Warszawa: Trwa wystawa "Feninizm. Sztuka kobiet" w DESA Unicum

DESA Unicum kontynuuje projekt "Feninizm. Sztuka kobiet", który pokazuje sztukę tworzoną przez kobiety i przedstawiającą świat z perspektywy kobiecego doświadczenia. Sztuka feministyczna operuje wieloma mediami: od malarstwa po rzeźbę, obiekty przestrzenne, fotografię czy filmy wideo

Reklama

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. prace Anety Grzeszykowskiej. Do rangi sztuki podniesiono także wytwory tkackie, hafciarskie czy ceramiczne, które kojarzone są z pracą kobiet, co prezentuje na wystawie Monika Drożyńska.

Iwona Demko Iwona Demko

Pokazane podczas wystawy prace pokazują także, jak zmienia się także stosunek do kobiecego ciała i fizjologii, a to, co kiedyś było uważane za wstydliwe czy wręcz obsceniczne, staje się dziś dumą kobiet. Ten nurt reprezentują Iwona Demko i jej młodsze koleżanki Marcelina Amelia i Marta Borkowska z grupy "Łono"

Projekt pokazuje też wyraźnie, że młodsze artystki coraz chętniej łączą sztukę z aktywizmem.

Prace Diany Lelonek czy Liliany Zeic budują z kolei analogię pomiędzy fenomenami przyrody i nieheterenormatywnymi praktykami seksualnymi kobiet.

– Nowym obliczem feminizmu w twórczości najmłodszych artystek jest tzw. ekofeminizm. Bazuje on na przekonaniu o wspólnocie kobiet i przyrody, podobnie cierpiących ucisk i eksterminację w patriarchalnym społeczeństwie. W gruncie rzeczy chodzi tu o odwrócenie znaczeń. To, co było w kulturze represjonowane i przypisywane kobietom negatywnie jako nierozumne, zwierzęce i oparte na instynktach, zostaje dowartościowane. W dobie katastrofy klimatycznej i ginięcia kolejnych gatunków roślin oraz zwierząt ekofeminizm podkreśla siostrzeństwo międzygatunkowe. – pisze we wstępie do katalogu wystawy Dorota Monkiewicz.

Podczas wystawy zobaczycie dzieła docenionych już artystek, takich jak Ewa Kuryluk, Dorota Nieznalska, Martyna Czech czy Honorata Martin, oraz młodsze pokolenie, reprezentowane przez Irminę Rusicka, Nikitę Krzyżanowską czy Agę Szreder

Monika Drożyńska Monika Drożyńska

"Feminizm. Sztuka kobiet": Prace videoart po raz pierwszy trafią pod młotek

Szykują się też nowości. Na wystawie "Feminizm. Sztuka kobiet" po raz pierwszy będzie można zobaczyć dzieła sztuki z nurtu videoart. Początki tej dziedziny jako elementu sztuki sięgają na świecie lat 70. XX wieku, jednak w galeriach sztuki nie pojawiały się one zbyt często, a aukcyjny obieg sztuki potrzebował więcej czasu, aby zakwalifikować videoart jako medium interesujące dla kolekcjonerów.

– Videoart to zupełna nowość w ofercie DESA Unicum. Patrząc jednak na zachodni rynek sztuki, jesteśmy przekonani o jego potencjale. Podczas wystawy sztuki kobiecej zaprezentujemy trzy filmy: "Impresje" Natalii LL, trwającą prawie 20 minut "Opowieść letnią" Katarzyny Kozyry i "Zegar" Anny Grzeszykowskiej. Obecnie szacuje się, że videoart znajduje się w co 10 kolekcji sztuki na świecie i zainteresowanie wokół tego medium wciąż rośnie. Co ważne podkreślenia, to w Europie znajdują najważniejsze kolekcje tego typu, nierzadko budowane właśnie przez kolekcjonerki – mówi Małgorzata Nitner, dyrektorka działu sprzedaży DESA Unicum.

Filmy będą odtwarzane przez cały czas trwania wystawy.

Wystawa "Feminizm. Sztuka kobiet" potrwa do 7 września 2023 roku. Możecie ją zobaczyć w domu aukcyjnym DESA Unicum przy ulicy Pięknej 1A w Warszawie. Tego samego dnia o godzinie 19:00 odbędzie się licytacja dzieł sztuki.