej odmieniło serce Warszawy

Instalacja powstała dzięki współpracy Joanny Rajkowskiej z architektem Michałem Kempińskim, pracownią WXCA oraz z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie, który przebudował plac Pięciu Rogów, zmieniając skrzyżowanie pięciu ulic w przestrzeń dla pieszych.

Plama asfaltu, opanowana przez samochody stała się miejscem spotkań, w którym stanęły 22 wielkie klony polne. W piątek, 12 maja 2023 plac Pięciu Rogów został ozdobiony "Pisklęciem".

- Tak jak palma, tak i ta rzeźba może się stać jednym z turystycznych symboli Warszawy - mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta miasta.